Crna Gora ima potencijal da postane lider klimatske diplomatije u regionu
Održana konferencija „Klimatska diplomatija: Od globalnih okvira do lokalnog uticaja“
Centar za klimatske promjene Univerziteta Donja Gorica (UDG) u saradnji s Vladom Savezne Republike Njemačke i Njemačkom ambasadom u Crnoj Gori organizovao je konferenciju pod nazivom „Klimatska diplomatija: Od globalnih okvira do lokalnog uticaja“. Cilj ovog skupa bio je jačanje svijesti i dijaloga o klimatskim promjenama, njihovim globalnim implikacijama i lokalnim rješenjima.
Njemački ambasador Peter Felten istakao je važnost intenziviranja klimatske diplomatije, naglašavajući neophodnost prelaska na obnovljive izvore energije i povećanja energetske efikasnosti. Generalna direktorica za Evropsku uniju u Ministarstvu vanjskih poslova, Snežana Radović, predstavila je mjere iz Reformske agende usmjerene ka tranziciji prema klimatski neutralnoj ekonomiji.
Direktorica Centra za klimatske promjene UDG, Ivana Vojinović, upozorila je na kašnjenje Vlade Crne Gore u donošenju ključnih strateških dokumenata, dok je Evropska komisija u svom najnovijem izvještaju navela da u Crnoj Gori nije zabilježen napredak u oblasti klimatskih promjena.
Tokom panela o ulozi institucija i medija, Ivan Vuković, predsjednik Odbora za evropske integracije Skupštine Crne Gore, naglasio je potencijal Crne Gore da postane lider klimatske diplomatije u regionu, oslanjajući se na svoju tradiciju ekološke države i prirodna bogatstva. Novinar Saša Klikovac apelovao je na potrebu jačanja medijske pismenosti kako bi se spriječilo širenje dezinformacija o klimatskim promjenama.
Nikola Banićević, predavač na Fakultetu za humanističke studije UDG upoznao je prisutne sa konkretnim primjerima na globalnom nivou gdje klimatska diplomatija može da odigra važnu ulogu, npr. problem u Darfuru u kojem vlada nestašica vodnih resursa, čime je ljudska bezbjednost ugrožena, posebno zdravstvena i bezbjednost hrane i vode.
Na drugom panelu, posvećenom naučnim podacima i aktivizmu, ekspert Luka Mitrović podsjetio je na ubrzanje klimatskih promjena uzrokovanih ljudskim faktorom. Gordana Radojević iz Društva statističara ukazala je na zabrinjavajući trend skepticizma među mladima u vezi s uzrocima klimatskih promjena. Azra Vuković iz NVO Green Home posebno je istakla problem zagađenja vazduha u Crnoj Gori i izostanak značajnijeg napretka u njegovom rješavanju.
Konferencija je dio projekta „Dekarbonizacija Crne Gore kroz vezu klimatskih promjena i diplomatije“, koji implementira Centar za klimatske promjene UDG uz podršku Njemačke vlade. Ovaj projekat prvi put u Crnoj Gori povezuje klimatske promjene i diplomatiju kao ključne segmente u borbi protiv ekoloških izazova.
( A.B. )