Fokus na učenju i razvoju, a ne na takmičenju
Koncept programa i nagrade "Milčik" izašao je iz dosadašnjih okvira, kaže koordinatorka projekta Milena Prelević, najavljujući sjutrašnju izložbu u Podgorici
Izložba mladih umjetnika i umjetnica, učesnika/ca ovogodišnjeg projekta "Milčik" koji podrazumijeva mentorski program i nagradu, biće otvorena sjutra, petog decembra u 19 časova, u prostoru Kolektora (nekadašnji Titeks) u Podgorici. Tom prilikom će biti uručena i nagrada novom laureatu Milčika, najavljeno je iz Instituta za savremenu umjetnost (ISU).
Koordinatorka projekta Milena Prelević, podsjetila je da je koncept izložbe izašao iz dosadašnjih okvira.
"Nakon više od decenije iskustva u praćenju rada mladih umjetnica i umjetnika, sedam godina iskustva u organizovanju takmičenja za nagradu "Milčik", te prelaskom na anualni format od 2022. godine, ISU je odlučio da proširi program Milčik nagrade na cjelogodišnji mentorski edukativni program. Neophodnost ovakvog programa razvila se iz namjere da se doprinese prevazilaženju problema nedovoljne zastupljenosti i nedostupnosti recentnih teorijskih i praktičnih znanja u formalnom obrazovanju, kao i nerazvijenosti infrastrukture svijeta umjetnosti i teorije koji su potrebni za razvoj kritički promišljajuće umjetničke zajednice", ističe se u obrazloženju.
Tako je edukativni program nagrade "Milčik" dostupan svim prijavljenim umjetnicama i umjetnicima do 35 godina koji ispunjavaju uslove javnog poziva, a bez obaveze učešća u finalnoj izložbi.
"Ono što naglašavamo je da se od prošle godine polako udaljavamo od tog koncepta takmičenja i stavljamo fokus na proces učenja i razvoja. To znači i da ne vršimo selekciju ko može izlagati na finalnoj izložbi, već su svi pozvani da sami o tome odluče. Svi prijavljeni ove godine su, po pohađanju mentorskog programa, odlučili da učestvuju na finalnoj izložbi, pa će tako 11 učesnica/ka predstaviti različite umjetničke prakse kroz instalaciju, sliku, skulpturu, video, video-performans, performans...", kazala je Prelević Vijestima.
Iz ISU-a navode da su, u dosadašnjem djelovanju, program razvijali putem predavanja, razgovora i radionica koje su vodili međunarodni i domaći predavači/ice iz područja savremene umjetnosti, teorije, estetike, filozofije i društva, od aprila do decembra ove godine.
"Razvijamo i dio posvećen individualnom mentorskom radu, u vidu savjetovanja i razgovora neophodnih za istraživanje, pozicioniranje, razvijanje, artikulaciju i produkciju umjetničke prakse. Na ovaj način, fokus mentorskog programa i nagrade usmjeravamo na proces, učenje i razvoj, radije nego na takmičenje i pobjeđivanje", podsjećaju organizatori i dodaju:
"Kao dugoročni cilj programa vidimo stvaranje prostora u kojem je moguće njegovati ideju o umjetničkoj zajednici, diskutovati problematike koje povezuju i razdvajaju umjetnost i društvo, te zajednički tražiti modele za njihov razvoj i prevazilaženje".
Ovogodišnji učesnici mentorskog programa i izložbe su: Saška Bojić, Nikola Pavlićević, Jelena Pavićević Marković, Ivana Milić, Branka Kovačević, Azra OMK u saradnji sa kolektivom Sredljud, Ana Raičević, Aleksandra Aranitović, Aleksandar Ostojić, Brano Martinović i Željka Jovićević.
Žiri koji će na otvaranju izložbe proglasiti laureata ili laureatkinju ovogodišnje nagrade Milčik djeluje u standardnom, međunarodnom sastavu, i to: Irena Lagator Pejović, Ivan Šuković, Milica Mijajlović (prošlogodišnja pobjednica), te Roxana Fabius.
Program nagrade "Milčik" su koncipirale i vodile Natalija Vujošević, Ana Ivanović i Lenka Đorojević, dok su za organizaciju i realizaciju izložbe bili zaduženi: Jovan Milošević (tehnička realizacija i fotografija), Jelena Božović (asistentkinja u realizaciji), Tanja Šipčić (lektura), kao i Milena Prelević. Milčik 2024. realizuje se uz podršku Ministarstva kulture i medija Crne Gore, i u saradnji sa PLC Morača i Narodnim muzejom Crne Gore.
Saradnici i predavači na mentorskom programu bili su: Miodrag Šuvaković, Branislav Dimitrijević, Domen Ograjenšek, Katja Praznik, Jelena Petrović i Bojana Videkanić.
Nagrada Milčik nosi ime po poznatom radu istaknutog crnogorskog umjetnika Milije Pavićevića, a partneri nagrade su Trust for Mutual Understanding i Residency Unlimited iz Njujorka, dok su prijatelji programa Milija Pavićević i Aleksandar Čilkov.
( Jelena Kontić )