Inauguraciona sjednica gruzijskog parlamenta: Bojkot opozicije i predsjednice države, demonstracije ispred zgrade

Lider Koalicije za promjene Nika Melija obećao je da će opozicija "učiniti sve da porazi takozvanu vladu, samoproglašenu vladu"

4602 pregleda1 komentar(a)
Demonstranti ispred parlamenta, Foto: Reuters

Novoizabrani gruzijski parlament održao je danas inauguracionu sjednicu koju su bojkotovali opozicioni poslanici i predsjednica države, a hiljade demonstranata okupilo se ispred zgrade, optužujući vladajuću stranku za namještanje izbora pod ruskim uticajem.

FOTO: Reuters
FOTO: Reuters
FOTO: Reuters
FOTO: Reuters
FOTO: Reuters
FOTO: Reuters
FOTO: Reuters
FOTO: Reuters
FOTO: Reuters
FOTO: Reuters
FOTO: Reuters
FOTO: Reuters
FOTO: Reuters

Izbori održani 26. oktobra zadržali su partiju Gruzijski san na vlasti i uveliko su viđeni kao referendum o nastojanju zemlje da se pridruži Evropskoj uniji (EU).

Opozicione stranke odbile su da učestvuju u današnjim parlamentarnim aktivnostima, a samo 88 poslanika vladajućeg Gruzijskog sna bilo je u sali dok je parlament od 150 mjesta držao prvu sjednicu.

Lider Koalicije za promjene Nika Melija obećao je da će opozicija "učiniti sve da porazi takozvanu vladu, samoproglašenu vladu".

"Ovo je borba za slobodu protiv ljudi koji pokušavaju da učvrste duboko autoritarni režim", rekao je on.

Predsjednica Salome Zurabišvili, koja je odbacila zvanične rezultate izbora i odbila da prizna legitimitet parlamenta, nije prisustvovala prvoj sjednici.

Zurabišvili, čije je funkcija uglavnom ceremonijalna, objavila je na Iksu da je parlament neustavan zbog dokaza o izbornoj prevari i njenog odbijanja da otvori sjednicu kako to nalaže ustav. Ona je podnijela tužbu Ustavnom sudu, tvrdeći da su prekršena dva osnovna principa zagarantovana ustavom - tajnost glasanja i njegova univerzalnost.

U isto vrijeme, nekoliko hiljada demonstranata okupilo se ispred parlamenta na kiši, suočavajući se sa policijom za razbijanje nereda.

"Vlada nam je ukrala izbore. Ali, ne radi se samo o izborima, radi se o krađi evropske budućnosti od gruzijskog naroda, gruzijske nacije i gruzijske omladine", rekao je jedan od okupljenih, student Vakho Sebiskveradze.

Centralna izborna komisija saopštila je da je Gruzijski san osvojio oko 54 odsto glasova na izborima u oktobru. Lideri te stranke su odbacili tvrdnje opozicije o prevari.

Evropski posmatrači izbora rekli su da su izbori protekli u atmosferi podijeljenosti koju su obilježili slučajevi podmićivanja, dvostrukog glasanja i fizičkog nasilja.

Kritičari su optužili Gruzijski san - koji je osnovao Bidžina Ivanišvili, milijarder iz sjenke koji se obogatio u Rusiji - da postaje sve autoritarniji i da sve više naginje ka Moskvi. Stranka je nedavno progurala zakone slične onima koje Kremlj koristi za suzbijanje slobode govora i LGBTQ+ prava.

EU je na neodređeno vrijeme suspendovala proces pristupanja Gruzije EU, nakon što je parlament te zemlje usvojio zakon kojim se od organizacija koje dobijaju više od 20 odsto sredstava iz inostranstva zahtijeva da se registruju kao organizacije koje "ostvaruju interese strane sile", po ugledu na ruski zakon koji diskredituje organizacije kritične prema vlasti.