Vladu bi da učine vidljivijom uz AI alate
Iz Ministarstva javne uprave kazali su da je riješen nedavni problem sa prikazom rezultata pretrage za stranice na gov.me domenu, najavili da će u 2025. poboljšati korisničko iskustvo
Portal Vlade Crne Gore i portali njenih resora i institucija na gov.me domenu, nakon što to kratko nije bio slučaj, ponovo se, nakon internet pretrage, prikazuju u vrhu liste pretraživača.
Iz Ministarstva javne uprave (MJU) “Vijestima” su potvrdili da je problema sa optimizacijom pretrage bilo, kazali su da su problem registrovali odmah po nastanku, da je riješen, i najavili i da će u toku sljedeće godine korisničko iskustvo dodatno unaprijediti uvođenjem alata na bazi vještačke inteligencije (Artificial Intelligence, AI) za kreiranje napredne pretrage sadržaja.
Za portal Vlade Crne Gore, na adresi gov.me, kao i portale resora i institucija čije su internet adrese registrovane pod gov.me, prije nekoliko dana registrovan je problem u pretraživanju, na način da ako korisnik u neki od pretraživača, kao što je Google, unese pojam za pretragu - npr. Ministarstvo javne uprave, neće ni u prvih deset rezultata dobiti željeni rezultat.
Umjesto toga, iskustvo je i reportera “Vijesti”, Google pretraživač kao rezultat prikazivao je, redom, stranicu MJU koja se odnosi na stručni ispit, poddomen organi.mju.gov.me, Facebook stranicu MJU, još neku podstranicu MJU, nalog na X mreži... Među rezultatima, ni pretragom za taj, ni za druge resore i institucije, korisnici nisu mogli da dobiju početnu stranicu, u ovom slučaju gov.me/mju.
Iz Ministarstva javne uprave, resora koji vodi Maraš Dukaj, za “Vijesti” su u petak rekli da su problemi sa optimizacijom pretrage registrovani odmah po nastanku i da su administratori iz MJU, kao i vendor koji, prema ugovoru, održava sistem, pristupili otklanjanju problema.
“U periodu koji navodite, kada je postojao problem, korisnike koji su nam se obratili, kao i urednike iz resora, upućivali smo na pretragu kroz direktan unos URL adresa za pojedine resore na portalu Vlade. Na taj način, problem je mogao biti riješen i korisnici su lakše dolazili do traženih informacija”, kazali su “Vijestima”.
Skoro 100 potportala i više od 150 urednika
Na portalu Vlade, trenutno je aktivno 99 potportala, koje, kako su rekli iz MJU, sada uređuje najmanje 150 urednika. Na pitanje ko je odgovoran za optimizaciju rezultata za vladine resore, da li MJU ili svaki resor iz svog IT sektora definiše to za sebe, rekli su da je to u isključivoj nadležnosti pojedinih resora i da MJU “ne može uticati na tačnost i ažurnost objavljenih informacija, strukturu, odnosno organizaciju sadržaja na pojedinačnim stranicama”.
“U sklopu sistema, kreirana je napredna SEO optimizacija, koja uključuje i mogućnost individualnog ručnog uređivanja prikaza za pretraživače i svaku od društvenih mreža od strane administratora svakog pojedinačnog sajta. Takođe, treba napomenuti da je trenutno na portalu Vlade aktivno 99 potportala, a samim tim i najmanje 150 urednika, imajući u vidu da neka ministarstva imaju više urednika. Ovo je značajan broj ljudi od čijeg unosa i struktuiranja sadržaja zavisi kvalitet onoga što javnost vidi i što se može pronaći na portalu Vlade”, kazali su iz resora Maraša Dukaja.
Za održavanje oko 95.000 eura godišnje
Kako su dodali, SEO optimizacija dio je redovnog održavanja cjelokupne platforme na kojoj funkcioniše portal Vlade i svi potportali.
Kako su dodali, za održavanje tehničke platforme zaduženo je Ministarstvo javne uprave, a troškovi za SEO optimizaciju dio su ukupnih troškova održavanja platforme.
“Održavanje veb portala Vlade (gov.me) podrazumijeva funkcionalnu podršku i operativnu pomoć u radu i održavanje cjelokupne tehničke platforme portala Vlade, sajta posvećenog digitalnim nomadima, sajtova diplomatsko-konzularnih predstavništva, kao i održavanje i dizajn sistema za digitalne servise Vlade Crne Gore”, rekli su “Vijestima”.
Održavanje tih usluga, kako su kazali iz MJU, na godišnjem nivou iznosi 79.080 eura bez poreza na dodatu vrijednost (PDV), odnosno 95.686,80 eura, sa PDV-om.
Održavanje sistema, kako su rekli iz MJU, obuhvata više aktivnosti, među kojima je obezbjeđivanje normalnog i potpunog funkcionisanja veb portala Vlade, prilagođavanje u skladu sa promjenama relevantne zakonske regulative i promjenama u organizacionoj strukturi Vlade, planiranje i sprovođenje redovnog bekapa (rezervne kopije, prim. nov.), unapređenja u okviru postojećih funkcionalnosti sistema, nadzor sistema, praćenje nivoa posjećenosti veb portala Vlade i njegovih pojedinačnih sajtova i preventivno djelovanje u cilju povećanja posjećenosti, praćenje SEO optimizacije i nivoa e-pristupačnosti...
Iz resora javne uprave kazali su da je u planu da tokom sljedeće godine, uvođenjem AI alata za kreiranje napredne pretrage sadržaja, dodatno unaprijede korisničko iskustvo.
“Naravno, kvalitet pretrage zavisiće i od kvaliteta i ažurnosti sadržaja koji postavljaju urednici pojedinačnih potportala i načina na koji ga vezuju za postojeće sadržaje, kako taguju sadržaj... Ministarstvo javne uprave stoga kontinuirano radi na edukaciji administratora i urednika iz organa”, navode u odgovoru “Vijestima”.
Na vidljivost utiču i promjene u organizaciji Vlade
Potvrdno su odgovorili na pitanje o tome da li i koliko organizacione promjene na nivou Vlade i pripadajućih institucija utiču na vidljivost na internetu.
“Organizacione promjene zaista zahtijevaju brze i ponekad značajne promjene na portalu Vlade. Ministarstvo javne uprave je do sada vrlo efikasno, u više navrata, odgovorilo ovom izazovu. Nakon posljednje rekonstrukcije Vlade, u roku od samo nekoliko dana kreirane su lending (početne) stranice svih novih ministarstava i organa uprave, na crnogorskom i engleskom jeziku, sa pratećim zaglavljem i osnovnim kontakt informacijama. Izmijenjena je stranica Organizacija i dodati su kratki opisi nadležnosti”, kazali su i dodali da su administratori iz MJU za sve nove potportale kreirali i uredničke naloge i izvršili ažuriranje postojećih.
“Pružena je obuka svim novim korisnicima, kako bi iskoristili modularnu strukturu portala i kreirali podstranice u skladu sa obimom i sadržajem informacija koje žele da prikažu. Administratori iz MJU pružaju kontinuiranu podršku uredničkim timovima prilikom kreiranja modula i postavljanja članaka i dokumenata na sajt. Na raspolaganju su i pisana i video uputstva koja se ažuriraju sa svakom izmjenom funkcionalnosti sistema. S obzirom na značajnu posjećenost veb portala Vlade, vidljivost pojedinih potportala novih institucija odmah po uspostavljanju je zadovoljavajuća”, navode iz tog resora.
Ipak, kako su kazali, vidljivost bi mogla biti značajno veća:
“Ukoliko bi kvalitet sadržaja pratio tehničke mogućnosti koje pruža veb portal, na šta Ministarstvo javne uprave kontinuirano upućuje administratore i urednike iz pojedinačnih organa”.
( Damira Kalač )