Opština Tivat čeka preuzimanje lokacije na Seljanovu: Umjesto privatniku, vezovi da pripadnu građanima
Oko 200 građana Tivta su već godinama na listi čekanja da dobiju komunalni vez za barke
Opština Tivat i Javno preduzeće Morsko dobro čekaju da Vlada formalno usvoji zaključak kojim će se lokacija gdje se trenutno nalazi mala privatna marina Poro In na Seljanovu, a čijem je vlasniku istekao ugovor o zakupu lokacije za privremeni objekat u zoni morskog dobra, i formalno predati Opštini za potrebe izgradnje i opremanja nove marine za komunalne vezove građana Tivta.
To je “Vijestima” potvrdio gradonačelnik Željko Komnenović, ističući da je izgradnja i opremanje nove gradske marine na Seljanovu jedan od prioriteta lokalne uprave za narednu godinu.
“Vođeni namjerom da se borim za opšte, a ne pojedinačne interese, opredijelili smo se da na Seljanovu na prostoru gdje je posljednjih nekoliko godina funkcionisala manja privatna marina za jahte, izgradimo i opremimo novu gradsku lučicu - marinu sa komunalnim vezovima za mala plovila za sport i rekreaciju građana. Prema informaciji sa nedavnog sastanka kojeg smo imali sa menadžmentom Morskog dobra, iz tog preduzeća je otišao zaključak prema Vladi da oni daju zeleno svjetlo za ovu inicijativu i da će Opština preuzeti prostor koji je sada namijenjen izgradnji komunalnih vezova”, kazao je Komnenović.
On je naveo da će, po dogovoru sa Morskim dobrom, Opština imati obavezu plaćanje godišnje rente za tu lokaciju, koja će “biti na nekom prihvatljivom nivou”.
“Takav je dogovor postignut kako bismo mi kao lokalna samouprava, konačno došli u poziciju da realizujemo projekat nove gradske marine sa komunalnim vezovima, na koju Tivćani čekaju već decenijama. Kapaciteti postojeće gradske lučice Kalimanj već odavno prevaziđeni i daleko su od dovoljnih za potrebe mjesnog stanovništva, ekipa iz bivše gradske vlasti okupljena oko DPS-a imala je viziju i namjeru da lučicu Kalimanj privatizuje, a neki privilegovani i njima bliski pojedinci tamo su dobijali po pet i više vezova za plovila, dok je većina stanovnika Tivta bila u poziciji da ne može dobiti nijedan vez”, kazao je Komnenović.
Tome se, kako kaže, stalo na put time što je Kalimanj ostao gradska lučica sa komunalnim vezovima kojom uz plaćanje naknade Morskom dobru, gazduje Komunalno preduzeće. Ipak, ostao je problem oko 200 građana Tivta koji su već godinama na listi čekanja da dobiju komunalni vez za svoje barke.
“Ako rješevanje tog problema nije javni interes, onda zaista ne znam šta jeste. Stoga smo se opredijelili da preuzmeno lokaciju na Seljanovu u blizini zgrade jedriličarskog kluba “Delfin” i da je iz marine sa komercijalnim vezovima za jahte, pretvorimo u novu gradsku marinu sa komunalnim vezovima za mala plovila lokalnog stanovništva, a kojom će takođe upravljati naše Komunalno preduzeće”, objasnio je Komnenović.
On je naveo da je u novom Planu privremenih objekata u zoni morskog dobra koji donosi Vlada, promijenjena namjena te lokacije iz komercijalne u marinu sa komunalnim vezovima, te da se očekuje donošenje formalnog zaključka Vlade kojim će se ona predati na korišćenje Opštini.
“Mali dio nove gradske marine na Seljanovu biće ustupljen i Jedriličarskom klubu “Delfin” kako bi oni tamo uredili manji broj komercijalnih vezova za manje jahte i jedrilice, a sa čijim će iznajmljivanjem ovaj uspješni sportski kolektiv dopunjavati svoj budžet”, istakao je gradonačelnik.
U nacrtu budžeta Opštine za 2025. predviđen je iznos od 400.000 eura za realizaciju ovog i projekta uređenja i uvođenja naplate tri sidrišta za jahte u Tivatskom zalivu za koje Opština takođe očekuje da će ih uskoro dobiti na upravljenje od Morskog dobra.
“Nevjerovatno je da, iako su ta sidrišta formalno određena i ucrtana u pomorske karte, Morsko dobro i lučke vlasti godinama ne uspijevaju da uvedu red u oblasti sidrenja jahti u Tivatskom zalivu, gdje vlada pravi haos. Sidri se bukvalno gdje i kako ko hoće i to više nije samo problem sa stanovišta sigurnosti pomorskog saobraćaja, već sve više i ekološki problem jer mnoge od tih jahti i brodova nelegalno, dok su na sidru, ispuštaju u more sadržaj svojih crnih fekalnih tankova i bacaju u more razne druge otpadne materije. Stoga je preuzimanje upravljanja nad sidrištima i konačno uvođenje reda u toj oblasti, nešto na čemu čemo insistirati i što se jednostavno mora desiti”, rekao je Komnenović.
Objasnio je da će Komunalno preduzeće u tom slučaju dobiti i posebno plovilo kojim će sa jahti ukotvljenih na legalnim i naplatnim sidrištima, uz naknadu preuzimati i zbrinjavati otpadne vode i materije, a istovremeno se neće dozvoliti drugim plovilima da kao što je to slučaj već godinama, sidre bilo gdje drugo u akvatorijumu Tivta i na taj način narušava ambijent, pomorska sigurnost i ekologija.
“Sa haotičnom situacijom kakva u ovoj oblasti već godinama vlada, mi osim što pokazujemo neodgovornost, ispadamo i smiješni u očima vlasnika višemilionskih vrijednih jahti koji se bez plaćanja ijednog centa naknade sidre gdje god požele u zalivu. Manji nam je problem ta ogromna izgubljena novčana dobit, koliko nam je problem ekologija jer se korišćenjem samo zvaničnih naplatnih sidrišta, drastično redukuje mogućnost zagađivanja mora sa brodova”, kazao je Komnenović.
( Siniša Luković )