Milatović vratio Zakon o sigurnosti snabdijevanja naftnim derivatima Skupštini na ponovno odlučivanje

Milatović ističe da građani i privreda već plaćaju poreze koji bi trebali da služe u te svrhe, zbog čega smatra neprihvatljivim da se dodatne obaveze nameću na njihov teret

19004 pregleda18 komentar(a)
Foto: Boris Pejović

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović vratio je Skupštini Crne Gore na ponovno odlučivanje Zakon o sigurnosti snabdijevanja naftnim derivatima, usvojen na sjednici 19. novembra.

"Predsjednik pozdravlja napore Vlade da se, kroz usvajanje ovog rješenja, ispune obaveze preuzete kroz proces evropskih integracija, i građanima obezbijedi sigurnost snadbijevanja naftnim derivatima kroz kreiranje državnih rezervi. Ipak, smatra da predloženo rješenje nameće dodatno finansijsko opterećenje građanima i privredi, te da ovakvi nameti mogu izazvati ozbiljne posljedice, uključujući povećanje inflatornih pritisaka i narušavanje životnog standarda", piše u saopštenju kancelarija za odnose s javnošću predsjednika Crne Gore.

Dodaju da Milatović ističe da građani i privreda već plaćaju poreze koji bi trebali da služe u te svrhe, zbog čega smatra neprihvatljivim da se dodatne obaveze nameću na njihov teret.

"Sigurnost snabdijevanja naftnim derivatima predstavlja temeljni aspekt energetske stabilnosti države, ali je od presudne važnosti da se ova odgovornost ne prenosi na teret građana i privrede. Država mora preuzeti aktivnu i odgovornu ulogu u obezbjeđivanju energetske sigurnosti, koristeći sredstva iz budžeta, kako bi se osigurala dugoročna održivost i ekonomska pravda", stoji u obrazloženju.

Milatović, piše u saopštenju, poziva Skupštinu Crne Gore da ponovo razmotri Zakon a Vladu da predloži rješenja koja će obezbijediti pravičan balans između ispunjenja međunarodnih obaveza i zaštite ekonomskih i socijalnih interesa građana. Ocjenjuje da zaštita interesa građana mora ostati prioritet države, dok evropski put treba biti zajednički cilj i benefit za sve, a ne isključivo dodatno opterećenje za građane.

"Proces evropskih integracija mora biti vođen na način da građani ne doživljavaju članstvo u Evropskoj uniji isključivo kao dodatni trošak i povećanje cijena, već kao direktan benefit za cijelo društvo. Postavlja se pitanje da li će i ostale obaveze koje Crna Gora ima na ovom putu biti pretočene u direktno oporezivanje građana, što bi bila pogrešna poruka i neodrživ model", poručio je Milatović.

On je proglasio četiri zakona donijeta na istoj sjednici Skupštine Crne Gore: Zakon o rokovima izmirenja novčanih obaveza, Zakon o informacionoj bezbjednosti, Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o sanaciji kreditnih institucija i Zakon o izmjeni i dopuni Zakona o stečaju i likvidaciji banaka.