Zaposleni u zdravstvu da se ujedine

Sindikat izabranih doktora pozvao kolege da se pridruže borbi za bolji status svih zaposlenih

13288 pregleda32 komentar(a)
Ljutica: Ministarstvo finansija ignoriše zahtjeve specijalizanata, Foto: Privatna arhiva

Zbog višedecenijskog urušavanja zdravstvenog sistema i socio-ekonomskog statusa zdravstvenih radnika u Crnoj Gori, Sindikat izabranih doktora Crne Gore riješio je da pozove sve granski nereprezentativne sindikate u zdravstvu na ujedinjavanje i formiranje novog reprezentativnog granskog sindikata, koji bi svojim djelovanjem izborio bolji status svih zaposlenih.

To je za “Vijesti” kazao predsjednik SIDCG Igor Ljutica, ocijenivši da je postojeći reprezentativni sindikat za skoro tri decenije djelovanja uz prethodnu zdravstvenu politiku države jedan od glavnih krivaca za aktuelni položaj zaposlenih u zdravstvu.

“Prije manje od dvije godine bili smo svjedoci nesvakidašnje situacije gdje su reprezentativni sindikati zdravstva potpisivali kolektivne granske ugovore direktno na štetu bijelih mantila, nakon čega su uslijedili protesti SIDCG. Nakon tog čina kao i mnogih drugih ‘sumnjivih’ djelovanja najveći broj zdravstvenih radnika izgubio je povjerenje u postojeće višegodišnje reprezentativne predstavnike. Danas imamo situaciju da su zaposleni u zdravstvu svakodnevno pored najodgovornijeg posla u državi izložni torturi i linču, verbalnom i fizičkom nasilju. Nije zanemarljiva ni stigmatizacija koja se stvara poluinformacijama, bilo da su u pitanju zarade zaposlenih ili validnost diplome”, ocijenio je Ljutica.

On smatra da je Ministarstvo finansija, novim nacrtom zakona o izmjenama i dopunama zakona o zaradama u javnom sektoru, jasno pokazalo da ne poštuje ljekare, time što je povećalo zarade javnim funkcionerima, a ljekare izjednačilo sa pomoćnicima u Vladi.

“I pored podrške resornog ministarstva, neodgovaranje Ministarstva finansija na dopise od strane preko 200 ljekara specijalizanata za povećanje naknade za odvojeni život tokom usavršavanja pokazuje da ne mare za buduće noseće stubove našeg zdravstva. Stanje u državi gdje se medicinskim tehničarima nude bolji uslovi rada u butiku ili supermarketima upravo objašnjava zašto se na konkurse za iste javi manje kandidata od broja raspisanih mjesta”, istakao je Ljutica.

On smatra i da ulazak naše zemlje u Evropsku uniju predstavlja potencijalnu opasnost kada je zdravstveni sistem u pitanju, jer bi otvaranjem granica usljed lošeg položaja u zemlji došlo do enormnog odliva kadra kao u državama koje se pokazuju kao mnogo bolji poslodavci.

“Svjesni da se od svakodnevnih javnih kritika ne dobija ništa, kao i uvijek mi smo se odlučili za konkretne dalje korake koji će dovesti do rešenja. Novi ujedinjeni reprezentativni granski sindikat imaće dovoljno moći da u okviru zakona natjera na promjene sve one koji se godinama oglušavaju na loš položaj zaposlenih u zdravstvu”, naglasio je.

Ljutica smatra da sada, slučajno ili ne, posvađani i podijeljeni brojni reprezentativni i nereprezentativni sindikati samo u svojoj ustanovi nisu imali moć sistemskih pregovora, potpisivanja Granskog kolektivnog ugovora i štrajka.

“Nakon samo nekoliko sastanaka, model udruživanja u novi granski reprezentativni sindikat gdje će svi sindikati sačuvati svoj integritet su prihvatili brojni sindikati među kojima su i sindikat doma zdravlja Podgorica i sindikat zdravstvenih radnika KCCG. U narednom periodu obaviće se razgovor i sa svim drugim sindikatima širom zemlje kako bi se napravila najjača zdravstvena sindikalna organizacija u istoriji Crne Gore koja bi imala snage da prekine vešedecenijsko urušavanje kako statusa zaposlenih u zdravstvu tako i urušavanje javnog zdravstvenog sistema. Dobrodošli su svi oni koji su poštenim pristupom pokazali da žele dobro javnom zdravstvenom sistemu”, tvrdi on.