Bojadžić: Ne može se očekivati da neko ko je došao na nelegalan način do diploma ponudi kvalitetno obrazovanje

Konsultacije se organizuju u okviru projekta "Kvalitetno obrazovanje za svu djecu", koji se realizuje u saradnji sa Ministarstvom prosvjete, nauke i inovacija (MPNI), UNICEF-om, Evropskom unijom i Fondom Ujedinjenih nacija za izgradnju mira

5788 pregleda3 komentar(a)
Sa događaja, Foto: Jadranka Ćetković

U BIjelom Polju su održane konsultacije o stanju u obrazovanju u Crnoj Gori za roditelje djece koja pohađaju vrtiće, osnovne i srednje škole u tom gradu, koje je ogranizovalo Udruženje Roditelji.

To je bila prilika da se roditelji direktno uključe uključe u proces planiranja reforme obrazovnog sistema za period od naredne do 2035. godine.

Konsultacije se organizuju u okviru projekta "Kvalitetno obrazovanje za svu djecu", koji se realizuje u saradnji sa Ministarstvom prosvjete, nauke i inovacija (MPNI), UNICEF-om, Evropskom unijom i Fondom Ujedinjenih nacija za izgradnju mira.

Nedovoljna postvećenost mentorima učenika koji se spremaju za takmičenja, ukidanje psihologa u školama, nedostatak logopeda u vrtićima samo se neke od informacija koje su saopštene u toku konsultacija.

foto: Jadranka Ćetković

Generalna direktorica Drektorata za predškolsko i osnovno obrazovanje i vaspitanje u Ministarstvu prosvjete, nauke i inovacija Svetlana Drobnjak kazala je da je najavljena reforma obrazovanja suštinska reforma koja obuhvata period od 10 godina, od 2025. do 2035. godine.

"Na izradi strategije je radilo 60 ljudi koje imaju značajno mjesto u obrazovanju, što je siguran pokazatelj ali i garant da će ta strategija da bude nešto što će suštinski dati obrazovanju dodatni kvalitet. Glavni ciljevi koje će strategija da nam pokaže su u kojim smjerovima bi trebalo da ide naša reforma. Očekujemo da to zapravo bude reforma onoga što vama roditeljima predstavlja najveći problem", kazala je Drobnjak, dodajući da strategija obuhvata sve nivoe obrazovanja od predškolskog, osnovnog do srednjeg.

Ona je istakla da će prilikom reformi raditi po ciklusima i da se posebno poraditi na infrastrukturnom dijelu obrazovnih ustanova, zbog čega će raditi na reformi koja će prvo obuhvatiti prvi ciklus osnovne škole od prvog do trećeg razreda, potom od trećeg do šestog, i od sedmog do devetog razreda, na koju će se osloniti i reforma srednjeg obrazovanja.

Drobnjak je ukazala na neohodnost rekonstrukcije postojećih škola, izgradnju novih škola i vrtića.

Potpredsjednik Opštine Bijelo Polje Tufik Bojadžić je kazao da je bjelopoljska Opština prepoznala da je obrazovanje najjeftinija investicija koju država može da uloži, ističući neohodnost uključivanja u proces reformi svih zainteresovanih strana, nastavnika, učenika i roditelja.

"Opština BIjelo Polje posvećuje značajnu pažnju ovom segmentu te da svake godine izdvajaju sredstva za poboljšanje uslova i unapređenje sistema obrazovanja koje se ogledaju u afirmaciji učenika kroz nagrađivanje najboljih, đaka, studenata, odvajanju za stipendije studentima, subvenciji prevoza. Najveća prepreka u oblasti obrazovanja je ljudski faktor. Imamo oko 140 diploma koje nisu regularne u prosvjeti, a oko hiljadu ukupno u Crnoj Gori, tako da ne može se očekivati da neko ko je došao na nelegalan način do diploma ponudi kvalitetno obrazovanje", kazao je on, dodajući da je ukidanje predmeta "Građansko obrazovanje" problematično.

Na gradivo koje đacima, ne samo u Bijelom Polju već uopšte u Crnoj Gori nije primamljivo i razumljvo ukazala je direktorica Udruženja Roditelji Kristina Mihailović.

"Uči se mnogo stvari koje djeca niti usvajaju, niti umiju da primijene, programi su često preobimni, a udžbenici nisu prilagođeni uzrastu. Za smjerove stručnih srednjih škola nema udžbenika", kazala je ona dodajući da roditelji moraju puno da uče sa djecom.