SAD uvele sankcije za posljednju veliku rusku banku

Gazprombanka, koja igra važnu ulogu u olakšavanju izvoza ruskih energenata, bila je jedina velika ruska banka koja nije bila pod američkim sankcijama. Vašington i Brisel su izbjegavali da sankcionišu tu banku iz zabrinutosti zbog mogućih prekida izvoza energenata

10043 pregleda2 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Shutterstock

SAD su saopštile da su uvele sankcije protiv Gazprombanke, treću po veličini rusku banku, i desetine drugih finansijskih institucija dok predsjednik Džo Bajden nastoji da dodatno ograniči mogućnosti Kremlja da finansira rat u Ukrajini prije nego što ode s funkcije za dva mjeseca.

Gazprombanka, koja igra važnu ulogu u olakšavanju izvoza ruskih energenata, bila je jedina velika ruska banka koja nije bila pod američkim sankcijama. Vašington i Brisel su izbjegavali da sankcionišu tu banku iz zabrinutosti zbog mogućih prekida izvoza energenata.

SAD su takođe najavile sankcije za više od 50 drugih ruskih banaka koje obavljaju međunarodne operacije, više od 40 ruskih registara hartija od vrijednosti i 15 ruskih finansijskih zvaničnika, prenijela je redakcija Radija Slobodna Evropa na engleskom jeziku.

SAD su takođe upozorile finansijske institucije da se ne pridružuju ruskoj verziji međunarodnog sistema za razmjenu poruka banaka poznatog kao SWIFT. Rusija nastoji da privuče međunarodne banke na svoju platformu za razmjenu poruka kako bi zaobišla sankcije SAD.

"Današnja mjera ponovo potvrđuje posvećenost SAD ograničavanju mogućnosti Rusije da koristi međunarodni finansijski sistem za vođenje rata protiv Ukrajine i ometanju pokušaja Rusije da vrši prekogranična plaćanja za robu dvostruke namjene i vojni materijal", naveo je u saopštenju portparol Stejt departmenta Metju Miler.

Pristalice Ukrajine mjesecima pozivaju Bajdenovu administraciju da pooštri sankcije ruskom bankarskom sektoru, navodeći da Kremlj pronalazi načine da zaobiđe postojeće sankcije kako bi platio uvoz tehnologije i drugih proizvoda dvostruke namjene.

Pored olakšavanja plaćanja energenata, Gazprombanka je djelovala i kao kanal za kupovinu vojne robe. Kremlj takođe koristi Gazprombanku za plaćanje ruskim vojnicima i obeštećenje porodicama za smrt njihovih članova u ratu.

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski u poruci na mreži X izrazio je zahvalnost Bajdenu i njegovoj administraciji na "snažnom paketu finansijskih i bankarskih sankcija usmjerenih na rusku ekonomiju".

Edi Fišman, bivši zvaničnik Stejt departmenta i stručnjak za sankcije, rekao je da je najava posljednjih sankcija "snažan korak" ka zatvaranju rupa u vezi s ruskim energetskim sektorom, koji generiše oko polovinu prihoda federalnog budžeta Rusije.

Bajden odlazi s funkcije 20. januara kada dolazi novoizabrani predsjednik Donald Tramp, koji je obećao da će okončati rat u Ukrajini tako što će natjerati Zelenskog i ruskog predsjednika Vladimira Putina da sjednu za pregovarački sto, za šta stručnjaci kažu da je teže uraditi nego reći.

Finansijske sankcije dolaze u kritičnom trenutku za rusku ekonomiju, pošto Putinova rekordna potrošnja na ratne napore povećava inflaciju i kamatne stope. Ruska centralna banka je prošlog mjeseca podigla kamatne stope na 21 odsto, najviše u decenijama, i mogla bi da nastavi da ih povećava kako se ne nazire kraj rata.