Poslanici nemaju šta da jedu: U skupštinskom restoranu nema hrane zbog žalbe na tender

Žalbu uložila podgorička kompanija čija je ponuda za nabavku namirnica odbijena Iako nema hrane, restoran radi i u njemu se poslužuje piće

70078 pregleda192 komentar(a)
Gotovo mjesec dana nema ništa za jelo: Skupštinski restoran (Ilustracija), Foto: Boris Pejović

U restoranu Skupštine Crne Gore skoro mjesec nema hrane jer nije okončan tenderski postupak za njenu nabavku, koji traje od početka avgusta.

To je nezvanično potvrđeno “Vijestima” iz parlamenta, te Uprave za državnu imovinu koja gazduje restoranom.

Prema tenderu objavljenom 6. avgusta na sajtu Crnogorskih elektronskih javnih nabavki (CEJN), Uprava je tražila “robu za ugostiteljstvo”, odnosno - “hranu, piće, duvan i povezane proizvode”.

Ukupna procijenjena vrijednost za nabavku toga iznosila je 272.727 eura, bez poreza na dodatu vrijednost (PDV).

Nabavka je podijeljena na sedam “partija”, odnosno stavki: svježe meso (procijenjena na 45.908 eura), suhomesnate proizvode (60.102 eura), svježu i smrznutu ribu (morsku i slatkovodnu, 16.028 eura), voće i povrće (41.322 eura), mlijeko i mliječne poizvode (32.715 eura), sitne potrepštine (62.603 eura) i hljeb (14.049 eura).

Kompanija “Goranović” iz Nikšića dala je najpovoljniju ponudu za svježe meso i suhomesnate proizvode, dok su ponude bjelopoljskog “Mesoprometa” i podgoričkog “Miacoma” isključene iz postupka zbog problema s dokumentacijom.

“Goranović” je ponudio jediničnu cijenu (nije precizirano za koju količinu) za svježe meso od 268 eura, a za suhomestane proizvode 212 eura. U navedene brojke takođe nije uračunat PDV.

S druge strane, firma iz Podgorice, čija je ponuda isključena, aplicirala je za svih sedam “partija”, a bjelopoljska, kojoj je ponuda takođe eliminisana - za dvije koje su dodijeljene “Goranoviću”, te za mlijeko i mliječne proizvode.

Uz navedene kompanije, na tender se javio i podgorički “Veletex”, koji je konkurisao samo za nabavku hljeba.

Uprava je krajem oktobra prihvatila ponude “Goranovića”, a poništila one za nabavku preostalih pet stavki, jer su, kako je navedeno na sajtu CEJN-a, ponuđači isključeni iz postupka zbog toga što su podnijeli dokumentaciju koja nije bila u skladu sa zahtjevima.

Nakon toga, “Miacom” je 4. novembra podnio žalbu drugostepenom organu - Komisiji za zaštitu prava u postupcima javnih nabavki, a Uprava dva dana kasnije objavila da prekida sve radnje u vezi tendera za nabavku hrane za skupštinski restoran, do donošenja rješenja po žalbi.

Shodno tome, stopirana je odluka kojom je prihvaćena ponuda “Goranovića”, ali i odluka o poništenju ponuda ostalim kompanijama, pa je restoran ostao bez hrane jer je potrošio zalihe koje je imao.

Iako nema ničeg za jelo, skupštinski restoran radi i u njemu se poslužuje piće.

“Vijesti” su ljetos pisale da u tom restoranu nije sprovedena fiskalizacija, a listu je tada iz Uprave za državnu imovinu nezvanično rečeno da je postupak njenog uvođenja u toku.

Restoran Skupštine je među jeftinijim u Crnoj Gori, iako poslanici imaju plate i do tri puta veće od prosjeka. Ipak, zbog kritika dijela javnosti, cijene nijesu toliko niske kao što su bile prije desetak godina, pa kuvano jelo košta u prosjeku pet eura, dok je kafa i dalje najjeftinija, u šta su se više puta uvjerili novinari “Vijesti” koji prate zasjedanja najvišeg zakonodavnog doma.

Iz Uprave je “Vijestima” ranije nezvanično rečeno da parlamentarci i zaposleni u poslaničkim klubovima imaju pravo da ne plate neposredno nakon konzumacije hrane i/ili pića u restoranu. Kako su kazali, u tim situacijama se neplaćeni iznos fakturiše i šalje poslaničkim klubovima, a oni na početku mjeseca izmiruju dugove za prethodni.