Delegacija EU: Što prije postaviti nove članove Savjeta Agencije za audiovizuelne medijske usluge

Delegacija navela da je upoznata s tim da je parlament pokrenuo proces utvrđivanja obrasca za potrebe postupka imenovanja člana Savjeta iz NVO

45258 pregleda38 komentar(a)
Mandić i Satler, Foto: Skupština Crne Gore

Imenovanje novih članova Savjeta Agencije za audiovizuelne medijske usluge treba da bude obavljeno bez daljeg odgađanja.

To je “Vijestima” saopštila juče Delegacija Evropske unije (EU) u Podgorici.

List je Delegaciju EU pitao hoće li Crna Gora imati problem da do kraja godine zatvori pregovaračko poglavlje 10 (informatičko društvo i mediji), imajući u vidu da predsjednik njenog parlamenta Andrija Mandić nije raspisao javni poziv za izbor dva člana Savjeta Agencije jer dvojici članova mandat traje do decembra 2024.

“Upoznati smo da je Skupština pokrenula proceduru koja se tiče imenovanja u Savjet Agencije za audiovizuelne medijske usluge. Očekujemo da nadležni organi sprovedu postupak imenovanja, u skladu s trenutno važećim zakonodavstvom, bez daljeg odlaganja”, poručila je Delegacija EU, na čijem je čelu ambasador Johan Satler.

Parlament je pokrenuo krajem novembra proces utvrđivanja obrasca po kom nevladine organizacije (NVO), kao jedni od predlagača članova Savjeta Agencije, dostavljaju izvještaj o radu za prethodne tri godine. Skupštinski Administrativni odbor nadležan je da pripremi obrazac, što je preduslov za početak postupka imenovanja članova Savjeta Agencije.

“Vijesti” su juče objavile da, iako Vlada poručuje da se nada zatvaranju četiri poglavlja u pregovorima s EU do kraja godine, postoji mogućnost da jedno od njih, poglavlje 10, ne bude “štrikirano” zbog toga što parlament nije imenovao, niti to može učiniti do 2025, nove članove Savjeta Agencije.

Prema informacijama lista, zvaničnici Evropske komisije raspitivali su se u Vladi zašto se to nije desilo, poručujući, kao i više puta do sada, da sve institucije treba da rade u punom kapacitetu.

Međutim, izvor “Vijesti” iz Brisela rekao je da nema informaciju da bi zatvaranje medijskog poglavlja moglo da bude blokirano, podsjećajući da su rasprave o tzv. zajedničkim pozicijama za četiri poglavlja u toku na radnim tijelima Savjeta EU.

Predstavnicima NVO iz oblasti medija Milanu Radoviću i Crnogorskog P.E.N. centra Rajku Todoroviću mandat u Savjetu traje do decembra, pa je šef parlamenta Mandić morao najkasnije prije pola godine da raspiše oglas za postavljenje njihovih “nasljednika” na funkcijama. Pošto to nije učinio, novi članovi ne mogu biti imenovani.

Mandić nije odgovorio na pitanja “Vijesti” zašto nije raspisao javni poziv, kad planira da učini to, te do kad se može očekivati postavljenje novih članova. Predlog liste kandidata za članove utvrđuje Administrativni odbor Skupštine, a ona ih imenuje.

Savjet ima pet članova (od kojih se jedan bira za predsjednika), i oni su kandidati: univerziteta, NVO koje se bave zaštitom ljudskih prava i sloboda, NVO iz oblasti medija, Crnogorske akademije nauka i umjetnosti i Crnogorskog P.E.N. centra, te Advokatske komore Crne Gore.

Usvajanjem Zakona o audiovizuelnim medijskim uslugama, kojim je ljetos “zamijenjen” Zakon o elektronskim medijima, pooštreni su uslovi za predlaganje kandidata za članove Savjeta Agencije iz NVO, te je time isključena mogućnost koja je postojala do tada - da Administrativni odbor bira koga će uvrstiti na listu kandidata.

Prema novoizglasanom aktu (član 150), NVO može biti predlagač ako, između ostalog, u prethodne tri godine prije objavljivanja oglasa, godišnji budžet za realizaciju aktivnosti u oblasti u kojoj predlaže kandidata nije bio manji od 3.000 eura, te ako je u istom periodu najmanje 2.000 eura tokom jedne godine bilo utrošeno za realizaciju aktivnosti u navedenoj oblasti.

Ukoliko, kako piše u zakonu (član 157), NVO podnesu više odvojenih predloga, u listu koju utvrđuje Administrativni odbor mora biti uvršten kandidat koji ima podršku najvećeg broja organizacija koje ispunjavaju propisane uslove. To, prema aktu koji je važio do juna (do kad se Agencija zvala - Agencija za elektronske medije), nije bio slučaj.