Zbog cijene vode bistre i o stečaju

Dio menadžmenta "Vodovoda i kanalizacije" navodno se preko svojih konekcija u Privrednom sudu raspitivao za mogućnost uvođenja stečaja u to preduzeće, direktor Aleksandar Nišavić to demantuje

27190 pregleda28 komentar(a)
Nišavić tvrdi da nije imao sastanke u Privrednom sudu, a povodom mogućeg stečaja, Foto: Luka Zekovic

Dio menadžmenta podgoričkog “Vodovoda i kanalizacije” raspitivao se preko svojih konekcija u Privrednom sudu za mogućnost uvođenja stečaja, potvrđeno je “Vijestima” iz više nezvaničnih izvora u sudu, ali i u tom preduzeću i Glavnom gradu.

Direktor tog gradskog preduzeća Aleksandar Nišavić, međutim, odbacuje tvrdnje da je bio u toj instituciji, objašnjavajući da ni on ni drugi zaposleni takvim sastancima ne mogu prisustvovati, jer “nijesu delegirani”.

Izvori lista tvrde da se Nišavić ipak informisao o uslovima za uvođenje stečaja, a razlog je navodno veliki broj zaposlenih i činjenica da Skupština Glavnog grada nedavno nije odobrila da se Podgoričanima poveća cijena vode.

Iako je juče kazao “Vijestima” da se nije raspitivao o stečaju, ali i da za tim nema potrebe, direktor “Vodovoda” je u razgovoru za RTV Podgorica sredinom mjeseca najavio da je takav scenario moguć.

“Usljed ove neizvjesnosti i načina na koji će se ispoštovati i ostale odluke, osnivači su u obavezi da pokriju troškove poslovanja, a ukoliko oni ne mogu da se pokriju sa privremenom cijenom koja će biti primijenjena naredne godine u zavisnosti od toga kako se osnivač ponese prema ovom društvu i kako će se kretati zakonska rješenja i da li će doći do izmjene postojećeg rješenja. Sve će to uticati na dalje poslovanje. Ukoliko ne bude adekvatnog odgovora sa te strane sa viših instanci, vrlo je moguće da dođe i do tog scenarija (stečaja)”, rekao je tada Nišavić, a tu izjavu nikada nije demantovao.

On je i juče, u odgovorima “Vijestima”, naglasio da redovno poslovanje i izmirivanje obaveza “Vodovoda” primarno zavise od utvrđene cijene usluga.

“... Koja se utvrđuje u skladu sa propisanom metodologijom, a čija primjena u krajnjem zavisi od organa van preduzeća, u skladu sa predviđenim rokovima propisanim Zakonom. Uslijed nastalih okolnosti, primjenom cjenovnika za 2025. godinu dobijenog po metodologiji koja funkcioniše po principu proste reprodukcije- pokrivanja prihvatljivih troškova poslovanja, na osnovu dostupnih projekcija, kao i daljim planovima oporavka i rješavanja problema sa dospjelim potraživanjima, ovo preduzeće bi u narednoj poslovnoj godini bilo u mogućnosti da redovno posluje”, kazao je Nišavić.

Nišavićfoto: Printscreen/YouTube/TV Vijesti

Podsjeća da “Vodovod” ima i nagomilane obaveze koje se, tvrdi, djelimično izmiruju iz redovnog poslovanja.

“... Ali niska cijena usluga u prethodnom periodu, primjena sada neustavnog Granskog kolektivnog ugovora (GKU) i činjenica da su u pitanju nagomilane dugogodišnje obaveze, ne dozvoljavaju njihovo značajnije umanjenje”, rekao je Nišavić

Prema njegovim riječima, obaveze preduzeća po osnovu dugoročnog kredita iznose 911.105, a kamate 34.481 eura.

“Obaveze prema dobavljačima iznose 2.262.199 eura, a prema zaposlenima 3.588.692 eura. Ostale obaveze (naknade za korišćenje voda, obaveze za PDV i ostalo) iznose 932.214 eura”, rekao je Nišavić.

Odgovarajući na pitanje koliko je ukupno procesa i tužbi iz oblasti rada protiv “Vodovoda” trenutno, Nišavić je rekao da ih je više.

“Trenutno se pred crnogorskim sudovima vodi 119 sudskih postupaka u kojima je d. o. o. ‘Vodovod i kanalizacija’ Podgorica tuženi iz potraživanja iz oblasti rada”, kazao je Nišavić.

119 postupaka trenutno vode bivši ili sadašnji zaposleni pred crnogorskim sudovima protiv “Vodovoda”, a u vezi sa pravima iz oblasti rada

Vijestima je više zaposlenih saopštilo da danima uzaludno od svojih predstavnika traže odgovore o njihovoj i budućnosti tog javnog preduzeća...

“Većina nas je čula da je direktor bio u Privrednom sudu, ali zvaničnog odgovora od njih nema”, saopštio je jedan od njih.

Vodovod ima nagomilane obaveze koje se djelimično izmiruju iz redovnog poslovanja, ali niska cijena usluga u prethodnom periodu, primjena sada neustavnog Granskog kolektivnog ugovora (GKU) i činjenica da su u pitanju nagomilane dugogodišnje obaveze, ne dozvoljavaju njihovo značajnije umanjenje”