Voda iz Trebinja ključno rješenje za opštine Boke

Opština Herceg Novi i njeno preduzeće “Vodovod i kanalizacija” izradili tehnički koncept novog cjevovoda Trebinje – Zubci – Sitnica – filter stanica Mojdež, koji predviđa isporuku od najmanje 500 sekundnih litara vode za Herceg Novi, te mogućnost ustupanja dodatnih količina dovedene vode iz Trebinjskog jezera i opštinama Tivat i Kotor

66563 pregleda16 komentar(a)
Regionalni vodovod ne može podmiriti sve potrebe: “Boljasestra”, Foto: Luka Zeković

Opštine Tivat, Herceg Novi i Kotor moraju hitno raditi na alternativi za sigurno vodosnabdijevanje tih gradova jer Regionalni vodovod nije u stanju da bokeljskim opštinama dugoročno garantuje sigurno i dovoljno snabdijevanje vodom.

To je za “Vijesti” naglasio gradonačelnik Tivta Željko Komnenović.

On je kazao da već postoji idejno rješenja novog sistema za snabdijevanje Boke vodom iz akumulacija hidroelektrane “Trebinje” koje dugoročno garantuje dovoljne količine vode za nesmetan dalji turistički, urbani i privredni razvoj Boke, te daje i niz popratnih pozitivnih efekata poput proizvodnje struje koja će pokriti troškove pumpanja vode na početnu visinsku kotu novog vodovoda.

Opština Herceg Novi i hercegnovsko preduzeće “Vodovod i kanalizacija” izradili su tehnički koncept novog cjevovoda Trebinje - Zubci - Sitnica - filter stanica Mojdež koji predviđa isporuku od najmanje 500 sekundnih vode za Herceg Novi, proširenje kapaciteta FS Mojdež, kao i brojne druge prednosti, te mogućnost ustupanja dodatnih količina tako dovedene vode iz Trebinjskog jezera i opštinama Tivat i Kotor.

Ovakvo rješenje, tvrde Novljani, omogućilo bi uredno vodosnabdijevanje tog grada bez sada uobičajenih restrikcija tokom redovnog godišnjeg čišćenja hidrotunela u cjevovoda od Plata u Hrvatskoj, putem kojeg Herceg Novi trenutno dobija najveći dio vode, kao i zadovoljenje potrebe planiranog razvoja grada u sljedećih 50 i više godina. Voda iz Trebinjskog jezera bi ovim putem bilo dovoljno i za potrebe Tivta i Kotora sa kojima je hercegnovski vodovodni sistem već spojen na nekoliko mjesta, te ne bi bilo problema u njihovom prosljeđivanju Tivćanima i Kotaranina. Opština Trebinje i Elektroprivreda Republike Srpske saglasili su se oko ovog poduhvata i potvrdili da su u mogućnosti da pored ovih, isporuče iz svog sistema još dodatnih 500 sekundiih litara vode za Boku.

Za NVO “Ekološko društvo Boke Kotorske” iz Heerceg Novog, neprihvatljivo je tehničko rješenje dovođenja 500 l/s vode iz sistema hidroelektrane “Trebinje” za Herceg Novi i Boku, preko Zubaca i Graba. Po kalkulacijama njihovih inženjera hidrologije, to bi bilo finansijski veoma skupo u tehnički relativno komplikovano rješenje koje bi imalo velike troškove struje za pumpanje vode, kao i izdatke za održavanje sistema.

Komnenović nema dileme da je dovođenje vode iz akumulacije HE “Trebinje” u Boki ovim putem prava stvar i da je hitno potrebno trima bokeljskim opštinama.

“Mi imamo velike problem sa vodosnabdijevanjem. Regionalni vodovod više ne može da odgovori potrebama Tivta. Kad god je neko veće zamućenje ili druga vanredna situacija, mi smo primorani da se oslanjamo na sopstvene resurse u vidu lokalnih izvorišta Plavda i Topliša, a Tivat više lokalnih resursa nema, iako imamo možda i najbolju i najsavremeniju lokalnu vododistributivnu mrežu sa možda i najmanjim procentom gubitaka u cijeloj državi. To nam je uzalud kada 96 odsto zavisimo od vode koju kupujemo iz Regionalnog vodovoda, a on je nema dovoljno da podmiri sve potrebe. Jedino pravo rješenja za dugoročne obezbjeđivanje sigurnog vodosnabdijevanja Tivta je ova nova solucija koja se predlaže iz Herceg Nobog, da dovođenjem dodatnih količina vode iz Trebinjskog jezera, sa te strane u Boku”, kazao je Komnenović.

Komnenovićfoto: Siniša Luković

On je podsjetio na višekratne prekide vodosnabdijevanja iz Regionalnog vodovoda tokom proteklih mjeseci zbog raznih kvarova, zamućenja vode i drugih teškoća na tom sistemu koji je inače, već ionako na gornjoj granici svojih tehničkih mogućnosti kada je u pitanju isporuka vode za tri bokeljske opštine. Zbog toga Regionalni vodovod trenutno, paralelno sa gradnjom bulevara Tivat-Jaz, uz trasu te saobraćajnice postavlja i novi krak svog cjevovoda za tri grada u Boki, ali taj novi, dodatni cjevovod koji transportuje vodu sa izvorišta Boljesestra na Skadarskom jezeru, neće biti u funkciji najmanje do ljeta 2026.

“Zato je za nas u Boki pravo ovo rješenje koje se predlaže za dovođenje dodatnih količina vode iz sliva Bilećkog i Trebinjksog jezera. Projekat je već gotov jer je u idejnom rješenju, postojao još za vrijeme SFRJ. Inicijator njegove obnove i osavremenjivanja je hercegovsko preduzeće “Vodovod i kanalizacija” i direktor te firme Boro Lučić. Ja sam siguran da će njegova realizacija odrediti sudbinu daljih investicija i razvojnih projekata u turizmu u Boki u narednom periodu”, rekao je Komnenović.

On je pojasnio da za vodu koja bi dolazila iz sliva Bilećkog i Trebinjskog jezera osim troškova njenog transporta, ne bi plaćali skoro ništa.

“Projektom je planirano i pet turbina-generatora na prekidnim komorama na dijelu vodovoda gdje ona teče gravitacionim padom, te bi na taj način bili gotovo u potpunosti pokriveni troškovi struje za njeno pumpanje na početne visinske kote. Ako vam kažem da Regionalni vodovod prema njihovim podacima, trenutno za Boku raspolaže sa ukupno 260 sekundnih litara vode, a prema ovom novom projektu, samo Tivat i Kotor bi u najsušnijim ljetnjim mjesecima raspolagali sa 500 sekundnih litara vode kada nam je ona zbog turističke sezone najneophodnija, jasno vam je kolike su prednosti na strani ovog rješenja za koje se mi u Boki zalažemo”- istakao je Komenović.

Dodao je da “90 odsto cjevovoda potrebnog za realizaciju ovog plana već postoji” pa stoga ukupna ulaganja u kompletiranje ovog sistema ne bi bila velika. Tehnički koncept rješenja predviđa pumpanje vode iz Trebinja na kotu iznad Goričkog jezera odakle bi gravitaciono došla na filter stanicu Mojdež. Na njenom putu do FS Mojdež, planirano je više prekidnih komora sa cijevnim turbinama uz pomoć kojih je predviđena i proizvodnja struje čime bi se troškovi transporta i potrošnja električne energije minimizirali.

Opština Trebinje i Elektroprivreda Republike Srpske saglasili su se oko ovog poduhvata i potvrdili da su u mogućnosti da pored ovih, isporuče iz svog sistema još dodatnih 500 sekundnih litara vode za Boku

Tehničkim konceptom predviđeno je proširenje postojećih kapaciteta FS Mojdež, odakle bi se voda distribuirala prema Herceg Novom, postojećim cjevovodom i planiranim novim cjevovodom Mojdež - Ratiševina - Topla - Podi, za šta je izrada glavnog projekta u završnoj fazi. Iz Herceg Novog, voda bi potom stizala do Tivta i Kotora već postojećim cjevovodima.

Zalud monopol, ako se ne mogu isporučiti potrebne količine vode

Na pitanje da li u Crnoj Gori postoji politička volja da se realizuje ovaj projekat koji bi Boki omogućio pouzdano vodosnabijevanje mimo Regionalnog vovododa koji je državni projekat, posebno sa stanovišta žestokog protivljenja ovoj ideji menadžmenta državne kompanije, Komnenović je kazao da odgovorni u “kompaniji ‘Regionalni vodovod’ mogu da pričaju iz svog ugla šta god hoće, ali se u suštini, sve svodi na ono što oni mogu ili ne mogu da obezbijede građanima i potrošačima.”

“U redu je taj monopolizam državni za koji se oni zalažu, prihvatam to legalistički, ali zalud vam je taj monopol ako vi ne možete da isporučite potrebne količine vode. U Regionalnom vodovodu ih nemaju i teško da će ih ikada moći isporučiti. Sami kažu da je izdašnost izvorišta “Boljasestra” u opadanju, da će sanacija korita Morače od posljedica kriminalnih radnji i devastacije nelegalnom eksploatacijom šljunka, trajati najmanje deset godina, a to je usko povezano sa kapacitetima izvorišta “Boljasestra”. Mi u Boki, s obzirom na ubrzani tempo razvoja naših gradova, turizma i privrede, sigurno nemamo vremena da njih čekamo deset godina i stoga moramo pod hitno raditi na realizaciji ovog alternativnog rješenja za podmirenja naših potreba za vodom”, zaključio je Komnenović.