Gruzijski san se sprema da održi prvu parlamentarnu sjednicu: "Strane diplomate neće biti pozvane"

Evropska unija (EU) i drugi zapadni zvaničnici izrazili su ozbiljne sumnje u vezi sa izborima 26. oktobra na kojima je Gruzijski san zvanično osvojio 53,9 posto glasova

9272 pregleda6 komentar(a)
Detalj sa demonstracija u Tbilisiju: Fotografija od 19. novembra, Foto: Reuters

Stranka Gruzijski san naklonjena Moskvi, koja je nedavno proglasila osporavanu pobjedu na oktobarskim izborima nakon čega su uslijedile proevropske demonstracije u Tbilisiju, sprema se da održi prvu parlamentarnu sjednicu 25. novembra.

U komentaru za Radio Slobodna Evropa (RSE), predsjednik Parlamenta Šalva Papuašvili rekao je da strane diplomate neće biti pozvane da prisustvuju sjednici, rekavši da to "treba da slavi samo gruzijski narod".

Evropska unija (EU) i drugi zapadni zvaničnici izrazili su ozbiljne sumnje u vezi sa izborima 26. oktobra na kojima je Gruzijski san zvanično osvojio 53,9 posto glasova.

Opozicioni lideri su ove sedmice pozvali strane diplomate da ne legitimišu novi parlament prisustvom prvoj sjednici parlamenta.

Predsjednica Gruzije Salome Zurabišvili odbila je da prizna rezultate koje je potvrdila Centralna izborna komisija zemlje (CIK), a protesti kojim se traže novi izbori i dalje se održavaju u glavnom gradu zemlje.

Demonstranti su tvrdili da su tokom kampanje i glasanja prevare bile široko rasprostranjene i da je Rusija snažno uticala na ishod u korist Gruzijskog sna, koji je na vlasti od 2012. godine.

Proteklih dana gruzijska policija je ugasila demonstracije, uz korištenje i nasilja 19. novembra.

Na video snimku dopisnika RSE iz Tbilisija se vidi kako policija vuče ljude po zemlji, uključujući žene, i tuče ih prije nego što ih je odvela.

Istog dana, Zurabišvili je podnijela tužbu Ustavnom sudu "tražeći poništenje izbornih rezultata kao neustavnih".

Prva tačka dnevnog reda konstitutivne sjednice Parlamenta biće autorizacija svih 150 poslaničkih mandata.

Gruzija je kandidat za članstvo u EU od prošle godine, ali zakon o "stranom uticaju" i mjere protiv LGBT osoba donesene pod vođstvom Gruzijskog sna zaustavile su te napore.

Sjedinjene Američke Države su u julu objavile da će obustaviti pomoć gruzijskoj vladi od više od 95 miliona dolara, upozoravajući je da nazaduje u demokratiji.