Mjere na čekanju, pripreme „u toku”: Parlament još nije kontrolisao prate li i priskuškuju zakonito ANB i policija
Posjeta jednom od organa ili institucija koje sprovode mjere tajnog nadzora najavljena je na sjednici Odbora za bezbjednost i odbranu početkom godine kroz Plan parlamentarnog nadzora za 2024.
Pripremne aktivnosti za posjetu članova skupštinskog Odbora za bezbjednost jednom organu bezbjednosti radi “neposrednog uvida u primjenu mjera tajnog nadzora” su u toku, kazao je za “Vijesti” Miodrag Laković (PES), predsjednik Odbora za bezbjednost i odbranu Skupštine Crne Gore.
Odbor je na šestoj sednici, održanoj 26. januara 2024. godine, donio Plan parlamentarnog nadzora za 2024. godinu kojim je predviđeno kontinuirano razmatranje izvještaja o primjeni MTN-a od strane organa i institucija iz člana 3 stav 1 Zakona o parlamentarnom nadzoru u oblasti bezbjednosti i odbrane, kojima se privremeno ograničavaju Ustavom zagarantovana prava i slobode.
Zakon o parlamentarnom nadzoru u oblasti bezbjednosti i odbrane, u članu 3, predviđa parlamentarni nadzor nad radom Ministarstva odbrane, Vojske Crne Gore, Agencije za nacionalnu bezbjednost, Uprave policije, Ministarstva unutrašnjih poslova i javne uprave, kao i drugih organa i institucija koje se bave poslovima bezbjednosti i odbrane.
Odbor, navodi se u Zakonu, može pokrenuti određena pitanja i vršiti parlamentarni nadzor na predlog Skupštine, predsjednika ili članova Odbora, drugih organa ili institucija.
Zakon o parlamentarnom nadzoru u oblasti bezbjednosti i odbrane predviđa posjete predstavnika Odbora organima i institucijama iz oblasti bezbjednosti i odbrane radi ostvarivanja uvida u dokumentaciju, obavljanja razgovora sa licima koja rade po određenim pitanjima, uz prethodnu najavu u roku ne kraćem od 24 sata, u skladu sa zakonom.
Laković je 19. avgusta 2024. godine najavio mogućnost takve posjete.
“Odbor za bezbjednost i odbranu će, u skorije vrijeme, odrediti termin i dogovoriti posjetu jednom organu bezbjednosti, ANB-u ili Upravi policije, a koji primjenjuje MTN, radi neposrednog uvida članova Odbora u procedure koje organ sprovodi, utvrđivanja pravilnosti rada u kontekstu poštovanja propisa koji regulišu predmetnu oblast i ocjene zakonitosti postupanja pripadnika službe”, kazao tada Laković “Vijestima”.
Objašnjavajući zašto još nije došlo do planirane posjete, on je rekao da “ovo radno tijelo parlamenta Crne Gore utvrđene obaveze ispunjava slijedeći dinamiku rada koju utvrđuju skupštinska zasjedanja kroz zakonodavnu djelatnost Odbora, kao matičnog ili zainteresovanog radnog tijela, kao i obaveze svih članova Odbora za bezbjednost i odbranu u smislu planiranja sjednica i drugih aktivnosti”.
“Ovdje posebno značajnim želim istaći aktivnosti koje je u dužem vremenskom periodu Odbor realizovao, a u vezi sa razmatranjem Zakona o informacionoj bezbjednosti. Iznijeto potvrđuje broj sjednica Odbora za bezbjednost i odbranu održanih u prethodnom, kraćem periodu i njihovo trajanje, a sve u kontekstu djelotvornosti parlamentarnog rada kroz aktivnosti matičnog odbora”, dodaje Laković.
On naglašava važnost kontrolne uloge parlamenta Crne Gore i Odbora za bezbjednost i odbranu.
“Aktivnost posjeta jednom organu bezbjednosti od značaja je za naš dalji rad, posebno imajući u vidu njen praktični aspekt i bolje upoznavanje članova na temelju neposrednog uvida u primjenu mjera tajnog nadzora, u fazi planiranja, te da su pripremne aktivnosti za realizaciju, a kako je Planom rada za tekuću godinu i utvrđeno, u toku”, objašnjava Miodrag Laković.
Zirojević: Ne znamo da li je posjeta planirana
„Posjeta, uprkos najavama predsjednika Odbora, nije obavljena. Koji je razlog tome, kao član Odbora, nijesam informisan, niti imamo bilo kakvu informaciju o tome da li je takva posjeta planirana i kada“, kazao je poslanik i član Odbora za bezbjednost i odbranu Nikola Zirojević (SD).
On smatra da Odbor nije uradio apsolutno ništa po ovom pitanju kao što, kako kaže Zirojević, „nije radio ništa drugo ni po brojnim drugim pitanjima“.
„Kao što sam više puta isticao, Odbor za bezbjednost i odbranu je, nažalost, stavovima parlamentarne većine i predsjednika Lakovića, pretvoren u protočni bojler zakona i drugih akata koji nam stižu iz Vlade“, navodi Zirojević.
( Vukašin Obradović )