Sirijska vojska se povlači s juga: Asad uglavnom prepušten sam sebi, očekuje se velika bitka u Homsu?

Brzi napredak pobunjenika predstavlja šokantan preokret za sirijskog predsjednika Bašara al-Asada, koji izgleda da je uglavnom prepušten sam sebi, dok su njegovi dosadašnji saveznici okupirani drugim sukobima, piše agencija AP

7367 pregleda5 komentar(a)
Sirijski pobunjenik, Foto: Reuters

Sirijska vojska, pod kontrolom vlade u Damasku, povukla se iz većeg dijela južnih oblasti, uključujući dva sjedišta provincija, i tako ih ostavila pod kontrolom opozicionih boraca - prenosi agencija AP, pozivajući se na izvještaje sirijske vojske i opozicionih ratnih posmatrača.

Povlačenje vladinih snaga iz provincija Dara i Sueida uslijedilo je nakon što su trupe poslate u centralne oblasti oko Homsa, trećeg po veličini grada u Siriji, jer su pobunjenici prišli njegovim predgrađima.

Brzi napredak pobunjenika predstavlja šokantan preokret za sirijskog predsjednika Bašara al-Asada, koji izgleda da je uglavnom prepušten sam sebi, dok su njegovi dosadašnji saveznici okupirani drugim sukobima, piše agencija AP.

Asadov glavni međunarodni partner, Rusija, zauzeta je ratom u Ukrajini, a podrška libanske islamističke organizacije Hezbolah, koja je u jednom trenutku poslala hiljade boraca da ojača Asadove snage, oslabila je tokom godinu dana sukoba sa Izraelom.

Snage koje podržava Iran su, sa druge strane, izgubile svoj uticaj širom regiona zbog redovnih izraelskih vazdušnih napada na tu državu.

Rami Abdurrahman, šef Sirijske opservatorije za ljudska prava (organizacije koja prati rat), izvijestio je danas da su iranski vojni savjetnici počeli da napuštaju Siriju.

Dodao je da su se borci koje podržava Iran u istočnoj Siriji, uglavnom iz Avganistana i Pakistana, povukli u centralnu Siriju.

Iznenadni napad započeo je 27. novembra kada je džihadistička grupa Hajat Tahrir al-Šam (HTS) zauzela sjeverni grad Alepo, najveći u Siriji, kao i centralni grad Hamu, četvrti po veličini.

Ova grupa potiče iz Al-Kaide, a Ujedijene nacije i Sjedinjene Američke Države su je označile kao terorističku organizaciju .

Vođa HTS-a, Abu Mohamed al-Golani, rekao je za CNN 5. decembra da je cilj ofanzive svrgavanje Asadove vlade.

Sirijska opservatorija za ljudska prava saopštila je da su vladine trupe napustile veći dio dve južne provincije i da šalju pojačanja u Homs, gdje se očekuje velika bitka.

Ako pobunjenici zauzmu Homs, prekinuće vezu između Asadove prijestonice Damaska i priobalnog regiona gdje predsjednik ima široku podršku.

Sirijska vojska je 7. decembra saopštila da je sprovela premještanje trupa i redefinisanje pozicija u Sueidi i Darii nakon što su njihove kontrolne tačke napadnute od strane "terorista".

Vojska je dodala da postavlja "snažnu i koherentnu odbrambenu i sigurnosnu zonu u tom području", da bi, kako se pretpostavlja, branila Damask sa juga.

Od izbijanja sukoba u Siriji u martu 2011. godine, sirijska vlada naziva opozicione borce "teroristima".

U Kataru su ministri spoljnih poslova Irana, Rusije i Turske planirali sastanak kako bi razgovarali o situaciji u Siriji.

Turska je glavni saveznik pobunjenika koji žele da svrgnu Asada.

Najviši diplomata Katara, šeik Mohamed bin Abdulrahman Al Tani, kritikovao je Asada zbog toga što nije iskoristio mirniji period tokom proteklih godina kako bi riješio temeljne probleme u Siriji.

"Asad nije iskoristio ovu priliku da počne da se povezuje i obnavlja odnos sa svojim narodom", rekao je.

Šeik Mohamed je izrazio iznenađenje zbog brzog napretka pobunjenika i rekao da postoji stvarna prijetnja teritorijalnoj cjelovitosti Sirije.

Dodao je da bi rat mogao "uništiti ono što je preostalo, ako ne postoji osjećaj hitnosti da se započne politički proces".

Nakon pada gradova Dara i Sueida u subotu ujutro, snage sirijske vlade i dalje kontrolišu pet pokrajinskih centara – Damask, Homs i Kuneitru, kao i Latakiju i Tartus na mediteranskoj obali.

Tartus je dom jedinstvene ruske pomorske baze van bivšeg Sovjetskog Saveza, dok je u Latakiji velika ruska vazduhoplovna baza.

U petak (6. decembra) su kurdski borci Sirijskih demokratskih snaga, koje podržavaju Sjedinjene Američke Države, zauzeli velike djelove istočne provincije Deir el-Zor, koja se graniči sa Irakom, kao i istoimeni glavni grad provincije.

Nakon što su SDF zauzeli glavni granični prelaz sa Irakom, a pobunjenici preuzeli kontrolu nad graničnim prelazom na jugu, jedini izlaz Sirije prema spoljnim granicama je granični prelaz Masna sa Libanom.