Nezadovoljni građani "ukrali" raspravu o budžetu Opštine Bar: Problemi zasijenili rekordnih 63 miliona eura
Članovi porodice Jokanović zahtijevali da opština, kad već ima 63 miliona eura na raspolaganju za narednu godinu, stane iza svojih građana
Javnu raspravu o budžetu Opštine Bar za 2025. godinu „ukrali“ su stanovnici Bjeliša i članovi porodice Jokanović koji su izrazili nezadovoljstvo zbog plana da put pređe preko njihovih kuća i bez doma ostavi oko 14 porodica. Zahtijevali su da opština, kad već ima 63 miliona eura na raspolaganju za narednu godinu, stane iza svojih građana.
Pitali su u čijem se interesu to radi i planira i zašto je put predviđen preko njihovih kuća umjesto preko susjednih livada koje su „dovoljno velike za aerodrom“. Smatraju da Opština Bar i država rade u korist lokalnog investitora a na tom putu uništavaju živote poštenih i radnih Barana.
Oni su zahtijevali da se ta saobraćajnica izmjesti a proces prinudne eksproprijacije zaustavi. Ocijenili su da ih država u saradnji sa Opštinom Bar tjera na prinudno iseljenje a za to nude novac koji im neće omugućiti da pristojno i slobdono žive u Baru.
Sekretar Sekretarijata za imovinu i investicije Stefan Šušter odgovorio im je da lokalna uprava nije nadležna u tom slučaju te da ni oni nijesu zadovoljni Detaljnim urbanističkim planom ali nijesu u mogućnosti da išta urade jer je to nadležnost države.
„Investitori su već platili naknadu za komunalno opremanje i sada je zakonska obaveza Opštine Bar da eksproprijacijom učestvujemo u procesu obezbjeđivanja urbanističko-tehničkih uslova za te ljude, iako nismo srećni što moramo to da radimo“, kazao im je Šušter i rekao da ih razumije i da je saglasan sa njima.
Ranko i Stefan Jokanović i komšije su odgovorili da Opština Bar može i treba da zaustavi proces eksproprijacije i da vrati depozit koji je dala Ministarstvu prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine i tako spriječi rušenje njihovih domova.
Poručili su da je takav zaključak donijet i u razgovoru sa ministarstvom i predsjednikom barske uprave, Dušanom Raičevićem. Nakon Šušterovog odgovorauslijedila je žustra rasprava a građani na više načina izrazili nezadovoljstvo i spremnost da se za svoja prava bore pred sudom što oni misle da će Opštinu Bar koštati više miliona eura.
„Ne znam šta da vam kažem, rauzmijem vas, ali ne znam šta da vam kažem“, zaključio je Šušter.
Građane je još zanimalo i uspostavljanje novog preduzeća Parking servis Bar, koji parking prostor će se plaćati, ko će imati povlašćene karte… Žalili su se na probleme sa parkingom i prilazima svojim zgradama. Jedan građanin je problematizovao komunikaciju loklane uprave za građanima i zatražio da ih informišu o daljim radovima, prekidima vode, struje zbog radova.
Zanimale su ih i putanje lokalnih saobraćajnica u naseljima kao i način regulisanja saobraćaja za šta su dali i sugestije.
Najviše novca za kapitalne projekte
U prvom dijelu rasprave, Nacrt Odluke o budžetu Opštine Bar za 2025. godinu predstavili su Šupter i sekretarka Sekretarijata za finansije Ivana Backović. Kako su kazali, budžet barske opštine za narednu godinu predviđen je u iznosu od 63.424.000 eura a 64% je oprijedijeljno za investiciono razvoje projekte.
Tako je za rashode kapitalog budžeta odnosno kapitalne projekte planirano 40.450.000 eura a za rashode tekućeg budžeta 22.974.000 eura.
Preko 40 miliona eura za kapitalni budžet raspoređen je tako što je za otplatu duga planirano 2.700.000 eura, za lokalne puteve 14 miliona, za razvjetu i elektrosnabdijevanje milion eura, pola miliona eura za projektno tehničku dokumentaciju za lokalnu infrastrukturu, milion i 800 hiljada eura planirano je za kanalizaciju i kolektore.
Za otkup zemljišta predviđa se pet miliona, troškovi za ugvorene obaveze procijenjeni su na 3,5 miliona a izdaci za građevinske objekte tri miliona, za opremu je namijenjeno dva miliona i tri miliona za investiciono održavanje.
Ostali kapitalni izdaci pod kojim su svrstani troškovi finansiranja EU i IPA projekata za šta je odvojeno 250 hiljada eura.
U narednoj godini predviđena je izrada projektno tehničke dokumentacije za projekat nacionalnog akvatik centra sa pratećim sadržajem odnosno zatvorenog bazena, zatim izgradnja žičare Bar – Rumija – Skadarsko jezero.
Planira se i rekonstrukcija gradskih saobraćajnica i uređenja zelenila i rekontrukcija Borske ulice a nastavlja se rekonstrukcija Dvorca kralja Nikole sa uređenjem dvorskog parka i rekonstrukcijom Knjaževe bašte.
Gradiće se Gradska kuća u Starom Baru za potrebe administracije i organizovaje građasnkih i kulturnih događaja.
Projekti koji se realizuju u saradnji sa Vladom Crne Goru su završetak izgradnje Dnevnog centra sa nabavkom specijalne opreme i sredstava, završetak izgradnje sportske hale u mjesnoj zajednici Mrkojevići i opremnje enterijera.
U saradnji sa Vladom će se graditi i novi vrtić i rekonstruisari obalne zone i trg u Sutomoru.
Kad su u pitanju putevi, planira se rekonstrukcija regionalnog putnog pravca R28 Bar -Sutomore - Virpazar a procijenjena vrijednost investicije je 64 miliona eura. Za rekonstrukciju regionalnog puta Bar-Kamenički most-Vladimirske Krute planiranoje 13, 5 miliona.
Za rekonstrukciju i izgradnju saobraćajnice u Čanju namijenjeno je 13,2 miliona eura.
Marko Đelović Čeluga – planovi za to naselje i rekonstrukcija ulica, ogroman broj objekata gdje se planira proširenje ulice i nada se da neće biti u situaciji kao stanovici bjeliša
Za plate i doprinose preko pet miliona eura
Rashodi tekućeg budžeta planirani su u iznosu od 22.974.000 eura. Na bruto zarade i doprinose potršiće se 5.708.000 eura a za insitiucije, pojedince, NVO i javni sektor planirano je 5.290.726.
Za transfere privrednim društvima namijenjeno je pet miliona i 205 hiljada. Za otplatu duga 65,5 hiljada a za otpolatu obaveza iz prethodnog perioda milion i šest hiljada i još 700 hiljada rezererve.
Za ostala lična primanja namijenjeno je 347 hiljada, rashodi za materijal biće 808.500 eura a za usluge milion i 247 hiljada.
Raskohi za tekuće održavanje iznosiće 635.000 a renta 15.000. Za subvencije je namijenjeno 770 hiljada a ostali izdaci su planirani na 881 hiljadu dok je za prava iz oblasti socijalne zaštite namijenjeno 293.500 eura.
Za unapređenje sporta i aktivnosti u sportu planirano je milion i 800 hiljada, a Opština Bar će u 2025. godini podržati preduzetnike i preduzetnice sa pola miliona eura. Podržaće privrednike sa 230 hiljada a za zanatlije su namijenili još 40 hiljada.
Kada su u pitanju lokalna preduzeća, Opština Bar će za JU Dnevni centar za djecu sa smetnjama u razvoju opredijeliti 150 hiljada eura, za Kuću maslina 120 hiljada eura, za Parking servis 95 hiljada, za Vodovod i kanalizaciju 570 hiljada.
Radio Baru će otići 360 hiljada, Lovstvu 375 hiljada a sportskom centru 550 hiljada. Najviše će dobiti Kulturni centar Bar, 870 hiljada, i Komunalne djelatnosti dva miliona i 115 hiljada eura.
( Marija Pešić )