Prva faza Instituta Igalo „na doboš” za 28 miliona
Nakon prodaje objekata odradilo bi se pretvaranje prava korišćenja u pravo svojine nad zemljištem. Da bi se prodaja odradila, potrebna je dvotrećinska većina koju Vlada nema, osim ako ne kupi akcije od malih akcionara
Vlada namjerava da proda prvi fazu Instituta “Dr Simo Milošević” u Igalu pa da od tog novca i sa dodatnim kreditom rekonstruiše drugi fazu i dovede je do nivoa od četiri zvjezdice. Prvaa faza bi se prodala za 28,25 miliona, a kredt bi se uzeo u vrijednosti od 14,46 miliona. Nakon prodaje objekata odradilo bi se pretvaranje prava korišćenja u pravo svojine nad zemljištem.
To je predviđeno Planom restrukturiranja koji je za potrebe Vlade uradio tim Univerziteta Crne Gore i koji Vlada i dalje ne želi da predstavi javnosti dok se ne usvoji na Skupštini akcinara Instituta.
Prva faza Insituta koja bi se prodala se nalazi na pjeni od mora, a da bi se prodaja odradila potrebna je dvotrećinska većina koju Vlada nema osim ako ne kupi akcije od malih akcionara koji imaju 43,5 odsto akcijskog kapitala. Vlada raspolaže sa 56,5 odsto vlasništva.
Najveći pojedinačni manjinski akcionar je preduzeće “Vila Oliva” čiji je jedan od suvlasnika Žarko Rakčević koji je juče objelodanio detalje iz Vladinog plana uz poruku da ga neće podržati na Skupštini akcionara ako ostaje scenario da se prodaje prva faza Instituta.
Rakčević tvrdi da Institut može opstati i bez predviđene prodaje prve faze i dječjeg odječljenja, te da je predimenzionirana državna pomoć od 69 miliona eura za rekonstrukciju druge faze.
“Mi smo protiv prodaje prve faze. Nećemo dati saglasnost za to.Mislimo da postoje vjerodostojni alternativni scenariji koji mogu obezbijediti spas Instituta”, istakao je Rakčević.
On je naveo da je Plan koncipiran tako da umjesto priče o afirmaciji privatno-javnog partnerstva postavlja cilj da odmah u januaru 2025.godine se istisnu manjinski akcionari jer su predložene mjere, kako ističu autori Plana, tako finansijski zahtjevne da je “ neracionalno i ekonomski nelogično očekivati da će manjinski akcioanari proporcionalno učestvovati u raspodjeli tereta kroz Plan.
“Prvi korak podrazumijeva da se svi manjinski akcionari njih 43,5 odso izmire sa 9,6 miliona, a onda da se za tri puta veći iznos od 28,26 miliona proda prva faza- glavna zgrada, soliter, E odjeljenje i dječje odjeljenje. Kad se prodaju ti objekti početkom 2025. onda će se odmah naredne godine rješavati pretvaranje prava korišćenja u pravo svojine nad zemljištem, na čemu su manjinski akcionari godinama insitirali.Vjerujemo da onda neće biti problema da se Institut kreditno zaduži sa 14,68 miliona”, kazao je Rakčević.
On je istakao da nije domaćinski predlagati da se za blok A druge faze predvidi u prosjeku 63.000 eura investicionog ulaganja po smještajnoj jedinici.
“Naš ugao gledanja i iskustvo nas upućuju da nije domaćinski za rekonstrukciju i adaptaciju druge faze neto površine 54.803 metra kvadratna dati 9,7 miliona državnog novca ili učestvovati u dokapitalizaciji. Znači, samo za adaptaciju i rekonstrukciju dovođenje na nivo 4 zvjezdice 1270 eura po metru kvadratnom. Napravite paralelu sa projektnom vrijednošću gradnje stana na Veljem brdu od 1000 eura po kvadratu. Što se dešava u planu odnosno, mjerama restrukturiranja sa Titovom vilom “Galeb” neto površine 5712 metara kvadratnih, sa restoranom Inex, Institutovim stanovima, pomoćnim objektima...” kazao je Rakčević, dodajući da su beskamatnom pozajmicom od pet miliona i partnerskim odnosom sa Vladom spriječili stečaj.
On je rekao da dijele viđenje autora Plana da je u ovom času prag rentabilnog poslovanja druge faze Instituta 13,5 miliona.
“Uvjereni smo da uz razumnu odluku Vlade i povećanje cijena usluga Instituta, koje pozdravljamo, nije problem već u prvoj godini prije neophodnog podizanja kategorije i rebrendiranja sa 100.000 pansion dana fondovskih pacijenata i uz prihod od trećih lica izvući Institut iz zone negativnog poslovanja “, poručio je Rakčević.
Prvi korak iz Plana podrazumijeva da se svi manjinski akcionari, njih 43,5 odsto, izmire sa 9,6 miliona, a onda da se za tri puta veći iznos od 28,26 miliona proda prva faza - glavna zgrada, soliter, E odjeljenje i dječje odjeljenje
HTP Oliva u cilju sprečavanja stečaja, kako je saopšteno na presu, kao opciju može podržati odluku o otvorenoj dokapitalizaciji - emitovanju novih akcija u vrijednosti od 23,5 miliona i proporcionalno učestvovati u proceduri kojim bi se partnerski i odgovorno pokrile sve dospjele obaveze i još jednom spasao Institut od stečaja.
“Spremni smo dodatno uložiti i proporcionalno našem vlasništvu pokriti dospjele obaveze Instituta, odnosno gubitke u iznosu od 8 miliona. Ovaj scenario podrazumijeva izbor profesionalnog odbora direktora, izvršnog direktora, partnerski odnos akcionara i punu transparentnost poslovanja,” kazao je Rakčević.
On je pozvao autore plana i većinskog vlasnika da prihvate na zakonima Crne Gore i evropskim iskustvima zasnovane predloge manjskih akcionara, da izvrše neophodne korekcije i da na partnerski i fer način postave Institut na zdrave noge.
Odgovarajući na pitanje novinara “Vijesti” hoće li prodati akcije, Rakčević je rekao da je to posljednja opcija.
“Za nas je to posljednja opcija. Spremni smo da damo svoj doprinos”, kazao je Rakčević.
( Marija Mirjačić, Nikola Saveljić )