Traže opoziv Juna zbog vanrednog stanja

Opozicioni poslanici u Južnoj Koreji pokrenuli proceduru za smjenu predsjednika nakon

6640 pregleda0 komentar(a)
Demonstranti su juče u Seulu tražili ostavku predsjednika Juna, Foto: Rojters

U parlamentu Južne Koreje juče je zvanično predstavljen predlog za opoziv predsjednika Jun Suk Jeola, čime je postavljena osnova za istorijsko glasanje o smjeni šefa države zbog neuspjelog pokušaja uvođenja vanrednog stanja.

Predlog za opoziv Juna podnijela je opozicija na sjednici, koja je počela juče malo poslije ponoći po lokalnom vremenu, zbog njegove iznenadne odluke da proglasi vanredno stanje, koju je povukao nakon haotičnog sukoba između parlamenta i vojske, što je narušilo ugled zemlje. Nakon podnošenja predloga za opoziv, glasanje mora biti održano u roku od 24 do 72 sata.

Poslanici JUžne Koreje predaju predlog za opoziv predsjednikafoto: REUTERS

Vladajuća Partija narodne moći odlučila je da ne podrži predlog za opoziv Juna, prenijeli su juče lokalni mediji. Opozicione stranke, ne čelu sa Demokratskom partijom, zajedno kontrolišu 192 od ukupno 300 mjesta u parlamentu, pa im je potrebno da im se pridruži najmanje osam poslanika iz Junove vladajuće stranke pridruže kako bi postigli neophodnu dvotrećinsku većinu u zakonodavnom tijelu za sprovođenje opoziva.

Ako parlament glasa za opoziv Juna, odluku mora da potvrdi najmanje šest od devet sudija Ustavnog suda. Ako bude smijenjen sa funkcije, Jun bi postao tek drugi lider Južne Koreje koji je, od kako je zemlja postala demokratija, doživio takvu sudbinu.

Opozivom je 2017. godine smijenjena predsjednica Park Geun-hje, a Jun koji je tada bio glavni tužilac, predvodio je istragu o korupciji koja je dovela do njenog pada.

Ranije juče, Jun se suočio sa pozivima da odmah podnese ostavku ili se suoči sa opozivom, nakon što je njegov šokantni pokušaj da uvede prvo vanredno stanje u Južnoj Koreji posle više od četiri decenije izazvao najdublju krizu u njenoj savremenoj demokratskoj istoriji zemlje i zatekao njene bliske saveznike.

Nakon Junove objave vanrednog stanja u utorak naoružani vojnici probili su se u zgradu Narodne skupštine u Seulu, ali su se povukli kada su ih parlamentarni pomoćnici poprskali aparatima za gašenje požara.

Poslanici su zatim odbacili odluku o uvođenju vanrednog stanja, koje je Jun proglasio pozivajući se na prijetnju od strane Sjeverne Koreje i “antidržavnih snaga”, dok su se demonstranti sukobili s policijom ispred zgrade. Jun svoje optužbe nije potkrijepio dokazima.