Nik "poklonio" Đeljošaju auto

Iz Vlade tvrde da je sve učinjeno po propisima i da su im iz ASK-a rekli da tom svojevrsnom donacijom ne krše zakon Iz policije ne odgovaraju ko je odobrio da se na privatnom vozilu postave “blinkeri” i zatamne stakla “Vozilo nije u vlasništvu države, pa je samim tim isto bilo neophodno prilagoditi onome što su potrebe štićene ličnosti”, kazao je Đeljošaj

107780 pregleda52 komentar(a)
Tvrdi da je u svom autu o svom trošku: Đeljošaj, Foto: Luka Zeković

Lider Albanske alternative Nik Đeljošaj privremeno je prepisao na Vladu svoj džip “audi” kako bi ga koristio za službene potrebe kao potpredsjednik izvršne vlasti, a na to vozilo potom su ugrađeni takozvani policijski blinkeri i zatamnjena stakla.

Iz Generalnog sekretarijata tvrde da je sve urađeno po propisima, a Đeljošaj odgovara da je to učinio zbog brige i odnosa prema državnoj imovini.

Privatna firma tog potpredsjednika Vlade i šefa resora za ekonomski razvoj “MDS Network”, u maju se obratila kabinetu Milojka Spajića, sa željom da Generalnom sekretarijatu Vlade besplatno na korišćenje ustupe vozilo marke “audi Q7”...

“Pojašnjena radi, nikada do sada u kapacitetu javnog funkcionera nijesam koristio službeno vozilo na koje imam pravo. Dakle i kao predsjednik Opštine i danas kao potpredsjednik Vlade, odnosno ministar, koristim isključivo privatno vozilo i u službene svrhe. To nije stvar straha za bezbjednost ili drugih potencijalnih razloga koje navodite, već odnos prema državnoj imovini”, kazao je Đeljošaj Vijestima.

Tako je odgovorio na pitanja o razlozima za ustupanje svog privatnog automobila sebi kao potpredsjedniku Vlade, odnosno, da li je eventualno strahovao da službeni automobil nije bezbjedan...

On je istakao da je održavanje vozila i sve što to podrazumijeva, isključivo njegova obaveza, odnosno da sam snosi troškove.

“A kao potpredsjedniku Vlade na raspolaganju mi je kartica za gorivo Generalnog sekretarijata Vlade”.

Tvrdi da su stakla zatamljena i blinkeri ugrađeni kako bi se vozilo prilagodilo potrebama štićene ličnosti.

Ministri vole da koriste blinkere (ilustracija)foto: Shutterstock

“Kao što sam kazao, vozilo nije u vlasništvu države pa je samim tim isto bilo neophodno prilagoditi onome što su potrebe štićene ličnosti. Lično se nijesam bavio tehničkim detaljima, ali mogu potvrditi da je za sve navedeno prethodno obezbijeđena pisana saglasnost Uprave policije, nakon čega se pristupilo prilagođavanju vozila za namjene korišćenja od strane štićene ličnosti. Takođe, imajući u vidu da ovo vozilo koristim i prilikom radnih i zvaničnih posjeta regionu, tzv. blinkeri korišćeni su isključivo u te svrhe dok je, dakle, vozilo bilo pod policijskom pratnjom u Albaniji i Kosovu. Blinkeri, koliko držim, nijesu korišteni na teritoriji Crne Gore”, kazao je Đeljošaj.

Privremena donacija

Iz Uprave policije, međutim, nijesu odgovorili ko je odobrio da se na privatnom automobilu ugrade blinkeri, iako je Zakon o bezbjednosti saobraćaja jasan kada su u pitanju vozila na kojima se to može činiti.

Iz Generalnog sekretarijata Vlade precizirali su detalje oko ustupanja automobila:

“Ugovor o ustupanju vozila na korišćenje bez nadoknade, broj: 02-430/24-3221, zaključen je 12. juna 2024. godine. Predmetnim ugovorom, vozilo Audi Q7, registarskih oznaka TZ ***, ustupljeno je na period od 6 mjeseci, bez nadoknade”, kazali su oni.

Tvrde i da su prije potpisivanja ugovora, 13. maja 2024. godine od Agencije za sprečavanje korupcije zahtijevali odgovor - da li je ustupanje vozila na korišćenje Generalnom sekretarijatu Vlade od strane privrednog društva u skladu sa Zakonom o sprečavanju korupcije, odnosno da li bi navedeno ustupanje predstavljalo povredu odrebava tog zakona.

“Agencija za sprečavanje korupcije, aktom broj: 02-01-1691/4, od 23. maja 2024. godine, obavijestila je Generalni sekretarijat Vlade da nijesu propisana ograničenja u odnosu na ustupanje vozila shodno Zakonu o sprečavanju korupcije i ukazuju da se u konkretnom slučaju radi o donaciji, odnosno ustupanju predmetnog vozila bez naknade”, tvrde iz GSV.

Oni su detaljno objasnili i da je resor kojim rukovodi Danilo Šaranović odobrio da se na privatnom automobilu Đeljošaja postave tzv. blinkeri.

“U odnosu na dio pitanja koji se odnosi na to da li je od Uprave policije dobijeno odobrenje za postavljenje blinkera na predmetno vozilo, obavještavamo Vas da je Ministarstvo unutrašnjih poslova - Uprava policije, aktom 58 br: 074/24-40134, od 15. jula 2024. godine, obavijestilo Kabinet potpredsjednika Vlade za ekonomsku politiku da se na vozilu marke audi Q7, registarskih oznaka TZ***, mogu ugraditi i koristiti uređaji za davanje posebnih zvučnih i svjetlosnih znakova u skladu sa članom 105 stav 6 Zakona o bezbjednosti saobraćaja na putevima”, kazali su iz službe za odnose sa javnošću GSV.

Iz Uprave policije stigao je nemušti odgovor:

“Vozilo koje je predmet Vašeg interesovanja nije vozilo Ministarstva unutrašnjih poslova, odnosno Uprave policije. Prema raspoloživim informacijama vozilo je ustupljeno Generalnom sekretarijatu Vlade na korišćenje, te Vas molimo da u odnosu na to pitanja uputite generalnom sekretaru Dragoljubu Nikoliću”, odgovorili su Vijestima iz Uprave policije 23. oktobra.

Tu bezbjednosnu instituciju Vijesti su pitale da li je u vlasništvu UP “audi Q7”, registarskih oznaka TZ ***, zatamnjenih stakala, na kom su ugrađeni takozvani blinkeri (crveno-plavi) i ako jeste, ko duži taj automobil i u kojim uslovima može koristiti blinkere.

Bez odgovora ostalo je pitanje ko je odobrio korišćenje tzv. blinkera.

Zakon o bezbjednosti saobraćaja na putevima predviđa novčanu kaznu za pravno lice ako naredi ili dozvoli da se na njegovo vozilo ugrade ili postave uređaji za davanje posebnih zvučnih ili svjetlosnih znakova koji se mogu ugrađivati ili postavljati samo na vozilima pod pratnjom ili vozilima sa prvenstvom prolaza.

Ko može da “blinka” i pretiče kolonu

ZOBS propisuje da je vozilo pod pratnjom ono kome je dodijeljena pratnja policijskih ili vojnih vozila kad daju posebne zvučne i svjetlosne znake, a da se kao vozilo pod pratnjom smatra i samo policijsko ili vojno vozilo, kad daje posebne zvučne i svjetlosne znake.

Posebni svjetlosni i zvučni znaci vozila pod pratnjom su crveno i plavo trepćuće svjetlo koja se naizmjenično pale i zvučni znak promjenljive frekvencije.

“Uređaji za davanje posebnih zvučnih i svjetlosnih znakova iz st. 1 i 2 ovog člana mogu se ugrađivati i postavljati samo na vozilima iz stava 1 ovog člana, namijenjenim da vrše pratnju. Uređaji za davanje posebnih zvučnih i svjetlosnih znakova iz st. 1 i 2 ovog člana, mogu se upotrebljavati samo na vozilima iz stava 1 ovog člana, kad ta vozila vrše pratnju”, piše u zakonu.

Propisano je i da vozila pod pratnjom imaju prvenstvo prolaza u odnosu na sva druga vozila, osim u odnosu na vozila koja se kreću raskrsnicom na kojoj je saobraćaj regulisan svjetlosnim saobraćajnim znakovima ili znacima ovlašćenog policijskog službenika kad im je tim znakovima zabranjen prolaz.

Za automobile koji su pod pratnjom ne važe pravila o ograničenju brzine, propuštanju pješaka, zabrani presijecanja kolone pješaka, zabrani preticanja i obilaženja vozila i zabrani korišćenja uređaja za komunikaciju:

“Pod uslovom da ne ugrožavaju bezbjednost drugih učesnika u saobraćaju”.

Vozilo sa prvenstvom prolaza je policijsko vozilo, vojno vozilo, vozilo hitne medicinske pomoći, vatrogasne službe, odnosno službeno vozilo inspekcije za drumski saobraćaj kad daju posebne zvučne i svjetlosne znake, kao i automobili ministarstva nadležnog za izvršenje krivičnih sankcija kad prevoze lica lišena slobode...

Takođe, uređaji za davanje posebnih zvučnih i svjetlosnih znakova mogu se upotrebljavati samo kada je to neophodno za efikasno i bezbjedno izvršenje službene radnje koja ne trpi odlaganje.

“Vozila sa prvenstvom prolaza imaju prvenstvo prolaza u odnosu na sva druga vozila, osim u odnosu na vozila pod pratnjom i vozila koja se kreću raskrsnicom na kojoj je saobraćaj regulisan svjetlosnim saobraćajnim znakovima ili znakovima ovlašćenog policijskog službenika, kad im je tim znakovima zabranjen prolaz i na njih se ne primjenjuju odredbe ovog zakona o ograničenju brzine, propuštanju pješaka, zabrani presijecanja kolone pješaka, zabrani preticanja i obilaženja vozila i zabrani korišćenja uređaja za komunikaciju, pod uslovom da ne ugrožavaju bezbjednost drugih učesnika u saobraćaju”, propisuje ZOBS.

Ministri vole blinkere

Nakon što je nedavno obznanjeno da su na “mercedesu” koji koristi ministar ljudskih i manjinskih prava Fatmir Đeka zatamnjena stakla i ugrađen uređaj za emitovanje posebnih svjetlosnih znaka, tzv. led blinker, iako ga to po zakonu ne sljeduje, taj funkcioner izvršne vlasti kazao je da je zatekao takav automobil, da nikada nije koristio led blinker i da taj uređaj ni ne radi.

Pitanje je ko je to dozvolio, kada je to urađeno mimo odredbi Zakona o bezbjednosti saobraćaja kojim je jasno propisano koje uređaje za davanje posebnih zvučnih ili svjetlosnih znaka mogu da ugrade samo na vozilima pod pratnjom ili vozilima sa prvenstvom prolaza.

“Vozilo mercedes benz registarskih oznaka PGCG029 ima postavljen uređaj za emitovanje posebnih svjetlosnih znaka. Na navedenom vozilu su zatamnjena vjetrobranska stakla u ravni vozača i suvozača, kao i ostala bočna zadnja vjetrobranska stakla”, odgovorili su tada Vijestima iz Uprave policije.

Đeka tvrdi da on to nije ugrađivao: “Zatekao sam to na automobilu, ali taj uređaj uopšte ne radi”, kazao je on ranije.

Nekoliko policajaca Vijestima je tada kazalo da su uočili iste nepravilnosti na automobilima koje koristi nekoliko ministara ili državnih funkcionera, koje po zakonu ne sljeduje da koriste automobile sa posebnim svjetlosnim signalima.

Tvrde i da pojedini funkcioneri Vlade Milojka Spajića, kada saobraćajni policajci pokušavaju da ih zaustave na drumovima, samo upale “blinkere” i produže bez zaustavljanja. Navodno, jednog ministra policajci su i jurili nedavno...

Jedan od izvora iz Ministarstva unutrašnjih poslova rekao je tada da su pojedini među njima od tog Vladinog resora tražili da im obezbijede postavljanje posebne svjetlosne signalizacije na vozilima koja koriste. Nije precizirao da li je udovoljeno njihovom zahtjevu.