Radnici ŽPCG će pregovarati sa Vukićević, možda će tražiti i ostavke menadžmenta
Dva radnika ŽPCG su juče dobila otkaze zbog nepotpisivanja aneksa ugovora o radu, kojima je predviđena zabrana istovremenog rada u toj i konkurentskim kompanijama. Rok za potpisivanje aneksa danas ili sjutra ističe još za 44 mašinovođe i pregledača kola
Dio radnika Željezničkog prevoza (ŽPCG) razgovaraće sa ministarkom saobraćaja Majom Vukićević kako bi se riješili problemi oko aneksa ugovora o radu, koji posljednjih dana tište ovo preduzeće.
Sindikalci su kako tvrde u slučaju ne ispunjavanja njihovih zahtjeva, spremni i na radikalnije poteze, odnosno da zatraže i ostavke Odbora direktora i izvršne direktorke ŽPCG Dragane Lukšić.
To se moglo čuti na konferenciji za medije, koju su sindikalci zakazali ovim povodom.
Dva radnika ŽPCG su juče dobila otkaze zbog nepotpisivanja aneksa ugovora o radu, kojima je predviđena zabrana istovremenog rada u toj i konkurentskim kompanijama. Rok za potpisivanje aneksa danas ili sjutra ističe još za 44 mašinovođe i pregledača kola.
Generalni sekretar Unije slobodnih sindikata Srđa Keković je kazao da je situacija zabrinjavajuća, ne samo zbog nezakonitih otkaza, već i zbog vozova koji ne saobraćaju. On je naglasio da su su pisali i Ministarstvu rada, da urade hitan inspekcijski nadzor u ŽPCG, po pitanju poštovanja Zakona o radu.
Istakao je da poslodavac ne može da natjera zaposlenog da prihvati aneks ugovora o radu, te da mu ne može dati otkaz na osnovu toga.
"Izjave menadžmenta su bile zabrinjavajuće, takvo ponašanje smo doživjeli neodgovornim. Na nama je da ne dozvolimo da menadžment uspije u nezakonitim namjerama", naveo je Keković.
Traže povlačenje aneksa
Predsjednik Jedinstvenog sindikata radnika ŽPCG Milan Usančević je pojasnio da su jutros Vukićević uputili urgentno pismo u kojem traže sastanak, te da je razgovor danas ili sjutra.
"Mi tražimo od menadžmenta da povuče nezakonite anekse. Tražimo da se povuku svi aneksi i ponište rješenja o otkazima, a ako to ne bude, tražićemo radikalnije mjere već sjutra, odnosno ostavku Odbora direktora i izvršne direktorke", naveo je Usančević.
Predsjednik Sindikalne organizacije prevoza mašinovođa Dejan Žarić je dodao da su se menadžmentu obratili dopisom za povećanje plata, za vrijeme rada bivše vršiteljke dužnosti izvršne direktorke Slavice Pavićević i tražili povećanje osnovne zarade, ali da im je rečeno da će to dobiti čim se izabere izvršni direktor u punom mandatu.
Lukšić je zatim izabrana sredinom oktobra.
"Dobili smo aneks od nove izvršne direktore za njen menadžment, tu je traženo podizanje koeficijenata za njihovu cijenu rada sa 12 na 15 odsto. Mi smo se opredijelili da prvo treba riješiti plate zaposlenih a onda ostale, odbili smo to", istakao je on.
Naglasio je da su uvrijeđeni kao profesionalci i stavom Lukšić da radnici rade sabotažu.
Član Izvršnog odbora Jedinstvenog sindikata radnika ŽPCG Miroslav Babović je naveo da su juče imali priliku da čuju niz neistina, te da je direktorka optužila radnike da su dio opstrukcije i kriminalne grupe.
"Mi koji smo ŽPCG držali na leđima, dočekali smo da nas nazivaju tim imenima. Dvije porodice su ostale bez primanja i mi smo spremni da svi ostanemo bez primanja i smatram da nas je izvršna direktora uvrijedila svime što je rekla. Ovo je pravna hajdučija, neko na silu pokušava da nas prisili da potpišemo aneks o konkurenciji, što nismo dužni da uradimo. Vozovi su otkazivani i petnaest dana prije, a tada nas niko nije otpuživao za opstrukcije", kazao je on.
Keković je istakao i da se ponuda za aneks uradila selektivno, te da je prvo data mašinovođama i pregledačima kola u Podgorici, kako bi se zastrašili oni u drugim opštinama.
Medijima se obratio i pregledač kola Goran Matović, koji kako je naveo nije član sindikata i nije dobio aneks.
Babović je naveo da su aneks dobili 29 mašinovođa i 15 pregledača, i da danas svi mogu dobiti otkaze.
"To je kolaps sistema jer nema pregledača i mašinovođa na birou rada, neka se zapitaju kako će se vozovi pokrenuti", naglasio je on i dodao da će krivične prijave biti upućene ka menadžmentu.
Žarić je pozvao sve institucije da se uključe u rješenje problema i daju saopštenja, gdje su izvršili povrede u radu. Naveo je da provjere da li je nešto urađeno van propisa, i ako jeste da to iznesu i pokrenu disciplinske postupke.
"Mi nismo dobili papir da niko nije uradio ništa mimo propisa, naravno da ćemo tražiti odgovornost i direktorice, ministarstva i Vlade. Danas smo došli do toga da ne možemo da pokrenemo nijedan voz i pritiskom i prijetnjom i svega što nedolikuje vođenju preduzeća, direktorka pokušava da napravi totalni haos u ŽPCG", naglasio je on.
( Mirko Kotlaš )