Ministar: Hrvatska neće postati hotspot za ilegalne migrante

Pojedini mediji su proteklih dana pisali o tome da Njemačka i druge zapadne države vraćaju avionima u Hrvatsku veći broj migranata, jer su u njoj prvi put bili registrovani

3452 pregleda4 komentar(a)
Zagreb (ilustracija), Foto: Shutterstock

Ministar unutrašnjih poslova Hrvatske Davor Božinović je danas izjavio da ta država neće postati "hotspot za ilegalne migrante".

Temu povratka migranata iz zapadnih država u Hrvatsku je nedavno otvorio poslanik i predsjednički kandidat desne političke stranke Most Miro Bulj, rekavši da ilegalne migrante vraćaju "tajnim letovima, čime Hrvatsku pretvaraju u evropski hotspot".

Pojedini mediji su proteklih dana pisali o tome da Njemačka i druge zapadne države vraćaju avionima u Hrvatsku veći broj migranata, jer su u njoj prvi put bili registrovani.

Po navodima "Dojče velea", Njemačka planira da pojača deportacije tražilaca azila koji su došli preko neke druge članice Evropske unije, pa tako i Hrvatske.

MInistar Božinović je novinarima rekao da je Njemačka u ovoj godini najavila 1.519 osoba u povratku, a vratio se 401. On je dodao da postoji dogovor o povratku još 182 osobe do kraja ove godine i 344 do juna iduće godine komercijalnim ili čarter letovima, prenijela je agencija Hina.

"Očekujem da će se u Hrvatsku vratiti ne više od pedesetak osoba", dodao je ministar.

On je istakao da je hrvatska policija ove godine uhvatila oko 300 krijumčara i da je iz Hrvatske ove godine, kroz sistem readmisija sa susjednim državama, vraćeno 6.958 osoba.

Božinović je ukazao da je za veći dio migranata prva zemlja u koju su ušli bila Grčka, Bugarska i Rumunija, a da manji broj dolazi avionom u Sarajevo ili Beograd kao turisti, a potom pokušavaju da ilegalno pređu u Hrvatsku.

Po njegovim riječima, kada hrvatska policija nađe migrante, oni budu registrovani. "Velika većina njih, praktično svi, osim onih koji dolaze avionima, morali su prije ulaska u Hrvatsku da prođu neku drugu zemlju", ukazao je ministar.

Upitan o proceduri smještaja sumnjivih osoba, Božinović je odgovorio da se one smještaju u prihvatni centar Ježevo, gdje ostaju do završetka postupka za azil. Načelnik Uprave za granicu Zoran Ničeno je dodao da se u pravilu takvi zahtjevi odbijaju i da se te osobe deportuje iz Hrvatske.

Premijer Andrej Plenković je danas izjavio da letova s migrantima ima već neko vrijeme i da to nije neuobičajeno.

"Hrvatska sigurno nije zemlja prvog dolaska, to je sigurno, Ako neko dođe do Hrvatske, to znači da ga vlast u drugim zemljama nije registrovala", dodao je premijer.

Objasnio je da uredba "Dablin III" reguliše u kojoj državi oni koji traže međunarodnu zaštitu taj zahtjev mogu da podnesu, odnosno da je za tražitelje azila nadležna ona zemlja u kojoj je prvi put registrovan državljanin treće zemlje ili osoba bez državljanstva.

Ministarstvo unutrašnjih poslova je ranije odbacilo tvrdnje o "tajnim letovima", navodeći da su najavljeni i odobreni.

Po podacima tog ministarstva, ove godine je do 30. septembra u skladu s Uredbom "Dablin III" vraćeno 1.157 osoba kojima je odobrena međunarodna zaštita u Hrvatskoj, od toga čarter letovima oko 70 odsto.