Do struje na Bjelasici uz pomoć policije

Vlasnici parcela i njihovi advokati najavili da će protiv svih osoba koje su učestvovale u ulasku na privatni posjed, uključujući i starješine i policajce kolašinskog Odjeljenja bezbjednosti, podnijeti krivične prijave. Postupanje Crnogorskog distributivnog sistema i policije, kako i zaključak Vlade, nazvali su “diletantizmom”.

12641 pregleda18 komentar(a)
Sanacija radova ključna na privatnim parcelama, Foto: Dragana Šćepanović

Ekipe Crnogorskog elektrodistributivnog sistema (CEDIS) i podizvođači, uz asistenciju policije, ušli su juče na privatne parcele na Bjelasici, na lokalitetu Kolašin 1450, kako bi identifikovali na kojem mjestu su pokidani kablovi i počeli saniranje kvara.”

“Vijesti” od izvora koji su upućeni u ovaj problem saznaju da za sada nema procjene kada će ti radovi biti završeni.

Na privatnoj parceli 904/47, još početkom novembra, pokidani su kablovski vodovi naponskih nivoa 35 kV i 10 kV, zbog čega su, sedmicama bez struje državno skijalište Kolašin 1600, privatni hotel u neposrednoj blizini, te Radio-difuzni centar i objekti Vojske Crne Gore na Zekovoj glavi, kao i tunel Klisura. Vlasnici parcele tvrde da su instalacije oštećene prilikom pripremnih građevinskih radova, te niti su znali broj vodova ni mjesto gdje su ukopani na njihovom zemljištu.

Policija, koja je juče obezbjeđivala radove CEDIS-a i podizvođača, nezvanično je kazala da to rade na osnovu zaključka Vlade od 2. decembra. Tim aktom Vlada je zadužila Uprava za kapitalne projekte da, u saradnji s CEDIS-om, u najhitnijem roku pronađe tehničko rješenje za sanaciju oštećenih kablovskih vodova. Upravu policije zadužili su da pruži pomoć i asistenciju CEDIS-u u sanaciji kvara.

Diletantizam

Vlasnici parcela i njihovi advokati najavili su da će protiv svih osoba koje su se juče učestvovale u ulasku na parcelu, uključujući i starješine i policajce kolašinskog odjeljenja bezbjednosti (OB) podnijeti krivične prijave. Postupanje CEDIS-a i policije, kako i zaključak Vlade, nazvali su “diletantizmom”.

Vlasnici parcele do sada nijesu dozvoljavali ekipama CEDIS-a da saniraju kvar. Od države su, prije nego počne otklanjanje kvara, tražili pisanu garanciju da će doeksproprijacija biti realizovana.

Srđa Anđelić, jedan od vlasnika, kazao je da ono što je urađeno doživljava kao pravno nasilje, javašluk i neodgovorno postupanje države.

“Sedmicama država nije pokazala nikakvu namjeru da riješi ovaj problem na, na zakonu utemeljen, način. Od države smo jedino tražili da nam, prije okončanja pravnih procedura oko eksproprijacije da bilo kaku pisanu garanciju da će se taj proces zaista i okončati u određenom periodu, koji sami odrede. Kolašinski sud još nije odlučio o predlogu CEDIS-a za privremenu mjeru, kojom bi im bilo omogućeno da uđu na parcele i otklone kvar. Rekli smo da ćemo poštovati odluku kolašinskog Osnovnog suda. Vidjeli ste šta se desilo, danas nam nije omogućeno da priđemo svojoj parceli, a policija nam nije pokazala dokument na osnovu kojeg su tako postupili”, rekao je Anđelić Vijestima.

Izjavu sličnu njegovoj dalo je i više predstavnika ostalih suvlasnika zemljišta na kojem je došlo do havarije. Ponavljaju da im nikada nije pokazana dokumentacija na osnovu koje su vodovi ukopani u njihovu parcelu, a tvrde da su izmješteni sa drugih privatnih parcela prilikom gradnje jednog od hotela u neposrednoj blizini.

“Na ročištu održanom prema predlogu za privremenu mjeru predstavnici CEDIS-a nijesu imali nijedan papir za te kablove, dakle nijedan pravni akt o postavljanju kablova na trasu, kao i dokaz o tome da je obavljen tehnički prijem dalekovoda. Sud im je odredio pet dana da dostave tu dokumentaciju”, kazao je Anđelić.

Vlasnici parcele kažu da su za rješavanje spora i da su to više puta ponovili na sastancima u jednom od resora Vlade. Tvrde da su sve vrijeme pokazivali dobru volju da se problem riješi, ali kako objašnjavaju, “brojni propusti države, javašluk i nerad doveli su do ovoga”.

“Pitamo da li je ovo način kako će Vlada rješavati probleme. Ekspresnim zaključcima i samovoljom? Da li će tako rješavati problem puta, to jest, prilaza trafo-stanici (TS) Jezerine. Da li će i do tog objekta nasilno i preko naše imovine, s obzirom na to da su dva prilaza tom objektu “zatvorili”, jedan gradnjom garaže, a drugi tako što su te parcele sada privatno vlasništvo jednog od investitora na Bjelasici”, kažu vlasnici.

Tvrde da nijesu dobili zaključak Vlade niti ih je neko obavijestio da će se, kako kažu, “samovoljni upad na njihovu imovinu desiti”.

Zahtjev za procjenu vrijednosti imovine

Vlada je, zaključkom, prije nekoliko dana, između ostalog, zadužila Upravu za kapitalne projekte da podnese Upravi za nekretnine zahtjev za izradu procjene vrijednosti imovine, koja je bila predmet Odluke o utvrđivanju javnog interesa za eksproprijaciju nepokretnosti.

“Zadužuje se Ministarstvo prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine da pripremi i Vladi dostavi izmjene Odluke o utvrđivanju javnog interesa za eksproprijaciju nepokretnosti za potrebe izgradnje saobraćajnice od kružnog toka do trafostanice TS 35/10kV Kolašin 1450-1600. Zadužuje se Uprava za kapitalne projekte da kao korisnik, po prijemu Odluke, pokrene postupak eksproprijacije kod Uprave za nekretnine - Područne jedinice Kolašin”, piše, između ostalog, u zaključku Vlade.

Na prvom ročištu na kojem se odlučivalo o predlogu CEDIS-a o privremenoj mjeri, sutkinja Osnovnog suda u Kolašinu Mirjana Čepić zadužila je, između ostalog, vještaka geodetske struke da utvrdi poziciju gdje je nastalo oštećenje vodova, a vještaka elektro struke da utvrdi ko je vlasnik kablova, te da li su oni postavljeni na trasi, za koju postoji projektna dokumentacija…

CEDIS je obavezan da u roku od pet dana, za potrebe vještačenja, dostavi pravni akt iz kojeg se utvrđuje da je ovlašćen da održava kablove, odnosno, dalekovod čiji su oni sastavni dio. Čepić je, takođe, obavezala tu kompaniju da dostavi kompletnu projektnu dokumentaciju vezanu za dalekovod ili bilo kakav pravni akt o postavljanju kablova na trasu, kao i dokaz o tome da je obavljen tehnički prijem dalekovoda.

O eksproprijaciji se sa vlasnicima parcela, na kojima su iskidani električni vodovi pregovara već dvije sedmice iz nekoliko Vladinih resora. Posljednji sastanak na tu temu održan je u ponedjeljak, 2. decembra, u prostorijama Ministarstva prostornog planiranja. Prema zapisniku sa tog sastanka, u koji su “Vijesti” imale uvid, procijenjena vrijednost imovine koju treba otkupiti od privatnika na Bjelasici je 205 eura po metru kvadratnom.

Država se sprema da ekspropriše više parcela

Prema nezvaničnim informacijama “Vijesti”, država se sprema da ekspropriše osim djelova Popovićeve i Anđelićevih parcela, djelove još tri, od kojih je jedna u vlasništvu MN group, a preostale su u vlasništvu Ski resort Kolašin 1450. Razlog za to je, prema informacijama “Vijesti”, činjenica da trenutno CEDIS ne može do TS Jezerine, jer je prilaz tom objektu prekinut garažom, koju gradi država. Ukupna vrijednost eksproprijacije, prema cijeni od 205 eura po metru kvadratnom, trebalo bi da bude blizu 400.000 eura.

Oko 230 metara kablova na privatnim parcelama, navodno su još vlasništvo Uprave za kapitalne projekte, odnosno Ministarstva finansija.

Kako su nezvanično “Vijestima” kazali u CEDIS-u, kompanija nije krajem 2020. godine, kada je otkupila trafo-stanicu Jezerine otkupila i vod u dužini od 230 metara, na kojem je došlo do prekida. Navodno, za taj dio infrastrukture nije dostavljena uredna dokumentacija (građevinska i upotrebna dozvola, geodetski snimak kabla…).