Sklona teorijama zavjere i bliska sa diktatorima

Tulsi Gabard - Trampova kandidatkinja za direktorku nacionalne obavještajne službe dugo je smatrana opasnom zbog svojih kontakata u Siriji i stava prema Ukrajini

19523 pregleda9 komentar(a)
Tulsi Gabard, Foto: REUTERS

Sirijski disident pod kodnim imenom Cezar trebalo je 2018. da svjedoči pred Odborom za spoljnu politiku američkog Predstavničkog doma o mučenju i grupnim pogubljenjima koja su postala zaštitni znak brutalnog obračuna Bašara al-Asada sa opozicijom tokom sirijskog građanskog rata.

To nije bio prvi put da je Cezar bio u Vašingtonu: bivši vojni fotograf je nekoliko godina ranije prokrijumčario 55.000 fotografija i drugih dokaza o životu u Asadovim brutalnim pritvorima, i anonimno je vodio kampanju kako bi ubijedio američke zakonodavce da usvoje oštre sankcije protiv Asadove mreže kao kaznu za njegovu vladavinu terorom.

Međutim, uoči saslušanja, članovi odbora, aktivisti i sam Cezar iznenada su se unervozili: da li je bezbjedno održati svjedočenje pred Tulsi Gabard, članicom odbora i kongresmenkom sa Havaja koja je samo godinu dana ranije putovala u Damask na sopstvenu inicijativu kako bi se sastala sa Asadom?

Tramp i Gabard 23. oktobra na predizbornom skupu u Džordžijifoto: REUTERS

Može li ona snimiti Cezarov glas, pitali su se, ili potencijalno poslati fotografiju tajnog svjedoka istim kontaktima koji su organizovali njen susret sa sirijskim predsjednikom?

"Postojala je istinska zabrinutost među demokratama, kao i među republikancima, kod nas nas i kod Cezara, kako ćemo ovo da izvedemo?" rekao je Muaz Mustafa, izvršni direktor Sirijske radne grupe za vanredne situacije, aktivističke grupe, koji je prethodno putovao sa Gabard u Siriji 2015. godine. "Zbog članice ovog odbora za koju vjerujemo da bi sve obavještajne podatke podijelila sa Asadom, Rusijom i Iranom, koji su svi željeli da ubiju Cezara."

Mustafa se prisjetio da je tokom kongresne posjete 2015. godine Gabard pitala tri mlade Sirijke da li je moguće da vazdušni napad koji su jedva preživjele možda nije izveo Asad, već teroristička grupa Isis. Problem je bio u tome što Isis nije imao vazdušne snage.

Na fotografijama sa saslušanja 2018. vidi se Cezar, maskiran, kako sjedi u trenerci sa kapuljačom i maskom preko lica dok svjedoči pred odborom Doma.

"Često maskiram (svjedoke)", rekao je Mustafa, koji je blisko sarađivao sa Cezarom i služio kao njegov prevodilac. "Ali tog dana sam bio posebno oprezan zbog Tulsi".

Nema dokaza da je Gabard pokušala da prenese bilo kakve informacije o sirijskom zviždaču Damasku ili bilo kojoj drugoj zemlji, niti postoji bilo kakva dokumentovana veza nje sa drugim obavještajnim agencijama.

Što se tiče rata protiv terorista, ja sam jastreb. Što se tiče kontraproduktivnih ratova za promjenu režima, ja sam golub, rekla je Gabard za jedan havajski list 2016.

Međutim, u spoljnopolitičkim krugovima u Vašingtonu i u tijesno povezanoj obavještajnoj zajednici, Gabard se dugo smatra opasnom; neki su zabrinuti što djeluje sklona teorijama zavjere i zbližavanju sa diktatorima. Drugi, uključujući bivšu državnu sekretarku i predsjedničku kandidatkinju Hilari Klinton, čak su je nazivali "instrumentom Rusije".

Ove zabrinutosti pojačane su nakon što ju je Donald Tramp nominovao za poziciju direktora nacionalne obavještajne službe, visoke funkcije u kabinetu sa pristupom povjerljivim materijalima iz svih 18 američkih obavještajnih agencija, i zadužene za oblikovanje tih informacija za dnevne izvještaje predsjednika. Ova uloga omogućila bi joj pristup i skidanje oznaka povjerljivosti sa informacija prema njenom nahođenju, kao i usmjeravanje razmjene obavještajnih podataka sa saveznicima SAD-a širom svijeta.

"Postoji stvarna zabrinutost zbog njenih kontakata (u Siriji) i zbog toga što ona ne dijeli iste simpatije i vrijednosti kao obavještajna zajednica", rekao je izvor upućen u diskusije među visokim obavještajnim zvaničnicima. "Ona je istorijski nepodobna za ovu funkciju."

Gabard i njene pristalice osudili su te napade kao klevetu, tvrdeći da je njena istorija antiintervencionizma u Siriji i Ukrajini pogrešno predstavljena kao neka vrsta drugog dijela Hladnog rata.

U Vašingtonu, ona je zauzela jedinstvenu poziciju u spoljnoj politici kao snažna pristalica Izraela i "rata protiv terorizma", ali i kao kritičarka američkih rivalstava sa zemljama poput Rusije i Irana (snažno je kritikovala Trampovu odluku da ubije iranskog generala Kasema Sulejmanija kao "nelegalan i neustavan akt rata").

"Što se tiče rata protiv terorista, ja sam jastreb", rekla je za havajski novine 2016. godine. "Što se tiče kontraproduktivnih ratova za promjenu režima, ja sam golub."

Džeremi Šahil, ljevičarski američki novinar i aktivista, napisao je da je "pretvarati se da Gabard na neki način predstavlja ozbiljniju prijetnju za američku bezbjednost nego oni na vlasti nakon 11. septembra ili tokom duge krvave istorije američkih intervencija samo pretjerivanje i histerija".

Međutim, Gabard je u više navrata dijelila teorije zajvere, uključujući tvrdnje ubrzo nakon što je Rusija napala Ukrajinu kada je rekla da postoji "25+ američkih biolaboratorija u Ukrajini koje bi iz kojih bi se, ako u njih upadnu, proširili smrtonosni patogeni na SAD/svijet". U stvari, američki program koji datira još iz 1990-ih usmjeren je na bolje obezbjeđivanje laboratorija koje se bave proučavanjem zaraznih bolesti.

Nekoliko dana nakon što je Rusija napala Ukrajinu, dok je Kijev bio angažovan u očajničkoj odbrani suvereniteta zemlje, Gabard je izjavila: "Došlo je vrijeme da stavimo geopolitičke interese sa strane i prihvatimo duh aloha, poštovanja i ljubavi, prema ukrajinskom narodu, postizanjem dogovora da Ukrajina bude neutralna zemlja."

Ona je takođe više puta podržavala diktatore, uključujući Asada, sugerišući da su izvještaji o napadima hemijskim oružjem iz 2013. i 2017. godine bili lažni, te pozivajući SAD da se udruže i sarađuju sa Moskvom nakon ruske intervencije u Siriji 2015.

Demokrate i republikanci iz establišmenta su otvoreno dovodili u pitanje da li ona predstavlja prijetnju nacionalnoj bezbjednosti.

"Brine me šta bi se moglo dogoditi sa ogromnim brojem američkih resursa ako bi neko toliko nepromišljen, neiskusan i otvoreno nelojalan kao Gabard bio direktor nacionalne obavještajne službe", napisao je Adam Kinzinger, bivši kongresmen koji je bio član spoljnopolitičkog odbora sa Gabard 2018. godine kada je svjedočio Cezar.

Osoba bliska obavještajnoj zajednici rekla je da postoje stalne bojazni u vezi sa kontaktima Gabard na Bliskom istoku, koji potiču od kontroverznog sastanka sa Asadom iz 2017. godine - susreta zbog kojeg se Gabard nikada nije pokajala.

Ti kontakti bi mogli biti istraženi tokom saslušanja za potvrdu u Senatu početkom sljedeće godine, rekao je izvor.

Gabard je nakratko bila stavljena na listu za praćenje Američke agencije za sigurnost transporta zbog svojih obrazaca putovanja u inostranstvo i stranih kontakata, objavio je CNN prošlog mjeseca, ali je kasnije skinuta sa liste. Mada je ova Havajka porijeklom služila u Nacionalnoj gardi više od dvije decenije i bila raspoređena u Iraku i Kuvajtu, ona nema iskustva u obavještajnim službama.

Štaviše, postoje zabrinutosti da bi njen izbor mogao uticati na razmjenu obavještajnih podataka među stranim saveznicima SAD, uključujući čvrsto povezanu grupu obaveštajnih službi Pet očiju, koja obuhvata SAD, Kanadu, Veliku Britaniju, Australiju i Novi Zeland, kao i NATO i saveznike u Japanu i Južnoj Koreji.

"Veći dio obavještajnih podataka koje dobijamo, barem od ljudskih izvora, dolazi od naših partnera", rekao je Džon Sifer, bivši zamjenik direktora CIA za operacije u Rusiji, napominjući da je saradnja obično neformalna, "zasnovana na ličnom povjerenju".

"Biće veoma oprezni u podjeli (informacija) sa mjestima koja postaju sve više partijska, a manje profesionalna... 'Hej, ovu osjetljivu stvar koju bismo ranije proslijedili CIA, a koja bi nam mogla nanijeti štetu ako bude objavljena... Bolje da to sad ne činimo".

Prevod: N.B.