Kosovska policija negira da je prešla granicu sa Srbijom
Ministarstvo odbrane Srbije saopštilo je prethodno da je grupa teško naoružanih kosovskih policajaca neovlašćeno prešla graničnu liniju u selu Čirković u opštini Leposavić i optužilo vladu premijera Aljbina Kurtija za "pokušaj izazivanja incidenta i kršenja sporazuma"
Kosovska policija odbacila je u četvrtak kao netačne tvrdnje srpskih vlasti da su kosovski policajci neovlašćeno prešli graničnu liniju sa Srbijom.
Ministarstvo odbrane Srbije saopštilo je prethodno da je grupa teško naoružanih kosovskih policajaca neovlašćeno prešla graničnu liniju u selu Čirković u opštini Leposavić i optužilo vladu premijera Aljbina Kurtija za "pokušaj izazivanja incidenta i kršenja sporazuma".
Kosovska policija je navela da su navodi u saopštenju Ministarstva odbrane Srbije "neistiniti i da ne stoje".
"Samim tim, ove objave i saopštenje objavljeno na ovaj način predstavljaju dezinformaciju sa ciljem da stvore nesigurnost kod građana tog područja i naruše ugled rada Policije Kosova", navodi se u reakciji kosovske policije. Ministarstvo odbrane Srbije uz tvrdnju da je "neovlašćeni prelazak administrativne linije" između Srbije i Kosova "opasna provokacija i prijetnja miru", navelo je da Vojska Srbije prati stanje na terenu i da je spremna da reaguje u skladu s odredbama kumanovskog Vojno-tehničkog sporazuma.
Ministarstvo odbrane Srbije u saopštenju je navelo da je tražilo od Kfora "kao jedine legalne i legitimne vojne sile" na području Kosova, da "preduzme mjere u skladu sa svojim mandatom i spreči privremene prištinske vlasti u pokušajima izazivanja eskalacije nasilja".
Kosovo i Srbija imaju graničnu liniju dugu oko 350 kilometara i preko 60 odsto ove linije obuhvata opštine na sjeveru Kosova, naseljene većinom Srbima.
Kosovo je posljednjih godina često optuživalo Srbiju da dovodi vojsku blizu granice. U junu 2023, Kosovo je saopštilo da su tri njegova policajca uhapšena na teritoriji države blizu granice, dok je Srbija tvrdila da su prešli graničnu liniju. Nekoliko dana kasnije, srpske vlasti su pustile policajce.
Granica između Kosova i Srbije, za Beograd je administrativna linija.
Misija NATO-a na Kosovu Kfor odgovorna je za bezbjednost granica Kosova sa Srbijom, dok je Kosovska policija odgovorna za ostatak granične linije.
Prema odluci komandanta Kfora iz 2014. godine, policija može da patrolira graničnom linijom Kosova i Srbije do jedan kilometar blizu linije podjele. Kfor trenutno ima više od 4.400 vojnika na Kosovu.
NATO je pojačao prisustvo na Kosovu tokom 2023. godine, poslije porasta tenzija na sjeveru zemlje.
Kfor je treći bezbjednosni odgovor na Kosovu, poslije Kosovske policije koja je prva i poslije misije vladavine prava EU, Euleks.
Novi šef NATO-a Mark Rute rekao je prošlog mjeseca da je bezbjednosna situacija na Kosovu i u regionu Zapadnog Balkana krhka.
( Radio Slobodna Evropa )