BLOG Raonić bio na sastanku sa članovima Savjeta RTCG dan prije nego što je trebalo da se glasa o njegovom reizboru
Pod kojim je izgovorom javni funkcioner Boris Raonić izigrao obećanje da će se pojaviti u emisiji Načisto? Gosti u studiju Televizije Vijesti bili su: Marijana Camović - članica Savjeta RTCG-a, Predrag Miranović - bivši član Savjeta RTCG-a i Srđan Čović - tehničko vođstvo RTCG-a
U emsiji je emitovanio reagovanje kompanije MIA investments na prethodnu emisiju u kojoj je gostovao Đorđe Zenović, nosilac liste "Pokret za grad" na lokalnim izborima u Budvi.
Miranović je rekao da nije u prijatnoj poziciji ali da je sa druge strane miran.
Kazao je da je nanijeta šteta RTCG i pravosudnom sistemu Crne Gore sa nepoštovanjem presuda i sudskih postupaka.
Poručio je da je krajnje vrijeme da se čitava priča okonča na zakonit način.
Camović je kazala da je tražila ostavke članova Savjeta RTCG koji su glasali za odluku nakon koje su nastupile dvije pravosnažne sudske presude da su nezakonito reizabrali Borisa Raonića.
"Oni nisu htjeli to ni da stave na dnevni red da se raspravlja. Narednih dana ćemo morati da imamo sjednicu Savjeta vezanu za donošenje finansijskog plana za narednu godinu. Imaćemo vrlo zanimljivu situaciju da će četiri člana Savjeta protiv kojih se vodi krivični postupak zbog mogućeg krivičnog djela koje su počinili kao članovi tog istog Savjeta da oslučuju o budžetu od preko 20 miliona eura. Oni će naravno imati obraza da sjede i donose te odluke. A Administrativni odbor bi trebalo da ih ili suspenduje ili odmah razriješi", rekla je Camović.
Čović je rekao da postoje još dvije krvične prijave za organizvanu kriminalnu grupu i desetak parničnih sporova koje su proizveli Boris Raonić i njegovi advokati.
"Mislim da to mora bit riješeno. Mislim da sam prije godinu dana rekao da je RTCG u institucionalnoj agoniji. To i dalje traje, to mora neko da presiječe", rekao je Čović.
Camović je rekla da je Boris Raonić svoju funkciju u Savjetu Agencije za elektronske medije predao Milanu Radoviću, programskom direktoru Građanske alijanse.
Raonić je nekada bio na čelu te nevladine organizacije (NVO).
U emisiji je prikazana šema Građanske alijanse:
Čović je rekao da je bio šef kabineta generalnog direktora, a poslije toga rukovodilac statistike.
On je kazao da je Raonić kršeći pravilnik i uz pomoć pravne službe otpustio ljude iz njegove službe.
Miranović je kazao da nije ćutao na sjednicama Savjeta nego da je bio najaktivniji.
Na pitanje šta sa parama koje je Boris Raonić zaradio dok je na funkciji na koju je nezakonito izabran, Miranović je rekao da je vršio neki faktički rad.
"Može da se napravi neka razmjena, da on vrati novac koji je zaradio, ali da se i njemu faktički rad na neki način nadoknadi. Jer je to ireverzibilno", kazao je Miranović.
Camović ke kazala da se zna da Raonić prima do 4.000 eura mjesečno.
Rekla je i da je njegova zarada nezakonito obračunavana, kako prvog dana kada je stupio na dužnost tako i danas, jer je u Javnom servisu na snazi Pravilnik o varijabilnom dijelu zarade koji njemu omogućava dvije prosječne zarade preko onoga što mu sleduje kolektivnim ugovorom.
U emsiji je emitovan i razgovor sa bivšom generalnom direktoricom RTCG Andrijanom Kadijom.
U emsiji su emitovane reakcije Delegacije Evropske unije, ambasade Sjedinjenih Američkih Država i Maje Sever, predsjednice Evropske federacije novinara na ovu temu.
Radio televizija Crne Gore (RTCG), kao nacionalni javni emiter, ima naglašenu odgovornost da u potpunosti poštuje zakon i najviše standarde profesionalnog integriteta i odgovornosti, kazali su iz Delegacije Evropske unije (EU) u Crnoj Gori.
Oni su, na upit urednika i autora emisije "Načisto" Petra Komnenića da izraze njihov stav povodom situacije u Javnom servisu i dva nezakonita imenovanje generalnog direktora Borisa Raonića, kao i otvaranja istrage tužilaštva protiv pojedinih članova Savjeta RTCG, kazali da nadležni organi treba da se pozabave svakim mogućim kršenjem zakona kako bi osigurali da nacionalni javni emiter u potpunosti poštuje nacionalno zakonodavstvo, kao i relevantne međunarodne i evropske standarde.
Na pitanje da li su ove izmjene, kako su to tvrdili poslanici vladajućeg Pokreta Evropa sad (PES) bile ispunjavanje preporuka Evropske komisije, iz Delegacije EU kažu:
"Tokom izrade paketa medijskih zakona, uključujući Zakon o Nacionalnom javnom emiteru RTCG, Komisija je pružila opsežnu tehničku podršku i smjernice o brojnim važnim zakonskim odredbama koje je trebalo uskladiti s važećim standardima EU. Savjeti Komisije su uvršteni u nacrt zakona koji je usvojen u Skupštini. Kada je riječ o uslovima za izbor rukovodstva javnih emitera, to je pitanje nacionalne nadležnosti, a ne nadležnosti EU", kazali su.
Ambasada SAD u Crnoj Gori saopštila je da se sudske presude moraju poštovati kako bi Crna Gora u potpunosti postala zemlja vladavine prava.
Oni su, na upit urednika i autora emisije "Načisto" Petra Komnenića da izraze njihov stav povodom situacije u Radio televiziji Crne Gore i dva nezakonita imenovanja generalnog direktora Borisa Raonića, kao i otvaranja istrage tužilaštva protiv pojedinih članova Savjeta RTCG, kazali da Sjedinjene Američke Države ponavljaju važnost poštovanja vladavine prava i sudskih presuda, kao i obezbjeđenja profesionalnog, nezavisnog i odgovornog javnog medijskog servisa RTCG.
"U skladu sa tim, Crna Gora mora ojačati nezavisnost medija, osigurati uslove za njihovu finansijsku održivost, zaštititi nezavisnost medijskih regulatora, promovisati transparentnost vlasništva nad medijima i olakšati pristup javnim informacijama. Profesionalni i nezavisni nacionalni javni emiter je od vitalnog značaja i treba da služi kao uzor u tom procesu", kazali su iz Ambasade SAD.
Čović je komentarišući ono što je u mini intervjuu emitovanom u emisiji rekao poslanik Pokreta Evropa sad (PES) Vasilije Čarapić, rekao da je čuo da je Vasilije u materiji, ali da je duh logike van Vasilija.
Miranović je kazao da mu je jasno da je Vlada imala namjeru da snizi uslove konkursa.
Camović je kazala da se poslanik Pokreta Evropa sad (PES) Vasilije Čarapić još jednom zapleo u temu kojom želi da manipuliše a ne zna dovoljno dobor da zastupa svoje teze.
"Jasno je da je Boris Raonić nacrtao zakon za sebe, jasno je da su to u Vladi podržali, jasno je da su nažalost i poslanici to većinski podržali. Sindikat medija je pokušao da promijeni to izlažući argumente zašto ne treba crtati zakon za čovjeka koji je već tu po pravosnažnim sudskim presudama nezakonito", rekla je Camović.
U emisiji je emitovana prepiska između Branka Krvavca, šefe kabineta premijera Milojka Spajića i generalnog direktora Direktorata za medije u Ministarstvu kulture i medija Neđeljka Rudovića.
U emisiji je emitovan mini intervju sa poslanikom Pokreta Evropa sad (PES) Vasilijem Čarapićem.
Čović je rekao da očigledno imaju neke magične riječi sa kojima Boris Raonić manipuliše sa većinom članova Savjeta RTCG "idemo dalje", "naravno sa njim".
On je Miranoviću rekao da je imao elegantno rješenje da postigne ono što je zastuao odnosno da konkurs bude poništen.
"Da ste bijeli listić iskoristili nepopunjavanjem kvoruma ostvarili biste svoj dobar naum. Mislim da je jedino elegantno rješenje Savjeta bilo da 1. juna poništi konkurs", rekao je Čović.
On je kazao da je problem bio da kad bi se raspisao konkurs, Boris Raonić ne bi mogao da bude generalni direktor RTCG zato što tempo pripreme novog zakona nije bio pod njegovom kontrolom.
Camović je kazala da su oni koji su glasali za reizbor Raonića njega izabrali na silu, te da ga nisu provlačili kroz "iglene uši".
Ona je kazala da je na preipremnom sastanku Raonić sjedio do nje i rekao da ima puno posla, da treba da potpiše kolektivni ugovor, da mu je pun sto dokumenata, te da se završi brzo i da se ide dalje.
"Ja sam rekla pusti da to Savjet odluči. On je rekao znaš da će tako biti. Ja sam rekla nažalost znam i u tome je naša tragedija. Pravnici su nakon što im je on dao signal da on treba da bude na tom spisku, ohrabreni počeli da to i izgovaraju", rekla je Camović.
Miranović je rekao da je svaki član Savjeta RTCG postupio iskreno vjerujući da postupa u skladu sa pravnim aktima.
On je kazao da se zalagao da se presuda realizuje i da se poništi konkurs i raspiše novi na koji će se javiti ko treba da se javi.
Kazao je da drugi dio oko ponavljanja glasova može da bude problematičan i da mu nije bio sklon.
U emisiji Načisto je emitovan razgovor sa Zoranom Radovićem, predsjednikom Višeg suda.
Miranović je rekao da je kada je Boris Raonić reizabran za generalnog direktora RTCG, njegov glasački listić bio prazan.
To glasanje je bilo 1. juna 2023. godine.
"Glasanje je bilo tajno. Ukoliko dođe do forenzičkog ispitivanja od suda ili tužilaštva, utvrdiće da je moj glasački listić bio prazan", kazao je Miranović.
Urednik i voditelj emisije Načisto Petar Komnenić je rekao da iako nije glasao, Miranović je ostavio prazan listić i kroz kvorum obezbijedio izbor Raonića.
"Da nije bilo Vašeg glasa taj izbor ne bi bio moguć. Da li Vas to čini jednako odgovornim kao i svi drugi ljudi koji su glasali za njega?", pitao je Komnenić.
On je rekao da ne, jer je član Savjeta dužan da učestvuje u radu Savjeta.
Komnenić je pitao Miranovića da li je za njega bilo iznenađenje kakav će biti rezultat glasanja 1. juna 2023. godine, budući da je toj sejdnici i glasanju prethodio "radni sastanak" članova Savjeta RTCG kome je prisustvovao i Boris Raonić sa ljudima iz pravne službe RTCG.
"Da li ste imali uoči glasanja 1. juna pripremni sastanak sa čovjekom o kome je trebalo da odlučujete?", pitao je Komnenić.
Miranović je kazao da je dan prije sjednice na kojoj je izvršeno glasanje bio radni sastanak i da misli da ga je pozvala administracija.
Na pitanje šta je Raonić tamo radio sa pravnicima iz RTCG, ako treba da se o njemu sud donese sjutra, posebno nakon informacije da je nezakonito došao na funkciju, Miranović je rekao da Raoniću tamo nije bilo mjesta.
"To na mene nije uticalo, mogla je tak sastanak da prenosi televizija. Ja sam na tom sastanku pričao kako sam mislio. Ne sjećam se Borisa Raonića osim u početku. Ja sam diskutovao sa pravnicima. Sjećam se argumentacije advokata i pravne službe RTCG. Njihova argumentacija je bila vezana za realizaciju sudske presude. Kad sam čitao sudsku presudu, iz teksta da RTCG može da ponovi glasanje i vrši izbor između preostalih kandidata, ja sam taj tekst razumio da na glasačkom listiću ne treba da bude Boris Raonić. Argumentacija pravne službe RTCG i advokata je bila da to nije baš tako i da je sud tom jezičkom formulacijom ostavio prostor za različite interpretacije. Ispostavilo se jednom od sudskih presuda da možda nisam bio u pravu jer je u jednoj od presuda sud tako i presudio", kazao je Miranović.
Podgoričko Osnovno državno tužilaštvo podnijelo je ranije optužni predlog protiv predsjednika i četiri člana Savjeta Radio-televizije Crne Gore, zbog nezakonitog imenovanja generalnog direktora Borisa Raonića.
Prema nezvaničnim saznanjima "Vijesti", terete ih za zloupotrebu službenog položaja u saizvršilaštvu.
Optužni predlog podnijet je protiv predsjednika Savjeta Veselina Drljevića i članova: Filipa Lazovića, Amine Murić, Naoda Zorića i Predraga Miranovića.
"Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici podnijelo je Osnovnom sudu u Podgorici optužni predlog protiv okrivljenih, predsjednika i članova Savjeta RTCG, V.D.,F.L.,A.M.,N.Z. i P.M. zbog krivičnog djela zloupotreba službenog položaja u saizvršilaštvu, a povodom izbora generalnog direktora RTCG, B.R., dana 01.06.2023.godine", rečeno je "Vijestima" iz ODT-a.
Camović je rekla da nije očekivala da se Boris Raonić pojavi u emisiji Načisto.
"On bi radije pričao o novinarstvu, vještačkoj inteligenciji, Netfliksu, o svemu o čemu ništa ne zna, nego o pravosnažnim sudskim presudama, krivičnim djelima koja se dešavaju već tri godine, sudskom procesu čiji je on uzrok, jer su oni čuvali njegovu fotelju. To što Željko Ivanović za njega kaže da je bidon us vojim kolumnama, meni je smiješno, njega je vjerovatno zaboljelo. O svemu bi radije pričao nego o svojim malverzacijama", kazala je Camović.
Urednik i voditelj emisije Načisto Petar Komnenić je rekao da je generalnom direktoru RTCG Borisu Raoniću poslao formalni poziv za učešće u emisiji.
U emisiji je emitovana prepiska između Komnenića i Raonića:
Camović je rekla da ova situacija suštinski ruši cijeli koncept i sve ono za šta se kao društvo navodno zalažemo.
"Javni servis je nekad nazivan TV Bastiljom. U Javnom servisu se trenutno dešavaju procesi, postupci, afere koje prije toga nikad nisu zabilježene. Tako da TV Bastilja i dalje postoji samo je malo promijenila formu, u smislu da je mnogo drskije, bezobraznije i ogoljenije. Ali drži se", kazala je Camović.
Čović je rekao da jedna institucija koja je zamišlkena da unapređuje procese i društveni život države postaje potpuni opozit tome.
"Tamo se dešavaju stvari koje nikako ne bi smjele da se dese. Krši se zakon, profesionalno se degradirajlu ljudi koji su lojalni instituciji. Mislim da nikako ta institucija više ne može da predstavlja primjer institucije", rekao je Čović.
Miranović je kazao da je previše sudskih procesa i presuda koje nikako da nađu razrješenje u RTCG i sudskom postupku.
On je rekao da je sud presudio da je Boris Raonić došao na mjesto generalnog direktora RTCG došao nezakonito.
"Ono u čemu je nastao problem je u realizaciji sudske presude, gdje su članovi Savjeta i pravni zastupnici RTCG imali različita mišljenja vezano za realizaciju", kazao je Miranović.
( Ne.V. )