Misija OEBS-a u Crnoj Gori: Poznati sportisti se pridružili kampanji protiv rodno zasnovanog nasilja

“U kampanji učestvuju svjetski poznati sportisti Nikola Vučević, Petar Popović, Nebojša Simić, Miloš Vujović, Petar Tešanović i Stefan Vidović, koji imaju značajnu ulogu u podizanju svijesti o rodno zasnovanom nasilju nad ženama i djevojčicama”, kaže se u saopštenju

2144 pregleda0 komentar(a)
OEBS (ILustracija), Foto: Shutterstock

Svjetski poznati crnogorski sportisti pridružili su se kampanji Misije OEBS-a u Crnoj Gori protiv rodno zasnovanog nasilja, saopštili su iz te organizacije.

Iz Misije OEBS-a u Crnoj Gori rekli su da su danas pokrenuli kampanju „Viđi sam, nisi mali“, priključujući se međunarodnoj kampanji “16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja”.

Kako su kazali, ove godine inicijativu podržavaju Košarkaški, Rukometni i Vaterpolo i plivački savezi Crne Gore, zajedno sa Ministarstvom socijalnog staranja, brige o porodici i demografije i nevladinom organizacijom (NVO) Sigurna ženska kuća.

“U kampanji učestvuju svjetski poznati sportisti Nikola Vučević, Petar Popović, Nebojša Simić, Miloš Vujović, Petar Tešanović i Stefan Vidović, koji imaju značajnu ulogu u podizanju svijesti o rodno zasnovanom nasilju nad ženama i djevojčicama”, kaže se u saopštenju.

Navodi se da se kampanja, čija je kreativna autorka Andrijana Vešović – Zombijana, bavi stereotipima i nastoji da razbije tišinu kada je nasilje nad ženama i djevojčicama u pitanju.

“U narednim sedmicama, na društvenim mrežama biće podijeljeni interesantni postovi sa pomenutim sportistima, i to na Instagram platformi kampanje (@vidjisam), Facebook stranici Misije i platformama ostalih partnera, kako bi pokrenuli razgovore i inspirisali i podstakli mlade da reaguju”, dodaje se u saopštenju.

Iz Misije OEBS-a su rekli da su sportski savezi uputili snažnu podršku inicijativi, ističući važnost učešća sportista u promovisanju društvenih promjena.

Kako su naveli iz Košarkaškog saveza, učešće Vučevića i Popovića pokazuje njihovu posvećenost stvaranju pozitivnih promjena van terena.

„Oni inspirišu mlade da prihvate vrijednosti poštovanja i jednakosti. Njihovo prisustvo nas podsjeća da biti pravi šampion prevazilazi granice sporta – radi se o zalaganju za ono što je ispravno”, navodi se u saopštenju.

Iz Rukometnog saveza su rekli da su Simić i Vujović primjer kako sportisti mogu duboko uticati na stavove u društvu.

„Oni su primjer da zauzimanje stava protiv nasilja predstavlja krajnji pokazatelj snage i integriteta“, kaže se u saopštenju.

Iz vaterpolo i plivačkog saveza su naveli da je dužnost zajednice, sportista i sportistkinja svih uzrasta da promovišu olimpijski duh i vrijednosti, od kojih je jedna od najvažnijih edukacija i prevencija svih oblika diskriminacije.

U saopštenju se navodi da su Tešanović i Vidović unijeli neprevaziđenu posvećenost u ovu kampanju, pokazujući da svako može doprinijeti borbi protiv rodno zasnovanog nasilja.

“Oni nas podsjećaju da su timska saradnja i solidarnost ključni, kako u sportu, tako i u borbi za ovaj cilj. Zato su naše “Ajkule” ujedinjene u prenošenju poruke – stop nasilju nad ženama i djevojčicama“, ističe se u saopštenju.

Vršilac dužnosti šefa Misije OEBS-a u Crnoj Gori Đovani Gabasi je, kako je saopšteno, istakao transformativnu moć sporta u podsticanju društvenih promjena.

„Ova kampanja, zajedno sa obrazovnim inicijativama usmjerenim na mlade, predstavlja značajan korak u izgradnji kulture poštovanja, empatije i nulte tolerancije prema nasilju“, rekao je Gabasi.

U saopštenju se navodi da su iz Ministarstva socijalnog staranja, brige o porodici i demografije potvrdili nepokolebljivu posvećenost podizanju svijesti među dječacima i muškarcima o svim oblicima rodno zasnovanog nasilja, ne samo 25. novembra, već svakog dana.

„Nijedna djevojka ili žena ne smiju da budu same u ovoj borbi. Upravo sportisti pozivaju na zajedničko suprotstavljanje nasilju“, kaže se u saopštenju.

Iz NVO Sigurna ženska kuća istakli su da je značajna rana prevencija i edukacija.

„Naša je dužnost da intenzivno radimo na prevenciji, podizanju svijesti među dječacima i djevojčicama da nasilje nad ženama nikada nije prihvatljivo i da je rodna ravnopravnost norma”, kaže se u saopštenju.

Kako se navodi, učešće poznatih sportista, koji su mladima uzori, jača te stavove za izgradnju društva nulte tolerancije prema nasilju.

Iz Misije OEBS-a su rekli da je centralna poruka kampanje „Viđi sam, nisi mali. Budi bolji od nasilja nad ženama“ poziv na akciju pojedincima, zajednicama i institucijama da zauzmu stav protiv nasilja i zagovaraju jednakost i poštovanje svih.

Međunarodna kampanja "16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja" počinje danas, na Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama, i traje do 10. decembra, Dana ljudskih