Rudović: Stavljanje medija na crnu listu neefikasno; Jovović: Bojkotovanje saradnje sa medijima pokušaj pritiska

"Dobra je stvar što se većina napada brzo rješava. To znači da postoji veća volja vlasti da se napadi istraže...“, kazao je Jovović na konferenciji "Novinarstvo u Crnoj Gori: Profesija u kojoj rastu podjele i pritisci"

12698 pregleda2 komentar(a)
Foto: Nikola Saveljić
26.11.2024. 11:22h

Generalni direktor Direktorata za medije u Ministarstvu kulture i medija Neđeljko Rudović kazao je da svaka vlast poslije nekog vremena teži ka tome da bude zloupotrijebljena. Istakao je da se pritisci na novinare, u ovom periodu, svode mahom na prijetnje.

„Nekad su bile mnogo brutalne i ovdje su svjedoci kako su izgledali nekada ti pritisci. Svjedočili smo prije par sedmica jednom jezivom napadu na koleginicu Raičković. Svjedočili smo tome da u našem društvu postoje strukture koje misle da mogu dati sebi za pravo da disciplinuju na taj način. To je neprihvatljivo“, rekao je Rudović na konferenciji "Novinarstvo u Crnoj Gori: Profesija u kojoj rastu podjele i pritisci" koja se održava danas u Podgorici.

Glavni i odgovorni urednik „Vijesti“ i predsjednik Komisije za praćenje istraga napada na novinare Mihailo Jovović rekao je da pritisci na novinare ne bi smjeli da budu dio profesije.

„Napadi su jedno, a pritisci drugo. Veliki broj novinara pritiskaju svi - od političara, biznismena i kriminalaca, zavisno od toga kojom oblašću se bave i šta prate. Što se tiče napada, konstatovali smo da je ozbiljnih napada manje, iako je svaki napad i pritisak na novinare ozbiljan... Dobra je stvar što se većina napada brzo rješava. To znači da postoji veća volja vlasti da se napadi istraže...“, kazao je Jovović.

Prema njegovim riječima, napadaju „svi koji žele da utiču na novinare da ne rade to što rade“.

„Napad koji se desio na gospođu Raičković je karakterističan i po tome što je jedan od napadača i vlasnik medija u kome se napadaju mnogi novinari. Dopisnica iz Kolašina kada napiše neki tekst koji se ne sviđa vlasniku tog medija, nevjerovatno je šta se o njoj, potpuno neosnovano, objavljuje...“, rekao je.

Advokatica Maja Živković kazala je da zastrašivanje može imati za posljedicu autocenzuru.

Rekla je da je solidarnost sa novinarima jako bitna, te da je bitno da se „oni založe za sebe“.

Jovović je rekao da su pritisci postali svakodnevnica u poslu.

„Ti koji hoće da pritiskaju iako nijesu u pravu, to znaju i to im je cilj. Kada govorimo o partijskim nalozima, sve što se ne dopada toj partiji, oni kažu da je lažna vijest. Iskusnim novinarima to nije problem. Novinar može da tuži zbog povrede časti i ugleda, ali to traje“, kazao je Jovović.

Rudović je rekao da se dešava „mnogo toga iza kulisa“.

„Prvo to su nekad dobronamjerne, prijateljske sugestije. To se obično dešava u kafani za stolom, uz prijateljski razgovor. Ako to ne da rezultate, onda se pokušava sa određenim mitom razne vrste. Ako ni to ne da rezultate onda se pokušava unijeti nemir u porodicu. Koliko to zna da bude brutalno, to je tek posebna priča. Ako ni to ne uspije, onda slijede vidljive posljedice u vidu fizičkih napada... To je praksa koja je decenijama postojala i za koju tvrdim da će se ponoviti ako dozvolimo“, kazao je Rudović.

Jovović je kazao da novinarska solidarnost postoji „u ekstremnim slučajevima“.

„Ima izuzetaka... Najbolja odbrana od pritisaka je javnost. Uvijek reagujem javno kada postoji pritisak na cijelu redakciju ili na novinare. Treba biti solidaran u mjeri u kojoj je to potrebno. Novinari koji su pod pritiskom su, obično, najbolji novinaru u redakciji. Zato što rade nešto što druge boli...“, kazao je on.

Istakao je da novinari nijesu dovoljno plaćeni.

„Pokušavamo da na svaki način podržimo novinare. Iza svakog našeg novinara smo stali javno. U najozbiljnijim slučajevima, i to je neki vid podrške", rekao je Jovović.

Bojkotovanje saradnje sa medijima, kaže Jovović, jedan je „od vrsta pokušaja pritisaka“.

„Novinarstvo ide dalje, sa njima ili bez njih... To samo pokazuje kakva je svijest tih ljudi - šta oni znaju, šta sve misle da mediji moraju da rade. Ako pokušavate profesionalno radite, imaćete više problema od onih koji nijesu profesionalni“, kazao je Jovović.

Rudović je rekao da partijsko stavljanje medija na crnu listu nije efikasno.

„Radi se o nepoštovanju novinara, ali i građana čiju podršku traže. Pouzdano znam da to nije način. Čudi me da se odlučuju za takve korake“, rekao je on.

Prema njegovim riječima, važno je da u Javnom servisu „imamo novinare sa integritetom koji nijesu ničije sluge“.

Živković je potencirala važnost mehanizama u odbrani novinara od pritisaka.

„... Da se ne podlegne pritiscima, a ne da se izborimo da ih nema. To je nemoguće. Ne treba težiti potpunom iskorjenjavanju nečega, nego naći način kako da odgovorimo dobro na sve vrste pritisaka“, rekla je ona.

Jovović je kazao da će pokušaja pritisaka u Javnom servisu uvijek biti, a da li će oni uspjeti zavisi od novinara koji rade tamo.

„Političari i drugi moraju da budu svjesni da je svima bolje, ako je Javni servis dobar, profesionalan, etičan i ako ne služi za lične interese“, rekao je.

Jokanović: Tenzične diskusije, tragetiranja i uznemiravanja novinara prave spiralu koja se pretvara u hajku

Tenzične diskusije, tragetiranja i uznemiravanja novinara u onlajn prostoru prave spiralu koja se pretvara u hajku sa posljedicama koje šalju zastrašujuće i uznemirujuće poruke.

To je tokom konferencije "Novinarstvo u Crnoj Gori: Profesija u kojoj rastu podjele i pritisci" koja se održava danas u Podgorici rekao izvršni direktor Udruženja za odgovorni i održivi razvoj (UZOR) Danko Jokanović.

Nedostatak socilanog dijaloga, kolektivnih ugovora, pritisci sa više strana, tradicionalna pitanja bezbjednosti, tvrdi Jokanović, još su neki problemi sa kojima se suočavaju novinari.

Jokanovićfoto: Nikola Saveljić

On je kazao da je novinarka "Pobjede" Ana Raičković žrtva svoje profesije.

"Istraživanje je pokazalo da se svaki drugi novinar suočio sa pritiskom tokom vršenja svog posla", istakao je Jokanović.

Regionalni direktor za jugoistočnu Evropu Hanns Siedel fondacije, Klaus Fisinger rekao je medijska sloboda važan faktor demokratije i vladavine prava.

Fisinger foto: Nikola Saveljić

"Novinari imaju pravo da informišu javnost o tekućim stvarima bez ograničenja i pritisaka...", kazao je, dodajući da je važno pratiti smjernice koje će pomoći da se unaprijedi položaju novinara u Crnoj Gori.