Sportski klubovi iz Pljevalja nezadovoljni iznosom novca koji je lokalnim budžetom opredijeljen za njih

Tvrde da se u poređenju sa drugim opštinama, Pljevlja nalaze na samom dnu po izdvajanjima za sport

8755 pregleda3 komentar(a)
Pljevlja, Foto: Shutterstock

Sportski klubovi iz Pljevalja nezadovoljni su iznosom novca koji je u Nacrtu budžeta za narednu godinu opredjelila lokalna uprava.

Budžet opštine Pljevlja planiran je na iznos od 33,78 miliona eura i najveći je predloženi budžet do sada. Veći je skoro 1,2 miliona od ovogodišnjeg i preko četiri miliona eura od budžeta planiranog za 2023. Za sportske klubove opredjeljeno je 450.000 eura.

“Nakon obećanja državnih i lokalnih vlasti da će raditi na zadržavanju mladih u Pljevljima i oporavku grada, očekivali smo da će sport, zajedno sa kulturom, biti osnov tih planova. Međutim, nacrt budžeta za narednu godinu, sa sredstvima za sportske klubove u iznosu od 450.000 eura, jasno pokazuje da su ta obećanja bila neiskrena. Sredstva su ista kao i prethodne godine, što smatramo poniženjem, posebno ako se uzme u obzir da prijestonica Cetinje, čiji je budžet gotovo tri puta manji od pljevaljskog, za sport izdvaja skoro duplo više. Decenijski diskriminatorski odnos prema sportu u Pljevljima doveo je do drastičnog smanjenja broja djece koja se bave sportom. Talentovani sportisti napuštaju naše klubove već u pionirskoj konkurenciji, tražeći bolje uslove u drugim sredinama. Gotovo da više nemamo seniorske sportiste jer mladi masovno odlaze”, navodi se u zajedničkom saopštenju sportskih klubova iz Pljevalja: FK Rudar, FK Breznica, FK North star, RK Rudar, RK Pljevlja, KK Pljevlja, KK Rudar, AK Rudar, Karate klub Potoci, Karate klub Rudar, AKSK AP sport Pljevlja, Streljački klub Centar, Kik boks klub Pljevlja i Skijaški klub Rudar.

Tvrde da se u poređenju sa drugim opštinama, Pljevlja nalaze na samom dnu po izdvajanjima za sport.

“Opštine iz kojih dolaze klubovi FK Sutjeska, FK Dečić, FK Budućnost, FK Petrovac i FK Mornar izdvajaju preko 500.000 eura za samo jedan klub, što je više nego što se u Pljevljima izdvaja za cjelokupan sport. Ne tražimo ništa više od onoga što nam pripada. Opština Pljevlja godišnje prihoduje oko dva miliona eura od ekoloških naknada Rudnika uglja, Termoelektrane i Rudnika Gradir Montenegro. Smatramo da najmanje polovina tog iznosa mora biti uložena u sport, jer su zdravlje i razvoj naše djece prioritet. Podsjećamo da sportska infrastruktura u Pljevljima propada zbog kiselih kiša i visokog nivoa sumpora u vazduhu, dok se treninzi djece odvijaju u veoma lošim uslovima. Potrebno je hitno izdvojiti sredstva za zimske pripreme klubova i obnovu sportske infrastrukture. Apelujemo na lokalnu upravu i odbornike da prepoznaju značaj ulaganja u sport, koji nije samo način razvoja mladih, već i ključ za stvaranje zdravijeg društva u našoj zajednici", stoji u saopštenju pljevaljskih sportskih klubova.