MERS: Riješićemo problem otpada tokom našeg mandata

Iz Stranke evropskog progresa (SEP) kazali su ranije danas da je i ambasador Evropske unije (EU) u Crnoj Gori Johan Satler upozorio na alarmantno stanje u oblasti zaštite životne sredine i pozvali premijera Milojka Spajića da se pozabavi tim problemom

2930 pregleda0 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Euromost

Problem otpada u Crnoj Gori biće riješen tokom mandata aktuelne Vlade, poručili su iz Ministarstva ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera (MERS).

Iz Stranke evropskog progresa (SEP) kazali su ranije danas da je i ambasador Evropske unije (EU) u Crnoj Gori Johan Satler upozorio na alarmantno stanje u oblasti zaštite životne sredine i pozvali premijera Milojka Spajića da se pozabavi tim problemom.

„Decenije zanemarenog problema otpada i njegovog uticaja na zdravlje naših građana su izazovi koje će ova Vlada i MERS riješiti tokom svog mandata“, poručili su iz MERS-a u reagovanju.

Iz tog Vladinog resora su istakli da prioriteti uključuju izgradnju regionalnih centara za upravljanje otpadom u Podgorici, Bijelom Polju, Nikšiću i Baru, što će realizovati i uz podršku Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) i Svjetske banke (SB).

Oni su naveli da su razgovarali sa EBRD-om o podršci za izgradnju regionalnog centra i proširenju postojećih kapaciteta deponije Možura u Baru, što će značajno unaprijediti sistem upravljanja otpadom u tom dijelu države.

„U Nikšiću su, uz pomoć SB, izrađeni elaborati koji prethode projektu za izgradnju regionalnog centra, a Opština je već definisala lokaciju za njegovu realizaciju“, rekli su iz MERS-a.

Oni su podsjetili na zatvaranje deponije Mislov Do, koja je decenijama ugrožavala zdravlje građana tog kraja.

„Otpad se sada odvozi na deponiju Livade u Podgorici, čime je napravljen iskorak ka očuvanju životne sredine“, dodali su iz MERS-a.

Kako su naveli, u saradnji sa lokalnom samoupravom Bijelog Polja rade na izboru lokacije za regionalni reciklažni centar.

Iz MERS-a su kazali da su u Podgorici definisali korake za unapređenje postojeće infrastrukture i proširenje djelatnosti na prostoru deponije Livade.

„Cilj nam je da Glavni grad dobije moderan i efikasan centar za upravljanje otpadom koji će odgovarati potrebama građana i standardima zaštite životne sredine“, rekli su iz MERS-a.

U reagovanju se navodi da su od prošle godine do sada sanirane ili su u procesu sanacije 103 divlje deponije širom Crne Gore.

„Osim toga, Vlada aktivno radi na podizanju svijesti građana o važnosti odgovornog upravljanja otpadom, čime nastojimo spriječiti stvaranje novih nelegalnih deponija“, kaže se u reagovanju.

Ističe se da će državni plan upravljanja otpadom biti predat Vladi na usvajanje do kraja godine shodno ranije postavljenim rokovima.

Iz MERS-a su naveli da su započete i aktivnosti shodno Zakonu o upravljanju otpadom.

Kako su rekli, u posljednjih devet mjeseci održano je pet sjednica Radne grupe za Poglavlje 27 i četiri sjednice Klastera četiri, u okviru kojeg se to poglavlje nalazi.

To, dodali su iz Ministarstva, pokazuje povećanu aktivnost rada pregovaračkih grupa s obzirom na zacrtane rokove za ispunjenje završnih mjerila, što je pokazano i u Izvještaju Evropske komisije.

„Vlada ostaje posvećena rješavanju tih pitanja, uz stalnu saradnju sa lokalnim samoupravama, građanima i međunarodnim partnerima, osiguravajući dugoročna rješenja za održivo upravljanje otpadom, zaštitu zdravlja građana i unapređenje kvaliteta životne sredine“, poručili su iz MERS-a.