Ministarstvo finansija: Naredne godine pregovori o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja sa Lihtenštajnom i Islandom

Oni su podsjetili da je ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja sa Andorom potpisan 24. septembra u Njujorku, dok su u toku aktivnosti na pripremi predloga zakona o njegovom potvrđivanju

3739 pregleda3 komentar(a)
Foto: Luka Zeković

Vlada je završila prvu rundu pregovora u vezi sa zaključivanjem novog sporazuma o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja sa Njemačkom, dok su za narednu godinu zakazani pregovori sa Lihtenštajnom i Islandom, saopšteno je iz Ministarstva finansija.

„Vlada i Ministarstvo finansija u kontinuitetu rade na aktivnostima koji se odnose na proširivanje liste zaključenih ugovora, odnosno sporazuma o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja“, rekli su agenciji Mina-business predstavnici tog Vladinog resora.

Oni su podsjetili da je ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja sa Andorom potpisan 24. septembra u Njujorku, dok su u toku aktivnosti na pripremi predloga zakona o njegovom potvrđivanju.

„Parafirani su ugovori o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja sa Gruzijom i Ukrajinom, čije potpisivanje će biti blagovremeno utvrđeno“, kazali su iz Ministarstva finansija.

Oni su dodali da je Zakon o potvrđivanju ugovora o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja sa Luksemburgom objavljen u Službenom listu, dok se Zakon o potvrđivanju novog sporazuma o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja sa Češkom nalazi u skupštinskoj proceduri.

„Međunarodno iskustvo i praksa pokazali su da je zaključivanje bilateralnih ugovora najefikasniji i najčešći oblik regulisanja problema dvostrukog oporezivanja, jer stvaraju povoljan poreski ambijent za međunarodno poslovanje i investiranje i obezbjeđuju efikasan mehanizam za razrješenje problema dvostrukog oporezivanja“, naveli su iz Ministarstva.

Ugovori, kako su objasnili, treba da otklone poreske barijere u razmjeni robe i usluga, kretanju osoba i kapitala, kao i transferu tehnologije i znanja i na taj način stimulišu strane investicije i obezbjeđenje pozitivnih dejstava poreskih podsticaja.

„Zaključenjem ugovora postiže se eliminisanje dvostrukog oporezivanja dohotka rezidenata država ugovornica, obezbjeđuje fiskalna i pravna sigurnost kao uslov za unapređenje djelatnosti rezidenata i osigurava pozitivno dejstvoa poreskih olakšica radi stimulisanja ulaganja rezidenata jedne države ugovornice u drugu“, kazali su iz Ministarstva.

Oni su saopštili da se pravo oporezivanja prihoda građana i preduzeća država ugovornica, kao i visine poreskih stopa za oporezivanje prihoda ostvarenih po osnovu dividendi, kamata i autorskih naknada, određuje ugovorom, odnosno sporazumom, a ne unutrašnjim zakonodavstvom ugovornica.

„Ugovorom se obezbjeđuje i gneralna primjena načela jednakog poreskog tretmana građana i preduzeća država ugovornica, te se unapređuje saradnja poreskih organa kroz postupak zajedničkog dogovaranja i razmjene obavještenja“, rekli su iz Ministarstva.

Oni su podsjetili i da je Crna Gora je nakon sticanja nezavisnosti ispregovarala osam ugovora, odnosno sporazuma o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja koji su u primjeni i to sa Irskom, Srbijom, Austrijom, Azerbejdžanom, Ujedinjenim Arapskim Emiratima, Portugalijom, Maltom i Monakom.

„Prema podacima Ministarstva vanjskih poslova, koje je zaduženo za postupak sukcesije međunarodnih ugovora, ista procedura je završeno sa 20 zemalja - Belgijom, Češkom, Danskom, Finskom, Francuskom, Holandijom, Italijom, Kinom, Kiprom, Kuvajtom, Mađarskom, Moldavijom, Njemačkom, Norveškom, Poljskom, Rumunijom, Slovačkom, Švajcarskom, Turskom i Ukrajinom“, naveli su iz Ministarstva.

Prema Bečkoj konvenciji o sukcesiji država u odnosu na ugovore od avgusta 1978. godine, primjenjuju se ugovori sa Hrvatskom, Bosnom i Hercegovinom, Sjevernom Makedonijom i Slovenijom.