BLOG Jedan Netanjahuov saradnik optužen za nanošenje štete državnoj bezbednosti, drugi navodno u Srbiji
Nastavak sukoba na Bliskom istoku
Izraelsko ratno vazduhoplovstvo je danas ponovo napalo južna predgrađa glavnog grada Libana, Bejruta, uporište organizacije Hezbolah protiv koje Izrael ratuje, javila je zvanična libanska Nacionalna novinska agencija (NNA) ubrzo poslije poziva izraelske vojska da se evakuišu tri kvarta.
Uz evakuaciju iz bejrutskih predgrađa koja se često bombarduju, izraelska vojska je tokom noći pozvala na evakuaciju nekoliko područja na jugu Libana, gdje od 30.septembra traje kopnena ofanziva protiv boraca Hezbolaha, prenio je Frans pres.
Pet medicinara povezanih sa Hezbolahom je tamo poginulo, po podacima Ministarstva zdravlja Libana.
Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) je danas saopštila da je gotovo 230 zdravstvenih radnika poginulo u Libanu od 7. oktobra prošle godine, kada je počeo rat u Gazi, a dan kasnije i sukob Hezbolaha i Izraela. Kako je navedeno, taj broj žrtava je izuzetno zabrinjavajuć.
Kasno popodne NNA je javila da je izvedeno pet novih napada, uključujući na dva kvarta u južnim predgrađima koja su pomenuta u pozivima na evakuaciju. Isti izvor je naveo da su izbili požari poslije napada i rušenja zgrada.
NNA je jutros i u rano popodne javila da je ciljano pet zgrada, uključujući dvije na domaku južnih predgrađa u gusto naseljenom području Šijah i Gobeiri, gdje se nalazi nekoliko šoping centara, takođe poslije poziva na evakuaciju.
Poziv je upućen jer su "postrojenja i interesi Hezbolaha u blizini", rekao je izraelski vojni portparol Avihaj Adrae.
Na video-snimku na društvenim mrežama koji Frans pres nije verifikovao, vide se civili kako žure da napuste šoping centar u kvartu Hazmijeh, nakon upozorenja preko zvučnika.
Fotografija Frans presa pokazuje da je raketa u velikoj mjeri uništila zgradu sa 11 spratova u kvartu Šijah. Mnogi ljudi su pobjegli u većinom hrišćanski kvart Ajn el - Remaneh u susjedstvu.
Izraelska vojska je saopštila da je izvela niz napada na komandne centre Hezbolaha u južnim bejrutskom predgrađima.
Uz to je, kako je navedeno, napala "mete terorista" Hezbolaha u regionu grada Tira na jugu, uključujući komandne centre i skladišta oružja.
Prvi put su danas izraelski vojnici ušli u selo Deir Mimas oko 2,5 kilometra unutar Libana.
Selo koje je uglavnom napušteno su nadlijetali dronovi za nadgledanje, upozoravajući preostale stanovnike da ne izlaze iz kuća.
Izraelska vojska pokušava da napreduje na nekoliko lokacija duž granice, uključujuči Kiam, gdje je Hezbolah danas preuzeo odgovornost za više napada.
Učestalost izraelskih napada je pojačana poslije odlaska američkog izaslanika Amosa Hohštajna, koji je bio u Bejrutu u utorak i srijedu, u pokušaju da posreduje prekidu vatre Izraela i Hezbolaha.
Poslije godinu dana prekograničnih sukoba Izrael je počeo puni rat protiv Hezbolaha 23. septembra intenzivnim bombardovanjem Libana.
(BETA)
Protiv Elija Feldštajna, saradnika premijera Izraela Benjamina Netanjahua, državno tužilaštvo podiglo je optužnicu zbog nanošenja štete državnoj bezbjednosti, javili su izraelski mediji.
Optužnica je podignuta ove nedjelje poslije skandala koji je izbio zbog objavljivanja bezbjednosnih dokumenata u medijima.
Feldštajn, koji je blisko sarađivao sa Netanjahuom tokom protekle godine i koji je glavni osumnjičeni, optužen je da je predao tajnu informaciju u namjeri da nanese štetu državi za šta bi mogao biti osuđen na doživotnu zatvorsku kaznu.
Uz to je optužen za nedozvoljeno posjedovanje tajne informacije i ometanje pravde.
Drugi osumnjičeni je takođe optužen, pored ostalog za predavanje tajne informacije, za šta bi mogao biti kažnjen na sedam godina zatvora. On je vojni rezervista i njegovo ime nije objavljeno.
Centralni okružni sud još nije objavio ni pune optužnice.
Sam Netanjahu nije osumnjičen u tom slučaju.
Dokumenti označeni kao strogo povjerljivi procurjeli su u njemački tabloid Bild u septembru.
U njima se tobože detaljno navode prioriteti palestinskog Hamasa i taktike u pregovorima o taocima, iako je kasnije postalo jasno da su dokument pisali zvaničnici nižeg ranga u toj ekstremističkoj organizaciji i da ne moraju odražavati stav rukovodstva.
Dokument je navodno nezakonito uzeo rezervista podoficir iz baze podataka izraelske vojne obavještajne službe i dao ga Feldštajnu,koji ga je potom peko posrednika predao Bildu.
Kancelarija državnog tužioca je rekla da će tražiti da se dvojica osumnjičenih drže u pritvoru dok traju krivični postupci protiv njih.
Još jedna osoba, Jonatan Urlih, drugi Netanjahuov portparol, ispitivan je već dva puta o aferi bezbjednosnih dokumenata.
Urlih je navodno ispitivan pod sumnjom da je dao instrukcije Feldštajnu da pošalje tajna dokumenta Sruliku Ajnhornu, bivšem savjetniku za kampanju Netanjahuove konzervativne partije Likud koji je to predao Bildu.
Ajnhorn je u inostranstvu, a list Harec navodi da je u Srbiji i da se uzdržava od povratka u Izrael da ga ne bi saslušavali.
Istražitelji vjeruju da objavljivanje tih dokumenata potencijalno može da nanese veliku štetu bezbjednosti Izraela, rečeno je u sudu u Rišon Lecionu, a vojska je zaključila da škodi vojnom cilju oslobađanja talaca.
Na osnovu informacija koje je objavio sud, vidi se takođe očita motivacija postupka Fedlštajna da smanji pritisak javnosti i kritike na račun Netanjahua poslije ubistva šestoro talaca krajem avgusta, koji su bili u zatočeništvu Hamasa.
Ubistvo talaca je izazvalo veliku tugu u Izraelu i pojačalo proteste protiv Netanjahua u kojima je optužen da je blokirao sporazum o njihovom oslobađanju.
Sud je nagovijestio da je Feldštajn dao dokument Bildu kako bi uticao na javni diskurs o izraelskim taocima u Gazi, da se tadašnji lider Hemasa Jahja Sinvar optuži za zastoj u pregovorima i implicira da protesti za njihovo oslobađanje idu na ruku Hamasu.
(BETA)
U svijetu je, tokom ove godine, zabilježen rekordan broj ubijenih humanitarnih radnika od kada se bilježe ti podaci, saopštila je Humanitarna kancelarija Ujedinjenih nacija (UN), navodeći da je većina poginula u sukobu u Pojasu Gaze.
Kako prenosi Radio Slobodna Evropa, baza Bezbjednost humanitarnih radnika koja bilježi takve incidente od 1997. godine, pokazuje da je do sada ove godine poginuo 281 humanitarni radnik.
Prethodni rekordni broj pogibija humanitarnih radnika bio je prošle godine kada ih je ubijeno 280.
Baza pokazuje da je 178 humanitarnih radnika ubijeno na okupiranim palestinskim teritorijama, uključujući Pojas Gaze.
U Sudanu je, kako se navodi, ubijeno 25 humanitarnih radnika.
Portparol Humanitarne kancelarije UN Jens Laerke, na konferenciji za novinare u Ženevi, kazao je da humanitarni radnici rade "Božiji posao", a onda im je odgovor, kako je naveo, da budu ubijeni.
Prema njegovim riječima, većina poginulih čini lokalno osoblje pri humanitarnim organizacijama, dok su njih 13 humanitarni radnici koji su došli iz drugih zemalja.
Humanitarni radnici uživaju zaštitu prema međunarodnom humanitarnom pravu, ali stručnjaci navode da nema puno presedana da takvi slučajevi odu na suđenje, pošto su prepreke za to zabrinutost oko obezbjeđivanja budućeg pristupa za humanitarne organizacije i teškoće u dokazivanju namjere.
(MINA)
Stav njemačke vlade o isporuci oružja Izraelu ostaje nepromijenjen, nakon što je MKS izdao naloge za hapšenje Netanjahua i njegovog bivšeg ministra odbrane, izjavio je portparol njemačke vlade u petak.
"Isporuke oružja Izraelu uvijek se procjenjuju od slučaja do slučaja, i to ostaje pravilo i sada. Naš stav prema Izraelu ostaje nepromijenjen", rekao je portparol.
Prema podacima Štokholmskog međunarodnog instituta za istraživanje mira, oko 30 odsto globalnog izvoza oružja u Izrael dolazi iz Njemačke. Isporuke uključuju prenosne protivtenkovske sisteme i municiju za automatsko ili poluautomatsko naoružanje.
Berlin podršku jevrejskoj državi smatra pitanjem "državnog rezona" (Staatsräson), zbog svoje odgovornosti za Holokaust, prenosi Gardijan.
Izraelski premijer Benjamin Netanjahu zahvalio je svom mađarskom kolegi Viktoru Orbanu na iskazivanju "moralne jasnoće" nakon što ga je pozvao u posjetu uprkos nalogu za hapšenje koji je izdao Međunarodni krivični sud (MKS).
"Suočeni sa sramotnom slabošću onih koji podržavaju skandaloznu odluku protiv prava države Izrael da se brani, Mađarska stoji na strani pravde i istine", rekao je Netanjahu u izjavi, dan nakon što je MKS izdao nalog za njegovo hapšenje i hapšenje njegovog bivšeg ministra odbrane Joava Galanta.
Netanjahuova kancelarija objavila je i pismo za koje navode da ga je Orban poslao u petak, u kojem izražava nevjericu zbog "sramotne" odluke MKS-a.
Izraelske trupe su u petak vodile žestoke borbe sa borcima Hezbolaha u različitim područjima na jugu Libana, uključujući priobalni grad Nakuru, gdje se nalazi sjedište UN-ovih mirovnjaka.
Portparol mirovne misije UNIFIL izjavio je za Asošiejted pres da prate „teške sukobe“ u Nakuri i selu Čama sjeveroistočno od njega.
"Svjesni smo intenzivnog granatiranja u blizini naših baza", rekao je portparol UNIFIL-a Andrea Tenenti. Na pitanje da li su mirovnjaci i osoblje u sjedištu bezbjedni, odgovorio je: "Za sada, da".
Od početka izraelske kopnene invazije na Liban 1. oktobra pogođeno je nekoliko postaja UNIFIL-a, pri čemu je više mirovnjaka povrijeđeno.
Italijansko Ministarstvo odbrane potvrdilo je da su četiri italijanska vojnika lakše povrijeđena nakon eksplozije dvije raketekoje su pogodile bazu UNP 2-3 u mjestu Šama, na jugu Libana. Ova baza je domaćin italijanskom kontingentu i Komandi zapadnog sektora UNIFIL-a.
Italijanski ministar vanjskih poslova Antonio Tajani izjavio je da je napad vjerovatno izvršio Hezbolah.
"Neprihvatljivo je da je još jednom pogođena baza UNIFIL-a", izjavio je ministar odbrane Đulio Kroseto i dodao da je kontaktirao svog libanskog kolegu kako bi ponovio da će italijanski kontingent UNIFIL-a ostati na jugu Libana "da pruži priliku za mir i ne smije postati talac napada milicija".
Takođe je naveo da će pokušati da stupi u kontakt sa svojim izraelskim kolegom, što je, kako kaže, "bilo nemoguće od njegovog imenovanja", kako bi ga zamolio "da ne koristi baze UNIFIL-a kao štit".
"Još je više neprihvatljivo prisustvo terorista na jugu Libana koji ugrožavaju bezbjednost mirovnjaka i civilnog stanovništva,“ naglasio je Kroseto.
Prema prvim procjenama, dvije rakete pogodile su bunker u bazi i prostoriju u blizini međunarodne vojne policije, nanijevši štetu okolnoj infrastrukturi. Usljed eksplozije razbijeno je staklo, koje je povrijedilo četiri vojnika.
Italijanska premijerka Đorđa Meloni izrazila je svoje "duboko ogorčenje" zbog "novih napada" na UNIFIL, u kojima su, kako je navela, "povrijeđeni vojnici koji učestvuju u mirovnoj misiji", prenosi Gardijan.
"Još jednom ističem da su ovakvi napadi neprihvatljivi i ponovo apelujem na strane na terenu da u svakom trenutku garantuju bezbjednost vojnika UNIFIL-a i da sarađuju kako bi se brzo identifikovali odgovorni", dodala je Meloni.
Tajani je za napad optužio Hezbolah.
"Prema onome što trenutno znamo, izgleda da su rakete ispaljene od strane Hezbolaha. Ono što se dešava je ponovo neprihvatljivo", rekao je novinarima u Torinu.
Ni Ministarstvo odbrane ni premijerka Meloni nisu komentarisali ko je odgovoran za napad.
Izraelske vlasti prekidaju sa praksom administrativnog pritvaranja jevrejskih naseljenika na okupiranoj Zapadnoj obali, odnosno pritvaranja bez suđenja, saopštilo je u petak ministarstvo odbrane.
Ova praksa omogućava da se pritvorenici drže u dugim vremenskim periodima bez podizanja optužnice ili pojavljivanja pred sudom, i često se koristi protiv Palestinaca koje Izrael smatra bezbjednosnom prijetnjom.
Ministar odbrane Izrael Kac izjavio je da je "neprimjereno" da se administrativno pritvaranje koristi protiv naseljenika koji se suočavaju sa "teškim palestinskim terorističkim prijetnjama i neopravdanim međunarodnim sankcijama".
Međutim, prema izraelskoj organizaciji Peace Now (Mir sada), ovo je jedan od rijetkih efikasnih alata koje izraelske vlasti koriste kako bi spriječile napade naseljenika na Palestince, koji su se prošle godine znatno povećali na Zapadnoj obali.
Kac je u izjavi izdatoj iz svoje kancelarije rekao da će se za rješavanje krivičnih djela na Zapadnoj obali koristiti sudski progon ili "druge preventivne mjere".
Izraelska organizacija za ljudska prava B’Tselem navodi da vlasti "intenzivno i rutinski" koriste administrativno pritvaranje kako bi hiljade Palestinaca držale u dugim vremenskim periodima.
Prema Palestinskom klubu zatvorenika, 3.432 Palestinca su u avgustu bili pritvoreni pod ovom praksom. List Harec je u petak izvjestio da je osam jevrejskih naseljenika bilo pritvoreno na isti način tokom novembra.
Džonatan Mizrahi, direktor organizacije Peace Now, izjavio je za AFP da, iako se administrativno pritvaranje većinom koristi protiv Palestinaca na Zapadnoj obali, ono predstavlja jedan od rijetkih efikasnih alata za privremeno uklanjanje prijetnje od nasilja naseljenika kroz pritvaranje.
"Ukidanje administrativnih naloga za pritvaranje samo za naseljenike je ciničan potez... koji opravdava i normalizuje rastući jevrejski terorizam pod izgovorom rata," navela je organizacija u saopštenju, pozivajući se na porast napada naseljenika tokom sukoba Izraela i Hamasa u proteklih 13 mjeseci.
Izraelski udari u južnom Libanu ubili su pet medicinara, saopštilo je libansko Ministarstvo zdravlja.
Borbe između izraelskih trupa i boraca Hezbolaha pojačale su se, uključujući napade na obalski grad Nakuru, gdje je sjedište UN mirovne misije UNIFIL.
Više baza UNIFIL-a pogođeno je od početka izraelske invazije na Liban 1. oktobra, sa povređenim mirovnjacima.
Izraelska vojska saopštila je danas da je "eliminisala pet terorista" Hamasa, uključujući dvojicu komandanata, tokom racije u oblasti Bejt Lahija, na sjeveru Pojasa Gaze.
Vojska i izraelska obavještajna služba saopštile su da su ubijeni komandanti Hamasa učestvovali u masakru 7. oktobra prošle godine i komandovali ubistvima i otmicama u oblast Mefalsim, kibucu u južnom Izraelu.
Vojska je akciju sprovela u noći između srijede i četvrtka, saopšteno je danas.
(BETA)
Izraelska vojska izvela je jutros nove napade na južna predgrađa Bejruta, gdje se nalaze uporišta libanskog Hezbolaha.
Kako je javila agencija Frans pres, izraelska vojska je udare izvela nakon poziva stanovništvu da se evakuiše.
Osim za predgrađa Bejruta, apel za evakuaciju upućen je i za nekoliko oblasti južnog Libana.
(BETA)
( B.H., S.S. )