Vlahović Andrijašević: Vrijeme davanja poklona ljekarima kao dio običajnog prava treba da bude daleko iza nas

Direktor Fonda za zdravstveno osiguranje Crne Gore Vuk Kadić kazao je da je logično „da tamo gdje se vrši nabavka ljekova, bude mjesto gdje će se određivati njihova cijena“

17418 pregleda12 komentar(a)
Foto: Nikola Saveljić
25.11.2024. 11:50h

Zdravstvo bi trebalo da predstavlja stub jednakosti i mjesto u društvu gdje građani mogu ostvariti jednako pravo na zaštitu, rekao je tokom drugog Antikorupcijskog foruma posvećenom borbi protiv korucpije u zdravstvu predsjednik Crne Gore Jakov Milatović.

Kazao je da korupcija u zdravstvu nije apstraktan problem.

„Ona je 'bolest' našeg sistema, prijetnja zdravlju nacije i direktan napad na osnovna ljudska prava. Korijen problema sa kojima se suočavaju građani Crne Gore u dijelu neadekvatne zdravstvene njege je upravo u korupciji u zdravstvenom sistemu“, rekao je Milatović.

Prema njegovim riječima, za pojedince koji pribjegavaju koruptivnim radnjama ne može biti mjesta u zdravstvenom sistemu.

„Ništa manje značajan nije ni problem sumnjivih diploma u zdravstvu... Prema prošlogod. istraživanjima skoro 60 procenata građana smatra da je korupcija prisutna ili u velikoj mjeri prisutna u našem zdravstvenom sistemu... Ovi podaci nijesu novina, već karakteristika sektora zdravstva tokom više od decenije za nama“, ocijenio je Milatović, dodajući da „ovi podaci predstavljaju ozbiljan alarm za preduzimanje mjera“.

foto: Nikola Saveljić

Istakao je da se „davanje mita“ ne procesuira i dodao da proces javnih nabavki u zdravstvu mora biti transparentan.

„Svaki ugovor, tender i transakcija moraju biti podložni kontroli... Važno je omogućiti zdravstvenim radnicima uslove rada koji su dostojni njihove profesije. Takođe, država se mora uhvatiti u koštac sa lažnim diplomama u zdravstvu...“, kazao je Milatović.

Naglasio je da „ovo nije borba jednog čovjeka, institucije ili društvenog sektora“.

„Ovo je borba cijele nacije, za našu budućnost... Vrijeme je da djelujemo zajedno, odlučno i bez kompromisa“, rekao je on.

Maraš: Crna Gora ima nula riješenih slučajeva korupcije

Izvršni direktor BIRN-a Vuk Maraš podsjetio je na probleme sa kojima se suočava zdravstvo poput netransparetnosti javnih nabavki. On je kazao da je BIRN podnio preko 40 inicijativa i zahtjeva za slobodan pristup informacijama kako bi „pogurali“ javnost da radi svoj posao.

„... Do toga da neka tijela natjeramo da zakažu sjednice i rade svoj posao. U ovom trenutku u Crnoj Gori imate nula riješenih slučajeva korupcije u zdravstvu“, kazao je Maraš.

Marašfoto: Nikola Saveljić

Apelovao je na nadležne organe da rade svoj posao i dodao da „na taj način ne možemo u Evropsku uniju“.

„Apelujem da vršimo pritisak na vlast da nam daju rezultate, jer ćemo samo reformama dovesti do toga da se manje postupaka završava smrtnim ishodom“, istakao je Maraš.

Programski direktor Građanske alijanse Milan Radović istakao je da nevladin sektor ima dosta materijala da organizuje „ovakve forume“. Zahvalio se BIRN-u i „kolegama iz civilnog sektora koji su bili dio ciklusa“.

„Apelujem da državne institucije analiziraju sve preporuke i predložene mjere uvrste u svoj rad. Korupcija nije samo kršenje zakona, ona je mnogo više. Direktno utiče na ljudska prava, diskriminaciju, ugrožavanje života i znatno urušava povjerenje građana u zdravstveni sistem. Iz takvog stanja proizilaze brojni drugi problemi i pojave...“, kazao je Radović i dodao da su građani Crne Gore navikli na korupciju u zdravstvu.

Radovićfoto: Nikola Saveljić

Vlahović Andrijašević: Pacijenti se najviše žalili na liste čekanja, a ne na korupciju

Državna sekretarka u Ministarstvu zdravlja Mirjana Vlahović Andrijašević kazala je da „vrijeme davanja poklona kao dio običajnog prava treba da bude daleko iza nas“.

„Smatram da ni ranije bilo opravdanja za ovakvu vrstu aktivnosti, a sada još manje. Ministarstvo zdravlja nije dobilo nijednu prijavu od građana u vezi korupcije. Vrlo teško je utvrditi dokaze i apelujem da se prijavljuju. Pacijenti su se najviše žalili na liste čekanja, a ne na korupciju“, rekla je Vlahović Andrijašević.

Kazala da su bolovanja veoma rasprostranjena u radnim odnosima u Crnoj Gori.

„Ministarstvo zdravlja ima dvije komisije za utvrđivanje bolovanja. Kada je bolovanje u pitanju, nema više dugih bolovanja, taj broj se smanjio. Pokušali smo da smanjimo pojavu u društvu i mogu vam reći da smo imali značajne pomake. U odnosu na prošlu godinu, broj dana za komisijska bolovanja smanjen je za gotovo polovinu u prvom, a skoro za dvije trećine u drugom kvartalu“, rekla je.

Eraković: Velika većina ljekara časno i pošteno obavlja svoj posao

Predsjednik Odbora za antikorupciju u Skupštini Crne Gore Jevto Eraković kazao je da je važno slušati „riječ i sugestije nevladinog sektora“.

„Kao ljekar nijesam bio najzadovoljnijim istraživanjima koja su sprovođena sa mjerom korupcije u zdravstvu zbog toga što ankete, u određenom segmentu, smatrale su se za neka sitna, običajna pravila. Ulazile su u statistički broj... Velika većina ljekara časno i pošteno obavlja svoj posao. Nema primjesa niti elemenata koruptivnih radnji u njihovim svakodnevnim radnjama“, kazao je Eraković.

Istakao je i organizacioni problem u zdravstvenom sistemu Crne Gore koji je, tvrdi, evidentan.

„Sledeći problem su strateški pravci razvoja zdravstva u Crnoj Gori. Šimun je konstatovao da , u ovom trenutku, nije potrebno izgraditi novi urgentni centar u okviru već postojećeg Kliničkog... Ako ćemo tako razmišljati, samo odlažemo probleme... Mislim da se radi o nesnalaženju u određivanju prioriteta“, kazao je on.

Kadić: Ako je Montefarm veledrogerija onda treba da vrši nabavku, ne da raspisuje tendere

Direktor Fonda za zdravstveno osiguranje Crne Gore Vuk Kadić kazao je da je logično „da tamo gdje se vrši nabavka ljekova, bude mjesto gdje će se određivati njihova cijena“.

„Saglasan sam da smo malo tržište i nemamo mogućnost uvođenja dobavljača, a samim tim to diktira i cijene. Ako je Montefarm veledrogerija, onda je ona ta koja će da vrši nabavku... Ne da raspisuje tender“, kazao je Kadić.

Istakao je da postoje „anomalije i kritičke tačke gdje se može uticati da konačna cijena lijeka bude manja“.

Dragana Jaćimović (Institut Alternativa) kazala je da u Crnoj Gori „stvarno postoji monopol“.

„Znači, 92 odsto ljekova u ovoj državi sprovode tri firme, odnosno jedna sa svojim ćerkama kompanijama. Mi smo godinama imali sistem i tendenciju da neke problematične prakse ozakonimo. Kompanije imaju pravo da ostvare što veći profit i zaradu, one zbog toga i postoje... Ovu temu smo pokrenuli i pred Skupštinom. Čekali smo pola godine da se odbornici iz dva odbora sastave i rasprave o ovoj temi“, kazala je Jaćimović.

Problematizovala je što tenderi za nabavku ljekova traju dugo.

„Imamo krivicu da oni koji pišu tendere, ne iniciraju izmjenu zakona koji regulišu tu oblast“, rekla je Jaćimović.

Predsjednica Sindikata doktora medicine Milena Popović Samardžić kazala je da postoje privatne veledrogerije koje su izuzetno razvijene.

„Dovedeni smo u situaciju da vam kažu 'Dobro, neka 'Montefarm' preuzme naš posao', ali da bi se to desilo u 'Montefarm' mora da se uloži 100 miliona eura... Nemamo nikakvu kontrolu kvaliteta. Ne provjeramo da li se u tome što smo kupili nalazi 60 procenata alkohola, možda se nalazi 30...“, rekla je Popović Samardžić.

Kazala je da je Crna Gora „puna šarijade i tehnikalija“. Istakla je da procedura javnih nabavki vrlo ozbilja tema.

„Za mandata jednog ministra, za četiri godine, na javne nabavke potroši se skoro milijarda. A vrlo malo promjena. Nama nedostaju sistemska rješenja", kazala je Popović Samardžić.