Muzička ljubavna storija iz Boke za 21. vijek

U Tivtu sjutra premijera velikog mjuzikla “Bokeška priča”

3924 pregleda0 komentar(a)
Foto: Promo

Premijera ambicioznog muzičko-scenskog projekta “Bokeška priča”, biće izvedena sjutra u 19 časova u velikoj dvorani Centra za kulturu (CZK) u Tivtu. Premijerom ovog mjuzikla, Tivat opet potvrđuje svoju poziciju avangarde u kulturnoj i prosvjetnoj dimenziji Crne Gore jer je riječ o projektu čiji su osnovni nosioci i izvođači učenici i profesori ovdašnje Muzičke škole. Ova obrazovna ustanova upravo je proslavila veliki jubilej - 60. godišnjicu postojanja i rada, te je u saradnji sa NVO “Ars Preasentia Boke Kotorske”, CZK Tivat i nekadašnjim direktorom i producentom u toj javnoj ustanovi, poznatim tivatskim kulturnim poslenikom, profesorom Nevenom Staničićem, realizovala ovaj ambiciozni projekat.

“Muzičko-scensko djelo “Bokeška priča” nastalo je kao rezultat zajedničkog rada NVO “Ars Praesentia”, JU Muzička škola Tivat i CZK Tivat. Ovo djelo u potpunosti realizuju učenici i profesori Muzičke škola Tivat, uz umjetničku i stručnu podršku saradnika. “Bokeška priča” predstavlja jedinstveni kulturni projekat koji kroz muziku, glumu i ples oslikava tradiciju i baštinu Boke Kotorske, uz angažman mladih talenata i njihovih mentora”, kazala je juče na konfereciji za medije, direktorica JU Muzička škola Tivat Zorana Jovanović.

Istakla je da će na sceni biti preko 100 učesnika, većinom učenika škole uzrasta od 9 do 17 godina, te njihovi profesori, hor i orkestar Muzičke škole pod dirigentskom palicom profesorice Martine Vuksanović.

“Akcenat je na muzici, ali su tu na sceni i glumci, članovi Kulturno-umjetničkog društva “Boka”, hor i orkestar Muzičke škole. Osmislili smo ovaj projekat u našoj NVO u kojoj su većina članova upravo aktuelni ili bivši profesori Muzičke škole Tivat sa ambicijom da kroz njega dodatno povežemo učenike i profesore da oni zajedno predstave jednu lijepu priču o Boki”, kazala je presjednica NVO “Ars Praesentia Boke Kotorske”, Pina Bubanja koja je takođe profesorica tivatske Muzičke škole.

Sa idejom za ovaj muzičko-scenski poduhvat koji je, kako je rekla, vrlo komplikovano i kompleksno djelo sa preko 100 učesnika, ta NVO je konkurisala i dobila finansijsku podršku Opštine Tivat na redovnom godišnjem konkursu lokalne uprave za podršku rada NVO sektora. Bubanja je istakla da je u osnovi cijelog projketa muzika, te potreba da se djeci pokažu mogućnosti za njihovo umjetničko i kreativno izražavanje uz afirmaciju nečega što je lokalno kulturno nasljeđe. Ona se posebno zahvalila profesoru Staničiću koji je osmislio konačni koncept i upravljao njegovim postavljanjem na scenu, što kako je kazala, nije bilo nimalo jednostvano jer ovdje nije riječ o profesionalnim glumcima već učenicima - djeci koji su glavni izvođači. Zahvalila se i glumici Dubravki Drakić koja je izabrala djelove dramskog testa “Novela od ljubavi” Stevana Koprivice koje je Staničić za ovu priliku modernizovao i digitalizovao te stavio u kontekst prijemčiv modernim generacijama 21.vijeka. U realizaciji projekta podršku su dobili i od kustosa JU Muzej i galerija Tivat Zorana Krute koji je obezbijedio rekvizite. Bubanja se zahvalila Centru za kulturu Tivat i kompaniji “Una” za tehničku pomoć, te profesorici Andrei Ćoso koja je uradila odabir muzike za predstavu i svim ostalim profesorima JU Muzička škola Tivat koji su direktno ili indirektno, učestvovali u pripremi.

“Izuzetno mi je drago što su bokeljski tekstovi koji su dio našeg kulturnog nasljeđa i identiteta, na kojima smo mi u pozorišnoj produkciji Centra za kulturu Tivat insistirali ranijih godina, u međuvremenu naišli na odličan prijem publike i posebno, na prihvatanje ovdašnjih obrazovnih ustanova koje ih sve više koriste kroz svoje vannnastavne aktivnosti. Ne bez zabrinutosti, jer je mjuzikl možda i najkomplikovanije scensko djelo gdje se bukvalno svi česnici moraju svidjeti publici i biti joj simpatični, ušao sam u ovaj projekat prije svega zbog Pine i Dubravke. Drago mi je zbog toga jer se na kraju ovog stvaralačkog procesa pokazalo da Tivat ima svoje kapacitete i vrijendosti u domenu muzike da se moše usuditi da uđe i u ove vode”, istakao je Staničić, dodajući da je osnovnu potku priče “Novele od ljubavi” koja je smještena u 17. vijek on ovom prilikom adaptirao i transponovao u digitalizivanu priču 21.vijeka.

“Jedan od glavnih rekvizita u predstavi je upravo mobilni telefon, ali je njena poruka ostala nepromijenjena - da ljubav opstaje i ostaje vječno, bez obzira na tehnologiju”, naglasio je Staničić dodajući da i u “Bokeškoj priči” ima elemenata odnosa Sjevera i Juga, odnosno Boke i kontinentna koji daju specifičnu dimenziju ovdašnjem ambijentu i načinu života.

“Ne smijemo zaboraviti da je Tivat u suštini, grad muzike i da je kompletan današnji NVO i umjetnički sektor ovog grada zapravo ponikao iz muzike: orkestara i Glazbeno-prosvjetnog društva “Tivat” koji su ovdje osnovani prije više od stotinu godina. Mislim da i ovaj novi ambiciozni project u koji smo se usudili da uđemo kroz sinergiju NVO sektora i zvanične prosvjetne ustanove koja ima odlične kapacitete i sjajne reference i rezultate u svom radu, pokazuje da smo sve zreliji i bliži priči da u Tivtu počnemo razmišljati o fomriranju profesionalnog orkestra - gradske filharmonije i da imamo sve predispozicije da je i dobijemo”, zaključio je Staničić.