„Sportski objekti” blokirali račun FK Budućnost i naplatili blizu 80 hiljada
Postupili smo zakonski i nemamo pravo da se ponašamo nikako drugačije nego po cjenovniku koji je usvojila Skupština Glavnog grada, kaže direktor "Sportskih objekata" Aleksandar Vučković; "Moralo se imati malo više sluha", ističe direktor Budućnosti Novak Novaković
Javno preduzeće “Sportski objekti d.o.o.” blokiralo je račun Fudbalskom klubu Budućnost i prinudno naplatilo blizu 80 hiljada eura nagomilanih dugovanja.
FK Budućnost, kao i ostali fudbalski klubovi, iznajmljuje termine za treninge i utakmice na Gradskom stadionu, kojim gazduje gradsko preduzeće “Sportski objekti”.
- Tačno je, račun kluba je nakratko bio blokiran od strane javnog izvršitelja i s obzirom na to da je na njemu bilo sredstava, ona su povučena i račun se automatski odblokirao - kaže izvršni direktor Budućnosti Novak Novaković.
Nakon što je prije dvije sedmice Uprava lokalnih javnih prihoda blokirala račun Košarkaškog kluba Budućnost zbog duga za porez, dogodila se još jedna, zakonski utemeljena, ali iz sportskog ugla paradoksalna situacija - račun kluba, u ovom slučaju fudbalskog, blokirao je Glavni grad, koji je i vlasnik kluba.
- Mislim da je u cijeloj situaciji trebalo imati malo više sluha, jer je Budućnost opštinski klub, u vlasništvu Glavno grada. I što je posebno važno napomenuti, Budućnost nikada u istoriji nije plaćala korišćenje Gradskog stadiona, osim realnih troškova kao što su struja, agregat, eventualna oštećenja i slično. Stadion pod Goricom, iako u vlasništvu Glavnog grada, svuda se prepoznaje kao stadion Budućnosti. Od januara ove godine, međutim, prinuđeni smo da se ponašamo po cjenovniku, da plaćamo paprene cijene za svaki trening, za svaku utakmicu. Plaćamo usluge korišćenja svlačionica i terena, i to kakvog terena - vidite i sami. Finansijski nam se puno više isplati da igramo utakmice na ‘DG areni’, kao što smo bili prinuđeni ljetos, jer je UEFA zabranila da se igra pod Goricom zbog lošeg kvaliteta travnjaka - kazao je “Vijestima” Novak Novaković.
On ističe da Budućnost godišnje za korišćenje usluga Gradskog stadiona mora da plati oko 200 hiljada eura.
- To je zaista enormna cifra, maltene smo podstanari na svom stadionu. Nadam se da će se situacija promijeniti i naći neko rješenje, posebno u godini u kojoj klub slavi vijek postojanja. Da se makar dio sredstava koji nam je budžetski namijenjen od strane Glavnog grada da “Sportskim objektima” - dodao je Novaković.
Direktor “Sportskih objekata” Aleksandar Vučković kaže da blokada i prinudna naplata nije urađena iz obijesti, već po zakonu, i da preduzeće kojim presjedava ne može da se ponaša nikako drugačije osim zakonski.
- To je cjenovnik koji je usvojila Skupština glavnog grada i koji važi za sve, ne samo za FK Budućnost. Tačno se zna koliko košta održavanje treninga, koliko odigravanje utakmice, koliko u dnevnom, koliko u noćnom terminu. Naša je dužnost da se ponašamo po tom cjenovniku. Ako bismo se ponašali bilo kako drugačije, prekršili bismo zakon koji je usvojila Skupština Glavnog grada - naglašava on.
Vučković ističe da je Budućnost imala puno opcija da do ovoga ne dođe.
- Moram da istaknem da dug iznosi i više od onog što je naplaćeno i da Fudbalski klub Budućnost od januara nije platio ni jedan jedini cent. I ostali duguju za korišćenje sportskih objekata u vlasništvu grada: Rukometni savez, KK Budućnost, PVK Budućnost... ali FK Budućnost je ubjedljivo najveći dužnik. Pozivali smo ih da dođu da napravimo neki reprogram duga - nisu se odazvali, mogli su i da nam se obrate prije desetak dana kada su dobili obavještenje od Javnog izvršitelja da nađemo neko rješenje - opet se nisu javili. I apsolutno su bili svjesni da postoji dug, jer se posebni ugovori potpisuju za svaki trening, za svaku utakmicu - dodaje Vučković.
Po njemu, najbolje je rješenje da i FK Budućnost, ali i JP “Sportski objekti”, pokušaju da naprave uticaj na Glavni grad da se stadion stavi pod javnu funkciju kada je u pitanju FK Budućnost.
- Na taj način dobili bi se besplatni termini, postoji i predlog da se od januara naplaćuje, na primjer, svaki drugi trening, svaka druga utakmica, da se tako cijena praktično prepolovi, posebno zbog toga što klub slavi 100 godina postojanja, ali sve to mora da izglasa Skupština glavnog grada - zaključuje Aleksandar Vučković.
Račun bio blokiran i Rukometnom savezu
JP “Sportski objekti” su prošlog mjeseca blokirali račun Rukometnog saveza Crne Gore, takođe zbog dugovanja za korišćenje objekata u vlasništvu Glavnog grada.
- Za razliku od FK Budućnost, oni su reagovali na neki način, obratili su nam se molbom da im odblokiramo račun jer su im sredstva potrebna za Evropsko prvenstvo za žene koje je i toku, i izašli smo im u susret. Račun je odblokiran i o načinu uplate razgovaraćemo nakon EP. Isto su mogli da urade iz FK Budućnost, da sjednu, da razgovaraju, ali jednostavno nisu odgovarali na naše pozive - kaže Vučković.
( Danilo Mitrović )