Komunalno u Budvi u rasulu, Opština "sipa" novac

Osim tenzija oko smjene bivšeg direktora, opštinsko preduzeće je u debelom minusu. U posljednjem finansijskom iskazu je iznosio više od 900.000 eura, a samo za plate izdvaja se čak 4,5 miliona eura

21686 pregleda25 komentar(a)
Zgrada preduzeća Komunalno Budva, Foto: Vuk Lajović

Opština Budva pokušava na sve načine da riješi rasulo u Komunalnom preduzeću koje se nalazi u izuzetno lošem stanju, a koje se pokušava donekle ublažiti stalnim finansijskim injekcijama i kupovinom novog voznog parka.

Tenzije u toj firmi se ne smiruju nakon smjene doskorašnjeg v. d. direktora Predraga Draga Ivanovića i imenovanja novog v. d. direktora Ilije Gigovića. Iako mu je ime zvanično uvedeno u Centralni registar privrednih subjekata, on juče nije uspio da uđe u kancelariju koja je bila zaključana, a sekretarica nije imala ključ, zbog čega je slučaj prijavljen policiji. Od njegovog potpisa zavisi hoće li radnici da prime novembarsku platu, ukoliko na računu preduzeća ima novca, ili se ponovo čeka da Opština prebaci sredstava iz gradske kase, kako je to činila proteklih godinu dana.

Ono što je sada više nego aktuelno je da Opština ovih dana treba da odluči ko je najpovoljniji ponuđač za nabavku tri autosmećara, modernog voznog parka koji će biti dodijeljen Komunalnom preduzeću. Riječ je o javnoj nabavci vrijednoj 665 hiljada eura, sa uračunatim PDV-om, a obezbjeđuju se tri vozila čija je nosivost 20 kubika, 15 kubika i pet kubika. Opština je krajem juna dodijelila dva dva manja vozila na električni pogon, vrijedna 60 hiljada eura i najavila modernizaciju voznog parka.

Da je Komunalno u teškoj situaciji, potvrđuje i finansijski iskaz koji je ta firma u aprilu podnijela Poreskoj upravi, iz kojeg se vidi da je 2023. godinu završila u minusu od čak 916 hiljada eura. Prihodi firme su na zavidnom nivou i iznose 6,3 miliona eura, ali troškovi su izuzetno veliki, pa samo za plate i ostala lična primanja izdvaja se čak 4,5 miliona eura.

Upravo veliki broj zaposlenih, te raspisivanje oglasa za prijem 34 radnika uoči izbora, bila je kap koja je prelila čašu da dođe do razrješenja Ivanovića. To je bilo zvanično objašnjenje Upravnog odbora, odnosno tri od pet članova, koji su donijeli takvu odluku, dok su dva člana odbora podnijela ostavku.

Sve je to dovelo do serija krivičnih prijava koje su dvije strane podnijele jedna protiv druge. Naime, da li je neko od rukovodioca Komunanog preduzeća izvršio krivično djelo prilikom zapošljavanja 24 radnika uoči lokalnih izbora održanih 17. novembra, te da li su nezakonito nestali službeni pečati firme i djelovodne knjige ispitaće budvanska policija, nakon što im je to sugerisano iz Osnovnog državnog tužilaštva. Kotorski tužioci su se zainteresovali nakon što su krivične prijave podnijeli predsjednik i članica Upravnog odbor Raško Radulović i Veselinka Kalezić protiv Ivanovića, optužujući ga da je uzeo službene pečate firme, djelovodnu knjigu te zapošljavao uoči izbora.

Radulović je tada u prijavi podsjetio na turbulentna dešavanja u tom opštinskom preduzeću, koja su počela 11. novembra kada je tadašnji v. d. direktora Predrag Ivanović raspisao 20 javnih konkursa za prijem 34 radnika.

“Obratio sam se Upravnom odboru i sazvao hitnu sjednicu. Sjednici smo prisustvovali Veselinka Kalezić, Goran Doljanica i ja, dok ostali članovi UO Milan Šoljaga i Ivo Bojanić nijesu se pojavili. Na toj sjednici smo donijeli tri odluke, razrješenje Ivanovića sa mjesta v. d. direktora, moratorijum na zapošljavanja zbog lokalnih izbora u Budvi i odluku o hitnom poništavanju konkursa o zapošljavanju”, naveo je Radulović u prijavi policiji.

Radulović je u prijavi naveo da je nakon sjednice UO, održana i hitna elektronska sjednica na kojoj je za vršioca dužnosti direktora imenovan Ilija Gigović, inače zaposlen u Komunalnom preduzeću.

On je istakao da odluke Upravnog odbora nijesu zavedene, jer je to odbila da učini šefica pravne službe Mirjana Miranović. Osim toga odluke Upravnog odbora, kako je ispričao policiji pocijepao je smijenjeni direktor, a koje su mu predate od strane sekretarice.

Krivičnom prijavom je uoči vikenda, nakon što je novi v. d. direktor Giugović upisan u CRPS, uzvratio Ivanović. On je krivičnu prijavu podnio načelniku Specijalnog policijskog odjeljenja Predragu Šukoviću protiv potpredsjednice Opštine Budva Jasne Dokić, predsjednika i članova Upravnog odbora Raška Radulovića,Veselinke Kalezić i Gorana Doljanice, kao i novoimenovanog v. d. direktora Ilije Gigovića, te ovlašćenog službenika Poreske uprave - Centralnog registra poreskih subjekata u Podgorici, zbog, kako je naveo, sumnje da su počinili krivično djelo zloupotreba službenog položaja i falsifikovanje isprave.

“Dokić je po nalogu Nove srpske demokratije (NSD), a u svojstvu ovlašćenja predsjednika Opštine, bez prethodno pribavljenog ovlašćenja za preuzimanje bilo koje službene radnje od strane predsjednika Opštine Mila Božovića, sa prijavljenim Raškom Radulovićem koji je inače sin njenog brata, a predsjednik Odbora direktora u Komunalno Budva Ilijom Gigovićem, u kancelariji predsjednika Opštine, dogovorili da smijene izvršnog direktora Predraga Ivanovića. Na način što je prijavljena Jasna Dokić naložila Rašku Raduloviću da na osnovu pozitivnih zakonskih propisa i Statuta Komunalno zakaže sjednicu po hitnom postupku za dan 11. novembra sa početkom u 11 časova, a što je Radulović učinio”, naveo je u prijavi Ivanović.