Lukšić: Bezbjednost putnika nije ugrožena, redovni saobraćaj zavisi od popravki vozova

"Izvinjavamo se putnicima i zahvaljujemo na strpljenju. Danas se željeznički saobraćaj prema Baru odvija redovno. Popodne ćemo ka Nikšiću koristiti alternativni prevoz, odnosno autobuse a nastojaćemo da ne otkazujemo vozove a trenutno imamo problema sa "CAF" vozovima", kazala je izvršna direktorka ŽPCG Dragana Lukšić

16455 pregleda4 komentar(a)
Sa konferencije za medije, Foto: Mirko Kotlaš
04.12.2024. 16:14h

Bezbjednost putnika Željezničkog prevoza (ŽPCG) ni u jednom momentu nije bila ugrožena, a danas se saobraćaj odvija prema Baru redovno, dok će se putnici za Nikšić prevoziti autobusima.

To je na konferenciji za medije kazala direktorka ŽPCG Dragana Lukšić, povodom izazova u toj kompaniji i otkazivanja prometa vozova posljednjih dana na dionici Bar-Podgorica-Nikšić.

Istakla je da je starost voznog parka za vozove i 50 godina, te da su vozovi "CAF" španske proizvodnje trenutno na opravkama te da se nadaju da će jedan od njih biti ispravan do popodneva.

"Izvinjavamo se putnicima i zahvaljujemo na strpljenju. Danas se željeznički saobraćaj prema Baru odvija redovno. Popodne ćemo ka Nikšiću koristiti alternativni prevoz, odnosno autobuse a nastojaćemo da ne otkazujemo vozove a trenutno imamo problema sa "CAF" vozovima. Sve zavisi od ispravnosti tog voza, očekujemo da bi večeras ili ujutru trebalo uspostaviti liniju do Nikšića", naglasila je Lukšić.

Kada su u pitanju naredni dani, istakla je da očekuje da će se španski vozovi opraviti i normalizaciju saobraćaja u svim pravcima, te da će se koristiti autobusi ako situacija bude drugačija. Istakla je da je normalizacija saobraćaja i dalje neizvjesna, upravo zbog španskih vozova jer se na njima radi.

Lukšić je navela da će, ako se utvrdi da je bilo opstrukcija radnika, protiv njih desetak koji su dio Jedinstvenog sindikata pokrenuti disciplinski postupak i eventualno otkaze ako do toga dođe.

Nema povećanja za čelnike ni radnike

Lukšić je pojasnila da dio radnika pravi opstrukcije na način da zaustavljaju vozove i za sitne kvarove sa kojim bi mogli da saobraćaju, te da su razgovarali sa Jedinstvenim sindikatom koji paralelno traži i 200 eura veće plate. Dodala je da nisu došli do dogovora sa tim sindikatom.

Upitana da li su radnicima na te zahtjeve odgovorili, ona je navela da jesu te da povećanje plata u ovom trenutku nije moguće.

"Tačno je da su mašinovođe, pregledači kola, manevristi, tražili su povećanje zarade do 200 eura. Kada uzmemo u bruto iznosu, to je na mjesečnom nivou nekih 296 hiljada eura, jednostavno ŽPCG nije u mogućnosti da poveća zarade. Mogu veći da su zarade već povećane i na osnovu kolektivnog ugovora i na osnovu primjene programa Evropa sad 2, tako da su mašinovođe imale 30 odsto povećanje, 20 odsto na jednoposed...", kazala je ona i navela da povećanje ne bi bilo u skladu sa zakonom.

O povećanju plata menadžmentu, zbog kojeg su radnici navodno inicijalno i tražili veće zarade, Lukšić je kazala da ta informacija nije tačno i da menadžment nije dopbio povećanje. Istakla je da je ugovor postojao ali da nije potpisan jer je odluka bila da niko ne dobije više plate.

Lukšić je navela i da su povećanje tražili i inženjeri koje rade u Deopu, dok se plate mašinovođama kreću od 967 eura do 1.338 eura, za pregledača kola od 814 do 992 eura, a plate inženjera su od 890 do 1.100 eura.

Upitana o činjenici da je radnicima plata 630 eura bez varijabila, Lukšić je navela da jeste - te da uvećanje ne mogu dobiti zakonski.

"Menadžmentu su iste plate, možda je bio razgovor da usaglasimo koeficijente sa drugim kompanijama i pojedinci su tražili, ali ništa nije udovoljeno", dodala je Lukšić.

Opstrukcije, kvarovi i stari pravilnici

Lukšić je pojasnila da se opstrukcije radnika dešavaju nakon što voz krene iz Beograda, pa ga pregledači provjere u Beogradu, Prijepolju, Bijelom Polju i Podgorici, a zatim ga zaustave u Baru i isključe iz saobraćaja.

"U saradnji sa Ministarstvom saobraćaja i inspektorima utvrđujemo da vidimo da li je takvo stanje. Razlog je i neulaganje u infrastrukturu i zastarjelost vozova, a sada je u Krajovu jedna lokomotiva zbog investicione opravke, i Smederevu dva EMV i kola na opravci i odmah smo preuzeli da tri elektromotorne lokomotive u depou u Baru, preuzeli korake i očekujemo ponude kako bi osposobili vozna sredstva", istakla je ona i dodala da poštuju procedure i javne nabavke, te da prate rad opravki u Smederevu i Rumuniji.

Predstavnik Sindikata ŽPCG Svetozar Stanović je pojasnio da su kvarovi na vozovima sitne prirode i da ne utiču na bezbjednost saobraćaja i putnika, ali da su pravilnici zastarjeli pa se voz mora isključiti i kada česma na njemu stane.

Upitan o izmjeni pravilnika, on je pojasnio da vjeruje da se već radi na tome i da je proces u proceduri.

"I vama je i nama poznato da su vozovi stari i nama je najbitnije sada, mi nemamo neke relacije od 500 kilometara, bez taj koji ide za Beograd i njega maksimalno kontrolišemo, ali ovdje se ponekad desi da nemamo dovoljno voznih sredstava da pokrijemo obavezu prema javnog prevoza. Uđu putnici u voz i ne možemo mi da im kažemo izađite, zbog jedne česme. To nije razlog da se opstruira jer to treba da se uradi, nego do toga dođe", naglasio je on.

Lukšić je ponovila da se opravke rade te da čekaju njihov kraj, dok je Stanović istakao da su i prije godinu dana vozovi saobraćali sa sitnim nedostacima, te da je to odjednom problematizovano.

Lukšić je kazala da u ovom momentu nemaju podatke, koliko je radnika paralelno radilo i u ŽPCG i u privatnim željezmničkim kompanijama te da trenutno ne bi da izlazila sa preciznim informacijama.

Povratna tura 450 eura

Lukšić je navela da imaju potpisane ugovore te da alternativni prevoz autobusima, staje na svim stajalištima na kojima i voz, a kreće u isto vrijeme kada je planiran redovan polazak voza.

Ona je naglasila da ih povratni prevoz autobusom od Nikšića do Podgorice, košta oko 450 eura, dok prema Nikšiću ide jedan autobus a prema Baru dva.

Osvrnula se i na proces nabavke novih vozova, putem kredita kod Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) od 30 miliona eura, i dodala da su u fazi odabira konsultanata.

"Tender će biti početkom naredne godine a nabavka vozova da kažemo preliminarno, od dvije i po do tri godine", istakla je Lukšić.

Upitana o potencijalnim otkazima za one koji prave opstrukcije, odnosno da li će ako do toga dođe, ŽPCG imati dovoljno kadra da pokrije radna mjesta, Lukšić je navela da je to osoblje potrebno i da bi u tom slučaju mogli koristiti na ispomoć, radnike drugih kompanija i onih iz regiona.

Lukšić je ponovila da zajedno sa resorom saobraćaja i inspekcijom, donijeti konačnu odluku o radnicima ŽPCG koji prave opstrukcije. O stečaju i prinudnoj upravi, kazala je da o tome odlučuju država i Ministarstvo saobraćaja, te da o tome nisu još razgovarali.

Upitana o iznosu njene plate, Lukšić je kazala da je takvo pitanje neumjesno.

"Do sada još nisam primila punu platu, a to se može provjeriti, mislim da je neumjesno pitanje i da ne moram odgovoriti. Koga interesuje može doći do tog podatka", navela je ona.