Uskoro će odlučiti da li će Lazoviću i Raičeviću suditi za mučenje
Okončano ročište o potvrđivanju optužnice protiv dvojice policajaca koji su negirali krivicu
Sutkinja Osnovnog suda u Podgorici Ivana Becić u zakonskom roku donijeće odluku da li će policajci Petar Lazović i Jugoslav Raičević odgovarati za mučenje pripadnika zločinačkog škaljarskog klana Jovana Mrvaljevića i Mila Jovanovića u decembru 2020. godine.
Pred tom sutkinjom danas je raspravljano o opravdanosti i zakonitosti optužnice koju je protiv njih podnijela tužiteljka Biljana Pavličić.
Njih dvojica negirali su izvršenje krivičnog djela, dodajući da im je optužnica nejasna. Obojica su istakla da Mrvaljevića i Jovanovića niko nije tukao ni mučio, a Lazović je naglasio da su ih oni samo sproveli do inspektora koji su ih pustili nakon saslušanja.
Tužiteljka tereti Lazovića i Raičevića da su krivično djelo počinili 30. na 31. decembar 2020. godine, dok su preduzimali službenu radnju dovođenja Mrvaljevića i Jovanovića iz Centra bezbjednosti Nikšić u prostorije Sektora za borbu protiv kriminala i korupcije u podgoričkom City molu.
"Iz svih prikupljenih dokaza proizilazi da su se u radnjama okrivljenih stekli elementi biće krivičnog djela koje im se stavlja na teret. Negirali su izvršenje krivičnih djela, međutim, njihova odbrana opovrgnuta je prikupljenim dokazima", kazala je ona.
Istakla je da je mučenje potvrđeno i prepiskom koju je Lazović preko nekad zaštićene Skaj aplikacije vodio sa Radojem Zvicerom, kojem je slao fotografisane lične dokumente Mrvaljevića i Jovanovića, ali i fotografju na kojoj se vidi kako Mrvaljeviću ukazuju medicinsku pomoć u Kliničkom centru.
Kazala je da je odbrana Lazovića i Raičevića opovrgnuta i nalazima i mišljenjima dvojice sudskih vještaka - ljekara Željka Golubovića i Nemanje Radojevića.
"Način na koji su postupali okrivljeni ukazuje na to da su postupali sa umišljajem, te da su bili svjesni svojih dijela čije su izvršenje htjeli, znajući da je isto zabranjeno", kazala je tužiteljka.
Jedan od Lazovićevih branilaca, advokat Marko Radović, tražio je da tužiteljka objasni sa kojom procesnom radnjom u domaćem zakonodavstvu je izjednačen Skaj kao dokaz, s obzirom da se prvi put ti transkripti pojavljuju pred sudovima iz osnovne nadležnosti.
Tužiteljka je kazala da se neće na to izjašnjavati: "Jer sam sve što sam imala rekla u optužnici, a Sud je taj koji će da je cijeni".
Radović je kazao da je zadovoljan tim odgovorom, a potom ukazao na odredbu iz člana 45 zakona o međunarodnoj pomoći, koja predviđa da će procesna radnja koju je preduzeo inostrani organ biti izjednačena sa odgovarajućim u Crnoj Gori, osim ako to nije u suprotnosti sa opšteprihvaćenim pravilIma međunarodnog prava i opštim načelima domaćeg pravnog sistema.
"Ovo posebno u kontekstu obrazloženja odluka Evropskog suda pravde u Luksemburgu i Vrhovnog suda Austrije, koje su se bavile pitanjem upotrebljivosti Skaja pred domaćim zakonodavstima, iz kojih odluka nedvosmisleno proizilazi da je procesna radnja koja je preduzeta u okviru istažnog tima Francuske, Holandije, Belgije i Europola, a na osnovu kojih su prikupljeni podaci o Skaj komunikacijama zapravo pocesna radnja tajnog praćenja komunikacija, što prvedeno na naš ZKP odgovara mjerama tajnog nadzora. Zbog toga smatramo da sud u ovoj fazi mora riješiti ovo prethodno pitanje, tim prije što mi ne potenciramo pitanje pravne valjanosti i zakonitosti Skaj komunikacija, već pitanje opšte prihvatljivosti u smislu člana 45 Zakona o međunarodnoj pravnoj pomoći u krivičnim stvarima i člana 158 ZKP-a. Da bi se valjano mogli izjašnjavati o opravdanosti, zakonitosti i valjanosti opružnice u ostalom dijelu, mislim da sud prethodno mora riješiti ovo pitanje", kazao je on.
Lazovićev drugi branilac, advokat Nikola Martinović, detaljno je iznio primjedbe na optužnicu, naglasivši da je mišljenja da Crna Gora treba da slavi dan kada je Petar Lazović rođen:
"Jer da nije njega imali toliko posla, morali bi se baviti stvarnim izvršiocima krivičnih djela, a ovako, dok je Petra Lazovića biće i optužnica", kazao je on.
"Porazno je da se optužnica zasniva na iskazima onih koji su pripremali i planirali izvršenje najtežih krivičnih djela, a koja su spriječena upravo od pripadnika Uprave policije, mojih kolega i mene", kazao je Lazović.
Raičevićev branilac, advokat Dalibor Kavarić, pitao je kako i na osnovu čega je tužilaštvo izabralo da optuži Lazovića i njegovog branjenika, ako je riječ o navodnom mučenju u kom je učestvovalo više službenika UP.
"Zašto i na osnovu kojih krivičnih djela su oni optuženi, ukoliko tužialštvo vjeruje da se konkretnom prilikom dogodila štetna posljedica", kazao je on.
Istakao je da je Raičević žrtvovan zbog postupaka koji se vode protiv Lazovića, ali i zbog toga što već nalazi u pritvoru:
"Zbog toga je, nažalost, procjena tužilaca bila da je on pogodna ličnost da bude žrtvovan", kazao je Kavarić.
Raičevićev drugi branilac, advokat Miloš Vuksanović, ukazao je da je optužnica zasnovana na lažnom iskazu Mrvaljevića, koji je tvrdio da je tog okrivljenog prepoznao po izrazito svijetlom plavim ili zelenim očima, iako Raičević ima oči drugačije boje.
On je kazao da je optužnica rezultat političkog i medijskog pritiska, i tražio da vještaj utvrdi os novnu stvar - kakva je boja očiju Raičevića.
Raičević je rekao da Mrvaljevića niko nije prstom takao.
"Nemam nikakve veze sa kritičnim događajem u smislu krivičnog djela koje mi se stavlja na teret. Kunem se u dvoje djece da ga niko prstom nije takao. Sad da vidim oštećenog ne bih ga prepoznao, a nejasno mi je kako ga tužilac nije ispitao na okolnosti - odakle me zna tačno, s obzirom da je rekao da me zna iz grada. Nije ga pitala iz kojeg grada, kako me zna, đe me gledao, a da ne pominjem boju očiju koju je rekao, a koja nije moja. Da naglasim, linčno meni se požalio da ima dijebetes i da je dobio napad. Zato smo ga odveli na pregled, a čim sam ušao u Urgentni skinuo sam fantomlu, mislite li da bih to učino da sam ga prethodno mučio", kazao je Raičević.
( Jelena Jovanović )