Jovanoviću ostao samo DPS
Politička grupacija koju predvodi Jovanović ima četiri modela do dođe do vlasti u primorskoj opštini, ali im je trenutno u igri samo onaj koji uključuje saradnju s najjačom opozicionom strankom
Lider političke grupacije “Budva naš grad” Nikola Jovanović, formiraće vlast u toj opštini i za to postoji nekoliko opcija, jer novi izbori ne donose izlazak iz političke blokade. To je “Vijestima” rečeno iz Jovanovićevog tabora, nakon što je on juče završio pregovore, po svemu sudeći neuspjele, s predstavnicima partija i grupa građana koje je pozvao da se okupe oko platforme koju je predložio.
Na odvojenim sastancima, Jovanović je u petak razgovarao s predstavnicima grupe birača “Pokret za Grad”, Evropskim savezom, Građanskim pokretom (GP) URA, kao i koalicijom Demokrate-Pokret Evropa sad. Sastanku se juče nijesu odazvali predstavnici Demokratske narodne partije (DNP) i Socijalističke narodne partije (SNP).
Na dnevnom redu sastanaka bilo je pet tačaka koje je Jovanović u javnom pozivu naznačio, a oko kojih treba da se postigne konsenzus “za spas Budve”.
“Pozivam sve političke partije kojima su ovi prioriteti prihvatljivi da sjednemo i razgovaramo o njima: racionalizacija lokalne samouprave; deblokada institucija grada; rješavanje komunalnog haosa; unapređenje infrastrukture grada i sanacija urbanističkog haosa kroz preuduzimanje hitnih mjera vezano za planska dokumenta”, naveo je Jovanović u pozivu od 19. novembra.
Da bi se formirala vlast u Budvi potrebna je većina od 17 odbornika u parlamentu koji broji 33 mjeta.
Opštinska izborna komisija je 27. novembra proglasila konačne rezultate vanrednih izbora u Budvi održanih 17. novembra, po kojima je koalicija “Za budućnost Budve” Mladena Mikijelja osvojila je 25,93 odsto glasova, a lista “Budva naš grad” 25,3 odsto glasova (obje po devet mandata).
Demokratska partija socijalista (DPS) dobila je 21,96 odsto glasova (sedam mandata) koalicija Demokrate-PES 9,72 odsto (tri mandata), lista “Pokret za Grad - Đorđe Zenović” 6,41 odsto (dva mandata), Evropski savez 5,9 odsto (dva mandata), a GP URA 3,59 odsto (jedan mandat).
Iako nije osvojio najviše glasova na novembarskim izborima, već ga je, kao i u maju, nadmašila Mikiljeva kolacija, sada za nekih stotinjak glasova, Jovanović ima više opcija da formira vlast nego njegov politički protivnik, kome je manevraski prostor sužen. Sagovornik “Vijesti” u Jovanovićevoj grupaciji kaže da ta politička opcija ima četiri scenarija da formira vlast, dok je Mikijelj osuđen da vlast formira isključivo s njima, što je praktično nemoguće.
Prvi scenario je da Jovanović formira vlast s Mikijeljom, što je isključeno kao mogućnost, jer se dva suprotstavljena bloka nastala rascijepom nekadašnjeg jedinstvenog Demokratskog fronta nakon novembarskih izbora mrze na ličnoj ravni.
Drugi je da se okupe sve partije i grupe građana izuzev DPS-a i NSD-a, što znači da se vlast formira s Evropskim savezom, koalicijom Demokrate-PES, grupom građana “Pokret za Grad” i GP URA. Vlast bi u tom slučaju imala 17 odbornika u parlamentu.
I ova opcija je, nakon pregovora u petak, nemoguća, jer su Demokrate jasno tražile da se Jovanović distancira od pritvorenog predsjednika Opštine Budva Mila Božovića, kom je Viši sud potvrdio optužnicu da je dio narko-policijskog kartela. Jovanović je to navodno odbio.
Božović nikad nije javno dao podršku Jovanoviću, ali činjenica da mu je stariji sin bio na Jovanovićevoj listi i u maju i u novembru, potvrđuje kome i dalje prvi čovjek Budve ukazuje povjerenje.
Treći scenario je da Jovanovićeva grupacija s Evropskim savezom, GP URA i još po dva odbornika DNP-a i SNP-a, uz učešće “Pokreta za Grad”, formira vlast. Ni ta opcija nije moguća, nakon što se juče na pregovorima nijesu pojavili predstavnici ni DNP-a ni SNP-a, koji su, kao i u maju, ostali pri stavu da pregovore s Jovanovićem mogu voditi samo kao jednistvena koalicija koju predvodi Mikijelj.
Osim toga, lista “Pokret za Grad” koju predvodi Đorđe Zenović bila je jasna nakon pregovora s Jovanovićem, da neće odustati od svojih principa, te da ne namjeravaju po svaku cijenu da budu vlast, ostajući pri stavu da u budućoj vlasti mogu učestvovati jedino ukoliko oni budu ti koji će upravljati procesima u gradu, odnosno da njihov ili nezavisni kandidat bude na čelu opštine.
Četvrti cenario, koji je jedini ostao u igri, jeste da Jovanović s Evropskim savezom, uz eventulano učešće GP URA, formira vlast s DPS-om. U tom slučaju mu podrška GP URA i ne bi bila potrebna, jer bi bez njih imali 18 odbornika.
Jovanović na pregovore u petak i juče nije pozvao ni Novu srpsku demokratiju (NSD), ali ni DPS, s kojima, kako je poručivao tokom izborne kampanje, ne želi da formira vlast. Ipak, još nakon majskih izbora, u jeku i tada neuspjelih pregovora s partijama, te nemogućnosti da formira stabilnu vlast od 17 odbornika, Jovanović je “Vijestima” rekao “očekujte neočekivano”, aludirajući na mogućnost da vlast formira s DPS-om.
Dan nakon te izjave, Jovanović je u emisiji “Reflektor” na TV “Vijesti” kazao da će na razgovore pozvati i DPS. Ipak, do tih razgovora, kako tvrde i jedna i druga strana, nikad nije došlo. Potpredsjednica Opštine Jasna Dokić, koja je uoči novembarskih izbora napustila grupaciju “Budva naš grad”, optužila je Jovanovića da se “rovovoski borio” nakon majskih izbora da vlast formira s DPS-om, što je ona, kako tvrdi, osujetila.
Kako sad stvari stoje, politički učesnici minulih izbora svojim tvrdim stavovima u pregovorima praktično “guraju” Jovanovića u zagrljaj s DPS-om. Smatraju da bi, kako tvrde sagovornici Vijesti”, ulaskom u savez sa DPS-om, Jovanović izgubio politički uticaj, a vlast ne bi bila dugog vijeka, te bi najkasnije za godinu ponovo u Budvi bili izbori.
Nakon završenih pregovora, na potezu je Jovanović - da li će narednih dana otvoriti pregovore i ispuniti obećanje dato u maju (“očekujte neočekivano”), te otvoriti pregovore s NSD-om, ali i s DPS-om.
( Vuk Lajović )