Kako su međunarodni istražitelji nadmudrili grupu ovdašnjih krijumčara droge: Tona pravog, pa tona lažnog kokaina

Nakon postupka tajnog praćenja prevoza i isporuke, kokain je zamijenjen medicinskim sadržajem na otvorenom moru Kontrolisana isporuka pomorskim putem, od aprila do maja 2021. uskladištena je u luku Sidnej, kada tamošnje vlasti počinju sa hapšenjima

142190 pregleda13 komentar(a)
Vaso Ulić nakon hapšenja u julu 2024. godine, Foto: BORIS PEJOVIC

Australijski i američki istražitelji tajno su pratili oko 900 kilograma kokaina koje je krijumčarila grupa Radoja Zvicera i Vasa Ulića, da bi u jednom trenutku pakovanja sa drogom zamijenili identičnim kopijama u kojima se nalazio sadržaj medicinskog sastava.

Navode to specijalni tužioci u spisima predmeta protiv višečlane grupe okrivljene za transnacionalni šverc kokaina, a procesuiranih u međunarodnoj obavještajnoj akciji “General”...

Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo (SDT) i Specijalno policijsko odjeljenje (SPO) u tom poduhvatu mjesecima su tijesno sarađivali sa sa Agencijom Evropske unije za saradnju organa za sprovođenje zakona (EUROPOL), Federalnim istražnim biroom (FBI), američkom Upravom za suzbijanje narkotika (DEA) i Australijskom federalnom policijom (AFP).

U spisima predmeta protiv članova tog navodnog kriminalnog udruženja, navodi se da su Ulić, Zvicer, Veseln Pavličić, Ivan Delić, Damir Mandić, Vuk Vulević, Dragan Pavličević, Radovan Pantović i druge neidentifikovane osobe, od kraja novembra 2020. do kraja juna 2021.godine, neovlašćeno a radi dalje prodaje prenosili oko 900 kilograma kokaina.

Objašnjava se da je ta grupa funkcionisala na teritoriji Crne Gore, Kolumbije, Ekvadora, Australije i Holandije...

“Na način što su nepoznata lica na području Ekvadora postupajući po naredbama okrivljenih Ulić Vasa i Radoja Zvicera, na za sada neutvrđenoj lokaciji na plovila utovarili opojnu drogu kokain u količini od 900 kg koja je bila zapakovana u pojedinačnim pakovanjima težine od 25 kg i 30 kg na kojima se nalazio žig u obliku velikih latiničnih slova ‘DRL’”, navodi se u spisima predmeta.

Nakon što su pobrojali koliko je kome droge pripadalo, istražitelji navode da je Pantović u tom periodu, postupajući po naredbama Zvicera, učestvovao u neovlašćenom prenošenju te opojne droge, tako što je preko SKY ECC aplikacije nekim osobama sa teritorije Kolumbije davao uputstva i savjete u pogledu nabavke kokaina, ali i u pogledu praćenja plaćanja iste:

“Od trenutka kada se opojna droga prenosi od proizvodača iz tzv. ‘kuhinje’ do njenog skladištenja u luci Pedernales - Ekvador, nakon čega su sredinom aprila 2021. godine nn lica, opojnu drogu kokain sa više manjih plovila prenijeli do broda - remarkera, koji se nalazio u teritorijalnim vodama Ekvadora udaljen oko 230 NM od luke Pedernales, na lokaciji sa koordinatama 84°00”W 00”30”N”, dodaje se u dokumentima SDT-a.

Navodi se da su nakon toga, nadležni organi Australije i Sjedinjenih Američkih Država (SAD), sproveli postupak tajnog praćenja prevoza i isporuke, kada je kokain zamijenjen sa identičnim kopijama pakovanja u kojima se nalazio sadržaj medicinskog sastava.

“Tada je sproveden postupak tajnog praćenja prevoza i isporuke, kojom prilikom je opojna droga kokain zamijenjena sa identičnim kopijama pakovanja u kojima se nalazio sadržaj medicinskog sastava, nakon čega je tako kontrolisana isporuka pomorskim putem, u periodu od aprila 2021. godine do 25. 5. 2021. godine prenijeta i uskladištena u luku Sidnej - Novi Južni Vels, da bi 3. juna 2021. godine na teritoriji Novog Južnog Velsa, Australija, nadležni državni organi lišili slobode Trajkovski Menda, Gjelosh Nikolai, Baluch Mostafu i Nikolao Misu, protiv kojih su pokrenuli krivični postupak”, stoji u tekstu istražitelja.

U nedavno objavljenoj javnoj verziji Procjene opasnosti od teškog i organizovanog kriminala (SOCTA 2024), navodi se da balkanske kriminalne grupe koriste i nove rute za krijumčarenje kokaina.

“I pored činjenice da veći dio ove vrste narkotika i dalje u Evropu ulazi preko luka u Španiji i Holandiji, kriminalne organizacije su, tokom izvještajnog perioda, intenzivirale korišćenje ‘istočne’ rute, gdje se kokain prekookeanskim brodovima krijumčari do država Jugoistočne i Istočne Evrope, odakle ulazi na evropsko tržište. Takođe, registrovano je više pokušaja krijumčarenja kokaina preko luke Bar. U izvještajnom periodu registrovano je sve češće organizovanje krijumčarenja kokaina preko luka u Africi, gdje se posebno izdvaja luka Aleksandrija u Egiptu, kao i luke u Libiji. Luke u Africi su prvenstveno tranzitna područja preko kojih se vrši krijumčarenje kokaina iz Južne Amerike ka državama Evrope, Azije i Australije”, navodi se u dokumentu koji je sačinio međuresorni tim sastavljen od predstavnika organa obavještajno bezbjednosnog sektora i Specijalnog državnog tužilaštva, uz koordinaciju Biroa za operativnu koordinaciju organa obavještajno bezbjednosnog sektora.

"General"

U bezbjednosnim krugovima akcija “Generala” označena je kao jedan od najvažnijih udaraca mafiji, s obzirom na imena s devetnaestočlane liste osumnjičenih za transnacionalni šverc kokaina.

Neki od okrivljenih u tom predmetu Specijalnog državnog tužilaštva (SDT) više od dvije decenije među glavnim igračima su u kriminalnim krugovima širom svijeta - Ulić, Veselin Paro Pavličić, Vukan (Vinetu) Čoković Matić, Vuk Vulević, Ivan Delić, braća Viktor i Leon Drešaj, Vjekoslava Lambulića, Zvicer...

To potvrđuju i zvanični navodi Uprave policije - da su slobode lišene i “vođe i visokopozicionirani članovi visokorizičnih organizovanih kriminalnih grupa, sa dugogodišnjim kontinuitetom u sprovođenju kriminalnih aktivnosti iz oblasti organizovanog kriminala”.

Sagovornik Vijesti tvrdi da je crnogorskim istražiteljima u tom premetu dostavljen je obiman paket obavještajnih podataka o ilegalnim aktivnostima članova kriminalne grupe koji su duže bili pod svojevrsnim nadzorom...

On je kazao da se spisak uhapšenih nije konačan i da ima povezanih lica, a da “istraga treba da ide do samog vrha države i prethodne vlasti”...

“Riječ je o osobama koje su decenijama zavedene u obavještajnim podacima inostranih službi, koje raspolažu informacijama o njihovim kontaktima sa bivšim funkcionerima bezbjednosnih službi u Crnoj Gori, pod čijim plaštom i zaštitom su mnogi bili nedodirljivi. Radi se o velikim međunarodnim švercerima duvanskih i narkotičkih sredstava. Tek sada su se stvorili uslovi za međunarodnu akciju. Ranije ona nije bila moguća zbog straha od konstantnog curenja podataka i involviranosti bivših bezbjednosnih i političkih struktura”, rekao je izvor lista.

Oko 40 odsto kokaina u Evropu ulazi kroz luku Antverpen

Prema izvještaju Evropskog centra za praćenje droga i zavisnosti od droge (EMCDDA), države članice Evropske unije u 2022. godini prijavile su 84.000 zapljena kokaina, što je iznosilo 323 tone (u odnosu na 303 tone u 2021. godini) i predstavlja rekordan iznos šestu godinu zaredom.

“Vodeće pozicije u zapljeni kokaina zauzimaju Belgija sa 111 tona, Holandija sa 51,5 tona i Španija 58,3 tona, što čini 68 odsto ukupne zaplijenjene količine. Procjenjuje se da 40 odsto kokaina krijumčarenog iz Latinske Amerike u Evropu ulazi preko luke Antverpen, koja i dalje predstavlja glavno čvorište za ulaz krijumčarenog kokaina u Evropu, zatim slijede luka Roterdam i Valensija. Tokom 2023. godine u luci Antverpen zapljena kokaina iznosila je 116 tona, što predstavlja značajan porast u odnosu na 2022. godinu kada je zaplijenjeno 110 tona. Takođe, tokom 2023. godine Španija je registrovala najveću zapljenu kokaina u jednoj pošiljci, oko 9,5 tona, koji je bio skriven u pošiljci banana iz Ekvadora”, navodi se u nedavno objavljenom dokumentu SOCTA.