Izbori u Rumuniji: Ponovno brojanje glasova, sporna kampanja preko TikToka

Ponovo brojanje naloženo nakon optužbi da je TikTok navodno favorizovao Kalina Đorđeskua, koji je neočekivano dobio najviše glasova

4334 pregleda9 komentar(a)
Foto: Reuters

Ustavni sud Rumunije naložio je ponovno brojanje glasova prvog kruga predsedničkih izbora posle optužbi da je društvena mreža TikTok navodno favorizovala Kalina Đorđeskua, koji je neočekivano dobio najviše glasova.

Sud je odbacio žalbe druge dvojice kandidata koji su optužili Đorđeskua za nezakonito finansiranje kampanje.

Velika podrška koju je dobio Đorđesku bila je najveće iznenađenje izbora.

Kandidovao se kao nestranačka ličnost i kampanju je uglavnom vodio preko platforme TikTok.

IzTikToka kategorički odbacuju optužbe da su dali prednost Đorđeskuu, za koga se kaže da je „proruski kandidat krajnje desnice".

Prema podacima, Kalin Geogresku osvojio je 23 odsto glasova u prvom krugu, a iza njega je bila kandidatkinja desnog centra Elena Laskoni iz saveza Spasimo Rumuniju sa 19 odsto.

Marsel Čiolaku, aktuelni premijer zemlje koji dolazi iz redova populističke Socijaldemokratske partije i koji je važio za favorita uoči izbora, zauzeo je treće mesto.

Funkcija predsednika Rumunije je uglavnom simbolička, ali ima značajan uticaj u nekim sferama, poput spoljne politike.

Centralna izborna komisija sada treba da odluči kako će se glasovi ponovo brojati, ko će to raditi i do kada treba da bude završeno.

U postkomunističkoj Rumuniji, članici Evropske unije, nikada do sada nije naloženo ponovno prebrojavanje glasova na nekim izborima.

Kako trenutno stvari stoje, Đorđesku i Laskoni bi trebalo da budu kandidati u drugom krugu 8. decembra.

„Protiv ekstremizma se bori glasanjem, a ne zakulisnim radnjama“, rekla je Laskoni.

„Pozivam Centralnu izbornu komisiju da mudro postupi pri ponovnom brojanju glasova. Zakon mora biti isti za sve, a ne da se za neke tumači drugačije.“

TikTok je takođe optužen da nije poštovao izborna pravila Vrhovnog saveta za nacionalnu odbranu, vrhovnog rumunskog tela za bezbednost.

Platforma ga „nije označila kao političkog kandidata“, rekao je odlazeći predsednik Klaus Johanis odlazeći, koji je sazvao savet.

TikTok, mreža u vlasništvu kineske kompanije Bajtdens, kategorički odbacuje ove optužbe.

Đorđesku: 'Hoće da ospore volju naroda'

Đorđesku se suprotstavio kritici da je koristio ovu društvenu mrežu da nezakonito stekne prednost na izborima.

Šezdesetdvogodišnjak ima više od 330.000 pratilaca, od kojih je oko 300.000 stekao samo pre dve nedelje, i više od četiri miliona lajkova.

„Budžet za ovu kampanju bio je nula.

„Imao sam veoma mali tim od maksimum deset ljudi, ne više od toga. Ali imali smo milione ljude iza nas“, rekao je za BBC.

„Ja nisam drugačiji, drugačiji je rumunski narod. Rumunskom narodu je potrebna sloboda. Prava demokratija znači duhovnost. Bog. Naša zemlja. Naša imovina. Naša duša. Naša porodica.“

Dodao je da državne institucije pokušavaju da ospore izbor naroda.

Podrška koju je Georgesku dobio bila je iznenađenje koje dosad nije zabeleženo u ovoj zemlji, jer se prema predizbornim anketama očekivalo da za njega glasa oko pet odsto rumunskih birača, kaže politički komentator Radu Magdin.

„Nikada za 34 godine demokratije kod nas nismo videli ovoliki rast u odnosu na ankete", dodaje.

Slogan kampanje Đorđeskua bio je: „Povratimo dostojanstvo rumunskoj naciji".

Na ulicama Bukurešta i nekih drugih gradova, već su organizovani protesti zbog rezultata izbora prvog kruga predsedničkih izbora.

Đorđesku je apelovao na njegove glasače da „ostanu kod kuće sa porodicama i prijateljima" i da ne odgovaraju na provokacije.

Ankom, rumunsko regulatorno telo za telekomunikacije, pozvalo je da se TikTok suspenduje dok se ne završi istraga o sumnjama u manipulaciju izbornim procesom.

Rumunski Nacionalni audiovizuelni savet pozvao je Evropsku komisiju da istraži način na koji je TikTok, koji zabranjuje zvanično političko oglašavanje, korišćen tokom izbora.

Parlamentarni izbori biće održani u Rumuniji ovog vikenda, a desničarske stranke, AUR i SOS Rumunija, nadaju se većoj popularnosti posle glasanja u prvom krugu predsedničkih izbora.

Stranke vladajuće koalicije, socijaldemokrate i nacionalni liberali, nalaze se u rasulu, poniženi posle neuspeha njihovih kandidata na predsedničkim izborima.

Širom Rumunije, i među velikom rumunskom dijasporom, vladaju ushićenje, očaj ili prosto konfuzija.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk