Mladi oslonac za razvoj demokratskog društva i uspjeh u evropskim integracijama
Organizovana debata „Krug ideja“, u okviru projekta „Nova generacija: mladi i EU horizonti“
Aktivizam mladih, kroz debatu i javni dijalog, gradi njihovo kritičko mišljenje i odgovornost, čineći ih osloncem za razvoj demokratskog društva i uspjeh Crne Gore u evropskim integracijama.
To je poručeno na debati „Krug ideja“, koju je u okviru projekta „Nova generacija: mladi i EU horizonti“, uz podršku Ministarstva evropskih poslova Crne Gore, organizovao Centar za demokratiju i ljudska prava (CEDEM).
Debata je okupila 15 mladih učesnika koji su imali priliku da kroz kružnu diskusiju razmjenjuju mišljenja i stavove sa bivšim premijerom Igorom Lukšićem i novinarom Srdanom Kosovićem.
Oni su debatovali o ključnim temama vezanim za budućnost mladih i evropske perspektive Crne Gore u sasvim novom formatu. Teme su "izabrali baš mladi, shodno onim sociopolitičkim dešavanjima koje smatraju relevantnim i vrijednim preispitivanja", prenosi PR Centar.
Direktorica CEDEM-a Nevenka Vuksanović istakla je da im predstavlja čast što imaju priliku da kroz direktan razgovor sa mladima promovišu aktivno građanstvo.
„Ova aktivnost, Krug ideja, realizuje se u okviru projekta Nova generacija: mladi i EU horizonti, koji su omogućeni uz podršku Ministarstva evropskih poslova. Zajedno sa njima, nastojimo približiti mladima značaj evropskih integracija, očuvanja demokratije u crnogorskom društvu i podstaći ih na aktivno učešće u građanskom životu“.
Dodala je da je ideja za ovu aktivnost proistekla iz prethodne inicijative Maraton inovacija, koja je mladima pružila priliku da predstave svoje najbolje ideje, kao i da će CEDEM uvrstiti ovaj debatni format kao svoju stalnu aktivnost sa ciljem podsticanja aktivnog građanstva i participativnog odlučivanja.
„Jedna od tih ideja bila je upravo Krug ideja. Na osnovu govora i argumentacije učesnika, kroz najbolje primjere logike, dodijelićemo tri nagrade: za najboljeg govornika i govornicu, za najboljeg logičara i logičarku, kao i za govor koji je imao najviše šarma i humora“, rekla je Vuksanović.
Bivši premijer Igor Lukšić podsjetio je na riječi Monteskjea da „apatični građanin mnogo više doprinosi pasivizaciji društva i njegovom usporavanju, nazadovanju i stagnaciji nego bilo koji oblik autokratije“.
„To ukazuje na ključnu ulogu aktivizma. Razvoj svakog ljudskog društva počiva na aktivizmu građana, što treba podsticati. Debate, posebno rad sa mladim ljudima, u tom kontekstu imaju izuzetno veliki značaj“, istakao je Lukšić.
On smatra da debate pomažu mladima da izgrade samopouzdanje, povećaju interesovanje za društvene probleme i razviju spremnost da ponude rješenja – bilo kroz same debate, inicijative, rad u civilnom sektoru ili kasniji profesionalni angažman.
„Ako se u ranoj dobi usade vrijednosti poput kritičkog mišljenja, aktivizma i preuzimanja odgovornosti, takve vrijednosti mogu na bolje mijenjati jedno društvo“, zaključio je Lukšić.
Marko Radojević, profesor istorije i debate, kao i koordinator Debatnog kluba Gimnazije „Panto Mališić“ iz Berana, istakao je da debata ima ključnu ulogu u razvoju mladih, posebno kada je riječ o kritičkom mišljenju i izražavanju stavova.
„Debata omogućava mladima da kontinuirano istražuju i nastupaju u javnosti, bilo da su to školski nastupi, događaji poput današnjeg ili čak televizijski nastupi. Sve to doprinosi jačanju njihovog samopouzdanja, smanjenju treme i razvoju vještina izražavanja. Kroz pripremu tema, istraživanje i debate, mladi ne samo da razvijaju kritičko mišljenje, već i stiču iskustva koja im pomažu u budućim izazovima“.
Pozvao je mlade da se aktivno uključe u debatne klubove u svojim školama, lokalnim zajednicama i na fakultetima, navodeći da na taj način mogu doprinijeti rješavanju važnih društvenih problema i postati aktivni u promjenama.
Učesnica debate Iva Joksimović iz Berana istakla je da debatovanje omogućava učenicima i učenicama da razvijaju različite vještine, poput kritičkog mišljenja i snalažljivosti u trenutku.
„Na ovom događaju imamo priliku da debatujemo sa izuzetno vještim retoričarima, što nas motiviše da brže razmišljamo i pripremamo se za izazovnije govore“.
Dodala je da su mladi oslonac društva i da bi veće zalaganje za evropske integracije doprinijelo povećanju šanse da Crna Gora postane članica Evropske unije.
Učesnik debate Luka Deretić iz Podgorice kazao je da je ovo iskustvo imalo pozitivan uticaj na njega, navodeći da će izvući pouke koje će mu pomoći u unapređenju njegovih vještina.
„Što se tiče onoga što sam naučio iz ove debate, rekao bih da sam najviše uspio da potisnem tremu i da sada imam još veću sigurnost u javnim nastupima. Priprema za debatu podrazumijeva istraživanje o određenoj temi, dok sama debata uključuje razmjenu argumenata o toj temi. Zbog toga je ovo jedan od najboljih načina da se dođe do korisnih zaključaka i pouka o obrađivanoj temi“.
Pozvao je mlade da se okušaju u debati, jer, kako je istakao, debata predstavlja spoj učenja, javnog nastupa, argumentovane rasprave i sticanja vrijednog iskustva.
Učesnica debate Darinka Račić iz Berana kazala je da je debata vid razgovora gdje mladi imaju priliku da razvijaju svoje motoričke sposobnosti, sposobnost kritičkog mišljenja, kao i da shvate da postoje različite stavovi, da imaju mogućnost da promijene svoj stav uz pomoć određenih argumenta i dobre argumentacijske linije.
„Moja poruka za mlade bi bila ta da je debata lijep predmet, u kojem će usavršiti njihovu sposobnost da razumiju svijet u kojem se trenutno nalazimo i da se uklope u jedno svakidašnje društvo“, rekla je ona.
( B.H. )