Vraneš ne odustaje od Svete Petke

Ministarstvo javne uprave nedavno odgovorilo da se nijesu stekle pretpostavke da Vlada razmatra zahtjev jer nije ispoštovana procedura propisana Zakonom i Statutom opštine i Poslovnikom o radu lokalnog parlamenta...

68878 pregleda82 komentar(a)
Slavimo kako moramo: Vraneš, Foto: Luka Zekovic

Predsjednik Opštine Pljevlja Dario Vraneš najavio je da će otkloniti primjedbe i ponovo zatražiti od Vlade saglasnost za proglašenje 27. oktobra, koji se poklapa sa vjerskim praznikom Sveta Petka, za dan Opštine.

Na primjedbe je ukazalo Ministarstvo javne uprave, nakon odluke lokalne Skupštine da proglasi 27. oktobar za dan Opštine, umjesto 20. novembra koji se decenijama proslavljao, dana kada su partizani oslobodili grad 1944. godine...

“Iako smo prvobitno dobili odgovor ministra (Maraša) Dukaja da je dokumentacija potpuna, procedure uredno sprovedene i da nema ništa sporno, poslije dobijenog odgovora uklonićemo primjedbe”, rekao je Vraneš za “Vijesti”.

Ministarstvo javne uprave nedavno je obavijestilo predsjednicu Skupštine opštine Pljevlja Jovanu Tošić da se nijesu stekle pretpostavke da Vlada razmatra zahtjev jer u procesu donošenja odluke nije ispoštovana procedura propisana Zakonom i Statutom opštine Pljevlja i Poslovnikom o radu lokalnog parlamenta.

U odgovoru Ministarstva javne uprave se navodi da u dopuni dokumentacije nije dostavljen RIA obrazac, izvještaj sa sprovedene javne rasprave, akti državnih institucija Crne Gore o događajima koji su opredijelili predlagača da predloži da praznik Opštine Pljevlja bude 27. oktobar.

“Takođe, iz dostavljene dokumentacije proizilazi da je Odbor za statut i propise razmatrao Predlog odluke o izmjenama i dopunama Nacrta statuta opštine Pljevlja, te da je sa 2 glasa ‘za’ i 3 glasa ‘ protiv’ utvrdio da se Odluka o izmjenama i dopunama Nacrta statuta opštine Pljevlja ne uvrsti u dnevni red zbog nepostojanja pravnog osnova za njeno donošenje”, stoji, između ostalog, u odgovoru Ministarstva.

Podsjećaju da je odredbama Zakona o lokalnoj samoupravi propisano da prije donošenja planova i programa za pojedine oblasti u opštini, urbanističkih projekata, budžeta i opštih akata kojima se utvrđuju prava i obaveze građana, opština treba da obezbijedi učešće zainteresovane javnosti u donošenju odluka sprovođenjem postupka javne rasprave.

“Javna rasprava ne može trajati kraće od 15 dana. Imajući u vidu sve navedeno, ukazujemo Skupštini opštine Pljevlja da u postupku donošenja predmetne Odluke nije ispoštovana procedura propisana Zakonom, Statutom opštine Pljevlja i Poslovnikom Skupštine opštine Pljevlja. Takođe, ovom prilikom ukazujemo na stav Ustavnog suda Crne Gore izražen u Odluci, U II br. 17 i 18-15: podzakonski akti moraju biti u skladu s Ustavom i zakonom, ne samo u pogledu materijalne (sadržine osporenog akta), nego i u pogledu formalne zakonitosti, koja nalaže da pravni akt mora biti donijet od ovlašćenog organa i po postupku propisanom za njegovo donošenje”.

Oština je Ministarstvu ranije dostavila odluku o pristupanju izradi izmjena i dopuna Statuta, s obrazloženjem, Rješenje o obrazovanju Komisije za izradu Nacrta i predloga izmjena i dopuna Statuta, izvještaj sa sjednice Odbora za statut i propise na kojoj je razmatran Predlog odluke o izmjenama i dopunama Nacrta statuta opštine Pljevlja, nacrt Odluke o izmjenama i dopunama Statuta opštine Pljevlja, sa obrazloženjem, obrazloženje akademika Slavenka Terzića povodom utvrđivanja datuma za obilježavanje Dana opštine Pljevlja.

Odbornici pljevaljske Skupštine većinom glasova su krajem septembra prošle godine usvojili odluku o izmjenama Statuta kojima se mijenja dan opštine. Za izmjene su glasali odbornici Nove srpske demokratije, Demokratske narodne partije, Pokreta za Pljevlja, Ujedinjene Crne Gore, SNP-a i tri odbornika Demokrata. Odbornik Demokrata, Milojica Tešović, bio je uzdržan. Protiv su bili odbornici DPS-a, Bošnjačke stranke i odbornik Građanskog pokreta URA, dok su odbornici Pokreta Evropa sad prije glasanja napustili salu...

Dan opštine, 20. novembar, nedavno je obilježen skromnije nego prethodnih godina. Svečanoj sjednici prisustvovao je i Vraneš, ali nije govorio, što je bila praksa prethodnih godina kada su obično sumirani rezultati rada između praznika.

Prije sjednice oglasio se saopštenjem u kojem je naveo da Pljevljaci slave Dan opštine onako kako moraju, kako im je nametnuto, a ne onako kako žele.

“Volja građana Pljevalja prikazana kroz odluku direktno izabranih predstavnika građana-odbornika lokalnog parlamenta je izignorisana da dan opštine bude 27 oktobar, dan oslobođenja od okupatora, od Turske 1912. godine, a od Austrougarske 1918. godine. Nekome očigledno smeta što je 27. oktobar za pravoslavce praznik Svete Petke, dok mu ujedno ne smeta što se 20. novembra slavi i dan Sandžaka, nekakve parateritorijalne oblasti neuspješno stvorene 1943. godine”, kazao je Vraneš, funkcioner Nove srpske demokratije.

On je rekao da očekuje da će se u skorijoj budućnosti 27. oktobar slaviti kao dan opštine: “Moramo biti strpljivi, znamo kako su prošli svi oni svi koji su nametali građanima odluke protiv njihove volje, pogotovo u skorijoj prošlosti. Kako god bilo, moramo biti strpljivi, vjerujem da će se volja građana kad-tad morati ispoštovati i da će se u skorijoj budućnosti dan opštine slaviti 27 oktobra”.

Za razliku od prethodne, Vraneš ove godine nije položio cvijeće i zapalio svijeće na spomenik palim u borbi protiv fašizma na Stražici.

Lani je svijeće zapalio dvadesetak metara dalje, na mjestu jame u kojoj su navodno partizani bacili 25 pljevaljskih četnika.