I pored procedura za izbor direktora škola i dalje postoje korupcijski rizici

Po inicijativi CGO-a, Agencija donijela i objavila mišljenje na Zakon o izmjenama i dopunama Opšteg zakona o obrazovanju i vaspitanju

11320 pregleda9 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Shutterstock

Iako su u određenoj mjeri uvedeni kriterijumi i jasnije definisane procedure za izbor direktora vaspitno-obrazovnih ustanova i dalje postoji značajan prostor u kojem su detektovani korupcijski rizici koji mogu negativno uticati na integritet obrazovnog sistema u praksi, i koje je potrebno revidirati.

To stoji u mišljenju Agencije za sprečavanje korupcije na Zakon o izmjenama i dopunama Opšteg zakona o obrazovanju i vaspitanju.

Agencija je stava da su posljednje izmjene Opšteg zakona u značajnoj mjeri uredile proceduru, ali uočava da odredba kojom se propisuje da "ministar može izuzetno izabrati drugorangiranog, odnosno trećerangiranog kandidata sa liste uz obrazloženje odluke" postavlja nepotreban prostor za eventualno diskreciono odlučivanje koje umanjuje efekte razvijenih kriterijuma za izbor.

S tim u vezi, Agencija ohrabruje resorno ministarstva da predvidi kriterijume i bodovanja koji će osigurati da konačan rezultat ovog procesa ponudi najkvalifikovanijeg kandidata za funkciju direktora.

"U ovom dijelu potrebno je obezbijediti visok nivo transparentnosti samog postupka kako bi se isti mogao pratiti, posebno u situacijama kada je izbor ne podrazumijeva prvorangiranog kandidata. Na ovaj način nadležne institucije, ali i zainteresovana stručna javnost mogli bi da doprinesu kontroli samog postupka i blagovremenom identifikovanju anomalija, čime bi se doprinijelo povećanju povjerenja javnosti u postupak", stoji u mišljenju koje potpisuje vršilac dužnosti direktora Agencije Dušan Drakić.

Agencija ocjenjuje da je neophodno uspostaviti jasne kriterijume za izbor članova komisije koja vrši provjeru komptenecija kandidata za direktora, kako bi se osiguralo da ona bude sastavljena od kvalifikovanih i stručnih osoba, sa relevantnim iskustvom i znanjem, "čiji rad će ponuditi pravično, kvalitetno i transparentno rangiranje kandidata".

Inicijativu za donošenje mišljenja, a sa posebnim osvrtom na rješenje prema kojem ponovo ministar bira i razrješava direktore škola podnijela je Nevladina organizacija Centar za građansko obrazovanje (CGO).

Kad su u pitanju mogući korupcijski rizici, Agencija u mipšljenju naglašava da se radi o "nedostatku kriterijuma za izbor članova školskih ili upravnih odbora, kao i za izbor članova komisije za izbor direktora i za zapošljavanje nastavnog kadra".

"Navedeni kriterijumi jedan su od preduslova za transparentan i pravičan proces izbora i zapošljavanja, jer uz postojanje javne liste rangiranog kandidata, poznatog sistema bodovanja, priložene dokumentacije, te jasno definisanih metoda ocjenjivanja, pisanog testiranja i intervjua, makar u normativnom smislu garantuje da se izabere najbolji kandidat za funkciju, odnosno zaposlenje", stoji u mišljenju Agencije.

U toj instituciji "prepoznaju prostor" za unapređenje postojećeg normativnog okvira, kroz predviđanje kriterijuma za izbor i razrješenje školskih i upravnih odbora u zakonu ili relevantnim podzakonskim aktima.

"Na kraju, potrebno je naglasiti da, iako je u pojedinim djelovima propis unaprijeđen da postoji prostor za dalje unaprijeđenje u dijeli imenovanja i zapošljavanja. U vezi sa navedenim, neophodno je sa dužnom pažnjom pratiti primjenu ovih normi, imajući u vidu da je obrazovanje važna i osjetljiva oblast, kako sa aspekta izgradnje snažnog društva, tako i sa aspekta posebnog rizika od korupcije. U krajnjem, kako bi eventualne anomalije prilikom primjene propise bile blagovremeno uočene i otklonjene, svaka izmjena bilo koje norme mora biti brižljivo pripremljena, uz uspostavljanje snažnog sistema nadzora nad sprovođenjem ovog zakona".