Crna Gora ima potencijal da postane lider klimatske diplomatije u regionu

Održana konferencija „Klimatska diplomatija: Od globalnih okvira do lokalnog uticaja“

1174 pregleda2 komentar(a)
Foto: Centar za klimatske promjene/UDG

Centar za klimatske promjene Univerziteta Donja Gorica (UDG) u saradnji s Vladom Savezne Republike Njemačke i Njemačkom ambasadom u Crnoj Gori organizovao je konferenciju pod nazivom „Klimatska diplomatija: Od globalnih okvira do lokalnog uticaja“. Cilj ovog skupa bio je jačanje svijesti i dijaloga o klimatskim promjenama, njihovim globalnim implikacijama i lokalnim rješenjima.

Njemački ambasador Peter Felten istakao je važnost intenziviranja klimatske diplomatije, naglašavajući neophodnost prelaska na obnovljive izvore energije i povećanja energetske efikasnosti. Generalna direktorica za Evropsku uniju u Ministarstvu vanjskih poslova, Snežana Radović, predstavila je mjere iz Reformske agende usmjerene ka tranziciji prema klimatski neutralnoj ekonomiji.

foto: Centar za klimatske promjene/UDG

Direktorica Centra za klimatske promjene UDG, Ivana Vojinović, upozorila je na kašnjenje Vlade Crne Gore u donošenju ključnih strateških dokumenata, dok je Evropska komisija u svom najnovijem izvještaju navela da u Crnoj Gori nije zabilježen napredak u oblasti klimatskih promjena.

Tokom panela o ulozi institucija i medija, Ivan Vuković, predsjednik Odbora za evropske integracije Skupštine Crne Gore, naglasio je potencijal Crne Gore da postane lider klimatske diplomatije u regionu, oslanjajući se na svoju tradiciju ekološke države i prirodna bogatstva. Novinar Saša Klikovac apelovao je na potrebu jačanja medijske pismenosti kako bi se spriječilo širenje dezinformacija o klimatskim promjenama.

foto: Centar za klimatske promjene/UDG

Nikola Banićević, predavač na Fakultetu za humanističke studije UDG upoznao je prisutne sa konkretnim primjerima na globalnom nivou gdje klimatska diplomatija može da odigra važnu ulogu, npr. problem u Darfuru u kojem vlada nestašica vodnih resursa, čime je ljudska bezbjednost ugrožena, posebno zdravstvena i bezbjednost hrane i vode.

Na drugom panelu, posvećenom naučnim podacima i aktivizmu, ekspert Luka Mitrović podsjetio je na ubrzanje klimatskih promjena uzrokovanih ljudskim faktorom. Gordana Radojević iz Društva statističara ukazala je na zabrinjavajući trend skepticizma među mladima u vezi s uzrocima klimatskih promjena. Azra Vuković iz NVO Green Home posebno je istakla problem zagađenja vazduha u Crnoj Gori i izostanak značajnijeg napretka u njegovom rješavanju.

Konferencija je dio projekta „Dekarbonizacija Crne Gore kroz vezu klimatskih promjena i diplomatije“, koji implementira Centar za klimatske promjene UDG uz podršku Njemačke vlade. Ovaj projekat prvi put u Crnoj Gori povezuje klimatske promjene i diplomatiju kao ključne segmente u borbi protiv ekoloških izazova.