Bogdanović: Lazoviću prilikom kontrole optužnice podrška bilo više aktivnih policajaca

"Ministar unutrašnjih poslova nema pravo da pokreće postupke utvrđivanja bezbjednosnih smetnji protiv pojedinih službenika, ali rukovodioci unutar Uprave policije imaju i pravo i obavezu da preduzmu sve potrebne mjere"

24113 pregleda25 komentar(a)
Bogdanović, Foto: Luka Zeković

Koliko je i dalje prisutna lojalnost licima pripadnicima organizozane kriminalne grupe i izvršiocima najtežih krivičnih djela u Upravi policije najbolje svjedoči podatak da su u sudnici pred vanraspravnim specijalnim vijećem u Višem sudu prilikom kontrole optužnice Zoranu Lazoviću, kao njegova podrška, a navodno u svojstvu zainteresovanih građana prisustvovali aktivni policajski službenici Nikola Medenica, Mića Božović, Vladan Lazović, Slavko Đurović, Dražen Miranović i Željko Radunović, kazao je u izjavi dostavljenoj "Vijestima" šef poslaničkog kluba Demokratske Crne Gore Boris Bogdanović.

"Zoran Lazović nije bilo ko - on je lice zvanično optuženo za stvaranje kriminalne organizacije, zloupotrebu službenog položaja, pranje novca i nedozvoljeno držanje oružja i eksplozivnih materija. Optužbe ga povezuju sa pružanjem koristi Veljku Belivuku i Marku Miljkoviću, pripadnicima Zvicerove kriminalne organizacije, omogućavajući im ne samo ulazak u Crnu Goru već i policijsku zaštitu. Prema navodima Specijalnog državnog tužilaštva, Lazović je zajedno s njima dijelio ručkove, vjerovatno slaveći krvave tragove koje su za sobom ostavljali širom naše zemlje", kazao je Bogdanović.

On je pitak kako je moguće da aktivni policajci, koji bi trebali da štite red i zakon "ovakvom osumnjičenom kriminalcu svojim prisustvom u sudnici pružaju podršku".

"Član 162 Zakona o unutrašnjim poslovima jasno propisuje da postoje bezbjednosne smetnje za dalji rad u policijskom zvanju ukoliko službenici 'održavaju veze sa članovima organizovanih kriminalnih grupa ili licima za koja se osnovano sumnja da pripadaju takvim grupama'. Prisustvo ovih službenika u sudnici nije samo moralno i profesionalno sporno - ono zahtijeva pokretanje postupka za utvrđivanje bezbjednosnih smetnji. Uprava policije je, prema Zakonu o unutrašnjim poslovima, operativno nezavisna, ali to ne znači da smije biti operativno nemarna. Ministar unutrašnjih poslova nema pravo da pokreće postupke utvrđivanja bezbjednosnih smetnji protiv pojedinih službenika, ali rukovodioci unutar Uprave policije imaju i pravo i obavezu da preduzmu sve potrebne mjere. Da li su te mjere preduzete? Ako nisu - zašto nisu? Vrijeme je da oni koji ne poštuju uniformu i zakon odu iz službe. Pravda to zahtijeva, a narod to zaslužuje", kazao je Bogdanović.