Rjabcev: Rusija sprovodi genocidne aktivnosti koristeći protivpješadijske mine u Ukrajini

Moskva je koristila ove mine protiv "gradova, poljoprivrednih dobara, stanica javnog prevoza", rekao je zvaničnik ukrajinskog ministarstva odbrane Oleksandr Rjabcev

4103 pregleda4 komentar(a)
Avdijevka, grad u Ukrajini pod kontrolom Rusije, Foto: Reuters

Rusija sprovodi "genocidne aktivnosti" koristeći protivpješadijske mine u Ukrajini, izjavio je danas zvaničnik ukrajinskog ministarstva odbrane na međunarodnoj konferenciji u Kambodži.

Moskva je koristila ove mine protiv "gradova, poljoprivrednih dobara, stanica javnog prevoza", rekao je Oleksandr Rjabcev.

Te prijetnje su, kako je dodao, usmjerene na regione u kojima živi oko šest miliona Ukrajinaca.

Kijev je ranije danas saopštio da odustaje od obaveze da uništi preostale zalihe protivpješadijskih mina naslijeđenih iz sovjetske ere.

"Nažalost, sprovođenje ove obaveze u ovom trenutku nije moguće", rekao je Jevgenij Kivšik, drugi zvaničnik ukrajinskog ministarstva odbrane koji učestvuje na konferenciji u Kambodži.

On je dodao da je ruska agresija "uticala na prilagođavanje planova za uništavanje zaliha mina".

U Kambodži demonstracije protiv isporuke američkih protivpešdijskih mina Ukrajini

Više od 100 ljudi demonstriralo je danas u Kambodži ispred zdanja gdje se održava Peta konferencija za razmatranje Otavske konvencije o zabrani protivpješadijskih mina, u znak protesta protiv odluke Sjedinjenih Američkih Država (SAD) da isporuči tu vrstu municije Ukrajini.

Demonstranti, među kojima i žrtve mina sa protezama na ekstremitetima, držali su transparente duž puta kojim su delegacije krenule ka samitu koji je sinoć otvoren u Sijem Reapu, na sjeverozapadu Kambodže, jednom od područja sa najviše mina u svijetu.

Okupljeni su nosili transparente sa natpisima "NE američkim transferima protivpješadijskih mina Ukrajini" i "Mina data Ukrajini sjutra može da ubije ukrajinsko dijete".

Otavsku konvenciju priznaju 164 zemlje i teritorije, uključujući Ukrajinu, ali ne SAD i Rusija.

Samit se održava svakih pet godina kako bi se ispitala efikasna primjena teksta kojim se potpisnicima zabranjuje nabavka, proizvodnja, skladištenje i upotreba protivpješadijskih mina.

SAD su prošle nedjelje objavile slanje protivpješadijskih mina u Ukrajinu kako bi usporile ruske snage na istoku zemlje, pravdajući odluku taktičkom promjenom Rusije koja više ne stavlja svoje mehanizovane snage u vođstvo, već šalje pješadiju.

Korišćenjem američkih mina, Kijev bi pokazao "očigledno nepoštovanje svojih obaveza", rekla je direktorka Međunarodne kampanje za zabranu protivpješadijskih mina (ICBL) Tamar Gabelnik.

"Takvom oružju nije mjesto u današnjem ratu. Ukrajinski narod je dovoljno dugo patio od užasa ovog oružja", dodala je ona.

Mine i eksplozivni ostaci rata su ratno oružje koje u velikoj većini ubija i ranjava civile, a broj žrtava je prošle godine porastao za 20 odsto u odnosu na 2023. godinu, prema podacima ICBL.

Ubijeno je i ranjeno 5.757 ljudi, dodaje ICBL.

Organizacija, dobitnica Nobelove nagrade za mir 1997. godine, izbrojala je 1.003 žrtve u Mjanmaru, najteže pogođenoj zemlji ispred Sirije (933), Avganistana (651) i Ukrajine (580).