Stanovnici Mosula zabrinuti: Može li se nasilje iz Sirije preliti u Irak?
"Termalne bezbjednosne kamere su instalirane uz čitavu granicu provincije Nineva sa Sirijom. Naši graničari su spremni za bilo koju prijetnju za Mosul ili Irak", rekao je Muhamed Kakai iz Komiteta za bezbjednost Savjeta provincije Nineva
Aktuelna ofanziva u sjeverozapadnoj Siriji, uključujući i to što je kontrolu nad gradom Alepom preuzela islamistička pobunjenička grupa koju Sjedinjene Američke Države (SAD) označavaju kao terorističku, zabrinulo je stanovnike i zvaničnike susjednog Iraka. Stanovnici grada Mosula su posebno zabrinuti jer njihova administrativna provincija dijeli dugu granicu sa Sirijom.
Ekstremisti takozvane Islamske države kontrolisali su Mosul od 2014. do 2017. godine, dijelom zahvaljujući i usponu te terorističke organizacije na vrhuncu građanskog rata u Siriji. Sada se stanovnici Mosula plaše da bi obnova ratnih aktivnosti u Siriji – iako je udaljenost veća od 600 kilometara – mogla ohrabriti i simpatizere pobunjenika u Iraku.
"Ljudi u Iraku, posebno u Mosulu, se plaše da se ne ponovi scenario iz 2014. godine. Ne znamo zasigurno, moglo bi biti gore ili blaže nego ranije. Ipak, situacija nije ohrabrujuća", kaže Muthana Nahari, stanovnik Mosula.
Lokalni zvaničnici u provinciji Nineva saopštili su da su vlasti preduzele mjere uz sirijsku granicu, kako bi izbjegle da se nasilje prelije u Irak.
"Termalne bezbjednosne kamere su instalirane uz čitavu granicu provincije Nineva sa Sirijom. Naši graničari su spremni za bilo koju prijetnju za Mosul ili Irak", rekao je Muhamed Kakai iz Komiteta za bezbjednost Savjeta provincije Nineva.
Kakai je dodao da su iračke vlasti pojačale koordinaciju sa kurdskim Sirijskim demokratskim snagama, koje su vodeći američki partner u borbi protiv militanata Islamske države: "Postoji bezbjednosna koordinacija sa Sirijskim demokratskim snagama koje kontrolišu sirijsku stranu granice. Naše snage sa njima imaju zajednički operativni kabinet. Dijelimo obavještajne informacije i podatke o bilo kakvim prijetnjama."
U svjetlu izvještaja da iračke paravojne snage koje imaju podršku Irana prelaze u Siriju kao podrška vladi predsjednika Bašara al Asada, eksperti upozoravaju da bi se Irak mogao značajno umiješati u konflikt u susjedstvu.
"Ono što se dešava u Siriji definitivno ima značajan uticaj na nas u Iraku. Postoji veza između dvije zemlje, posebno kada je riječ o grupama koje imaju veze sa Iranom i žele da nastave podršku sirijskom režimu", kaže Muhamed Gasub, analitičar za Irak.
Irački zvaničnici kažu da će Bagdad dati sve od sebe da očuva sigurnost u Iraku i u Siriji.
( Glas Amerike, Ne.V. )