Suzavcem i vodenim topovima rastjerani demonstranti u Tbilisiju, napadnuti novinari

Rano jutros interventna policija upotrijebila je suzavac i vodene topove protiv mirnih demonstranata, dok je maskirana policija ispaljivala gumene metke i brutalno tukla demonstrante i novinare

3887 pregleda4 komentar(a)
Sa protesta u Tbilisiju, Foto: REUTERS

Gruzijska policija rano jutros je upotrijebila suzavac i vodene topove da rastjera demonstrante ispred gruzijskog parlamenta u Tbilisiju, prenosi Radio slobodna Evropa (RSE) i dodaje da je napadnuto nekoliko ljudi, među kojima su i novinari RSE i drugih medija.

Hiljade ljudi okupile su se sinoć ispred parlamenta da iskažu nezadovoljstvo zbog najave premijera Iraklija Kobakhidzea da njegova vlada obustavlja pregovore o pridruživanju Evropskoj uniji (EU) do 2028. godine i da neće prihvatiti finansijska sredstva iz Brisela.

Rano jutros interventna policija upotrijebila je suzavac i vodene topove protiv mirnih demonstranata, dok je maskirana policija ispaljivala gumene metke i brutalno tukla demonstrante i novinare.

Novinar Gruzijske službe RSE Davita Tsagarelia napadnut je, udaren i oboren na zemlju dok je izvještavao uživo sa lica mjesta, dok je napad na novinara TV Formule snimljen.

Gruzijska predsjednica Salome Zurabišvili, oštra kritičarka vladajuće partije Gruzijski san, pridružila se juče protestu u Tbilisiju u znak solidarnosti s demonstrantima.

"Ja sam uz ove ljude. Otpor je počeo i neće prestati dok ne budemo imali nove izbore", rekla je ona novinarima.

Ona je takođe prišla policijskom kordonu, rekavši policajcima da je njihova "dužnost da štite" suverenitet Gruzije i pitala ih da li "služe Rusiji ili Gruziji".

Gruzija je u političkim previranjima od oktobarskih parlamentarnih izbora na kojima je Gruzijski san osigurao 54 odsto glasova, a članovi opozicije i zapadne vlade tvrde da je glasanje narušeno kršenjem zakona i ruskim uticajem.

Manji proevropskli protesti su takođe održani u Batumiju, Goriju, Kutaisiju i Zugdidiju.

Nekoliko sati prije Kobakhidzeove objave o obustavljanju pregovora s EU, Evropski parlament je usvojio rezoluciju kojom se poziva na nove parlamentarne izbore u Gruziji i sankcije visokim članovima stranke Gruzijski san.

U rezoluciji Evropski parlament je naveo da rezultat izbora "nije pouzdano predstavljanje volje gruzijskog naroda".

Takođe je pozvao Evropsku uniju, koja je zamrznula zahtjev Gruzije za članstvo u EU prošlog mjeseca, da uvede sankcije ključnim zvaničnicima unutar vladajuće stranke.

Govoreći u sjedištu Gruzijskog sna, Kobakhidze je rekao da Tbilisi obustavlja pregovore o pridruživanju, a istovremeno odbija sve budžetske grantove EU do 2028. godine.

foto: REUTERS

"Nećemo u Evropsku uniju tako što ćemo prosjačiti i stajati na jednoj nozi, već na dostojanstven način sa zdravim demokratskim sistemom i jakom ekonomijom", rekao je premijer novinarima.

Ranije, tokom sjednice parlamenta na kojoj je izabrana njegova vlada, Kobakhidze je rekao da je cilj njegove vlade da se Gruzija pridruži EU do 2030. godine.

"Spremni smo da poštujemo i uzmemo u obzir sve uslove (koji je postavila EU) koji nisu protiv naših nacionalnih interesa", rekao je on, uz aplauz poslanika Gruzijskog sna.

Gruzija je dobila status kandidata za EU u decembru 2023, ali odnosi s Briselom su se pogoršali posljednjih mjeseci, počevši od usvajanja kontroverznog zakona o "stranim agentima" za koji kritičari kažu da prijeti javnom diskreditacijom hiljada medija i organizacija civilnog društva.

Sjedinjene Američke Države su u julu najavile da će obustaviti pomoć gruzijskoj vladi od više od 95 miliona dolara, upozoravajući da ona nazaduje u demokratiji.