Bjelasica i dalje u mraku, problemi se gomilaju

Uz već postojeće imovinske zavrzlame, novi spor s vlasnikom zemljišta zaustavio sanaciju dalekovoda u Kolašinu. Zapaljeni stub dalekovoda nije saniran, jer vlasnik zemljišta Milo Grujić nije juče dozvolio ekipi CEDIS-a da priđe na njegovo imanje i zamijeni taj dio infrastrukture zbog sudskog spora koji je u toku

64896 pregleda46 komentar(a)
Juče na imanju Mila Grujića, Foto: Dragana Šćepanović

Državno skijalište Kolašin 1600, Radiodifuzni centar i objekti vojske na Zekovoj glavi, kao i tunel Klisura još nemaju struje. Snabdijevanje električnom energijom tih objekata prekinuto je u prvoj polovini novembra kada su pokidani kablovi, ukopani na privatnim parcelama na Bjelasici, na lokalitetu Kolašin 1450.

Vlasnici parcela Srđa Anđelić i Ilija Popović do juče nijesu postigli dogovor sa državom oko načina za rješavanje imovinskih odnosa, pa je za sada neizvjesno kada će biti uspostavljeno uredno napajanje električnom energijom. Problem više je i drveni stub dalekovoda Kolašin-Mušovića Rijeka, koji se zapalio prije nekoliko dana. Stub je u dvorištu privatne kuće u tom selu, a vlasnik Milo Grujić juče nije dozvolio ekipi Crnogorskog-elektrodistributivnog sistema (CEDIS) da priđu na njegovo imanje i zamijene taj dio infrastrukture, zbog kojeg je, kako kaže, u višegodišnjem sudskom sporu sa kompanijom.

Tri 10kV kabla i jedan 35kV kabl, koji vodi do trafostanice (TS) “Jezerine” iskidali su bageri, navodno, tokom pripremnih radova na privatnoj parceli. Kada su iz CEDIS-a pokušali da saniraju kvar, otkrilo se da taj dio infrastrukture nije vlasništvo kompanije, a vlasnici parcele tvrde, niti znaju koliko je kablova niti gdje su bili ukopani. Kažu i da nikada nije obavljena eksproprijacija, pa sve dok taj posao ne bude okončan neće dozvoliti da električari prevežu vodove.

O eksproprijaciji se sa vlasnicima parcela, na kojima su iskidani električni vodovi pregovara već dvije sedmice iz nekoliko Vladinih resora. Posljednji sastanak na tu temu održan je u ponedjeljak, 2. decembra, u prostorijama Ministarstva prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine. Prema zapisniku sa tog sastanka, u koji su “Vijesti” imale uvid, procijenjena vrijednost imovine koju treba otkupiti od privatnika na Bjelasici je 205 eura po metru kavdratnom. Na sastanku je konstatovano i da će “Vlada u naredenom periodu donijeti odluku o utvrđivanju javnog interesa za eksproprijaciju nepokretnosti, kako bi se stvorili uslovi za polaganje kablova u cilju izgradnje elektroenergetske infrastrukture koji su prekinuti u prethodnom periodu”.

Kako je za “Vijesti” kazao Anđelić, vlasnici traže od države “pisani dokaz da će zaista eksproprijacija po predloženoj cijeni biti završena”.

“Treba nam pisani dokaz da ne bismo čekali godinama na eksproprijaciju. Ne možemo dozvoliti polaganje kablova na “časnu riječ”. Taj pisani dokaz još nijesmo dobili, ne znam kada će se to dogoditi”, kazao je Anđelić “Vijestima”.

Na sastanku u Ministarstvu, kako piše u zapisniku, “predstavnik CEDIS-a” kazao je da je ta kompanija spremana da povuče krivične prijave, koje je podnijela zbog kidanja kablova protiv NN lica, “ako se postigne saglasje u pogledu omogućavanja priključenja od strane ovih fizičkih lica”.

Oko 230 metara kablova na privatanim parcelama, navodno su, još vlasništvo Uprave za kapitalne projekte, odnosno Ministarstva finansija. Kako su nezvanično “Vijestima” kazali u CEDIS-u, kompanija nije krajem 2020. godine, kada je otkupila trafostanicu Jezerine otkupila i vod u dužini od 230 metara, na kojem je došlo do prekida. Navodno, za taj dio infrastrukture nije dostavljena uredna dokumentacija (građevinska i upotrebna dozvola, geodetski snimak kabla…).

Prema nezvaničnim informacijama “Vijesti” država se sprema da ekspropriše osim djelova Popovićeve i Anđelićevih parcela, djelove još tri, od kojih je jedna u vlasništvu MN group, a preostale su u vlasništvu Ski resort Kolašin 1450. Razlog za to je, prema informacijama “Vijesti”, činjenica da trenutno CEDIS ne može do TS Jezerine, jer je prilaz tom objektu prekinut garažom, koju gradi država. Ukupna vrijednost eksproprijacije, prema cijeni od 205 eura po metru kvadratnom, trebalo bi da bude blizu 400.000 eura.

I Grujić traži u sudskom sporu naknadu štete zbog stuba postavljenog polovinom prošlog vijeka na njegovom imanju. On je, o čemu su “Vijesti” ranije pisale, zbog pokidanih žica stuba dalekovoda više puta bio, tvrdi, životno ugrožen. Grujić je juče kazao Vijestima “da ostaje pri stavu da sa CEDIS-om može da se “dogovori” samo na sudu.

Kaže da su mu iz Elektroprivrede još 2020. godne “čvrsto obećali da će kompletan nadzemni vod tog dalekovoda ukloniti, tako što će se od TS Breza do male hidroelektrane (mHE) “Rijeka Mušovića” izgraditi kablovski podzemni vod.

Ekipe CEDIS-a juče su pokušale da dotrajali, nedavno zapaljeni drveni stub zamijene novim betonskim. Međutim, i u tom slučaju se ispriječilo više imovinskih problema. Grujić nije dozvolio pristup svom imanju, a dio zemljišta, na koji su namjeravali da postave novi stub, iako je formalno državno, ispostavlo se, takođe je predmet sudskog spora. Osnovno državno tužilaštvo se oglasilo nenadležnim za tu situaciju, pa su radnici CEDIS-a otišli neobavljena posla. Na teren su, kako tvrde, došli sa nalogom nadležnog inspektora, koji je zahtijevao da se dalekovod osposobi.