Poslanici ipak idu u posjetu ANB-u

Prvu posjetu parlamentaraca ANB-u, organizovanu marta 2010. godine, pratio je svojevrstan skandal. Poslanici opozicije, članova Odbora za bezbjednost, nisu htjeli da ostave mobilne telefone na prijavnici Agenciji i odbili su da uđu u zgradu za razliku od predstavnika vlasti

18968 pregleda10 komentar(a)
Da li su u strahu od posjete parlamentaraca: Sjedište ANB, Foto: Boris Pejović

Miodrag Laković, predsjednik Odbora za bezbjednost i odbranu, obavijestio je juče poslanike, članove ovog Odbora, da je za 16. decembar zakazana posjeta Agenciji za nacionalnu bezbjednost (ANB) radi “neposrednog uvida u funkcionisanje sistema bezbjednosti po pojedinim oblastima, kao i kontinuirano praćenje primjene mjera tajnog nadzora od strane organa i institucija kojima se privremeno ograničavaju Ustavom zagarantovana prava i slobode”.

Iako je, kako su Vijesti juče objavile, izjavio da su pripreme za parlamentarnu posjetu “u toku”, poslanicima je ekspresno stiglo obavještenje da u cilju blagovremene realizacije predmetnih aktivnosti, shodno Planu rada koji je Odbor utvrdio za 2024. godinu, zakazana posjeta Agenciji za nacionalnu bezbjednost.

Prema Zakona o parlamentarnom nadzoru u oblasti bezbjednosti i odbrane, koji propisuje da se parlamentarni nadzor vrši redovno prema godišnjem planu koji donosi Odbor i vanredno po potrebi, Odbor za bezbjednost i odbranu na šestoj sjednici Odbora, održanoj 26. januara 2024. godine, donio je Plan parlamentarnog nadzora za 2024. godinu, u kojoj je, između ostalih predvidio posjetu organima i institucijama u oblasti bezbjednosti i odbrane radi neposrednog uvida u funkcionisanje sistema bezbjednosti po pojedinim oblastima, kao i kontinuirano praćenje primjene mjera tajnog nadzora od strane organa i institucija iz člana 3 stav 1 Zakona, kojima se privremeno ograničavaju Ustavom zagarantovana prava i slobode.

Prvu posjetu parlamentaraca ANB-u, organizovanu marta 2010. godine, pratio je svojevrstan skandal. Poslanici opozicije, članova Odbora za bezbjednost, nisu htjeli da ostave mobilne telefone na prijavnici Agenciji i odbili su da uđu u zgradu za razliku od predstavnika vlasti.

“Riječ je o jednom aktu koji smo mi doživjeli kao akt ponižavanja Skupštine, poslanika, nečega što je trebalo da demonstrira da Agencija za nacionalnu bezbjednost ima moć i nad skupštinom”, kazao je tom prilikom poslanik SNP Predrag Bulatović.

Sa druge strane, poslanik Socijaldemokratske partije Raško Konjević je saopštio novinarima da je prisluškivanje i tajno praćenje poštanskih pošiljki rađeno u skladu sa zakonom:

“Izvršili smo uvid i u zakonitost te kontrole i uvjerili se da ono što jeste zakonska procedura sprovođeno u 2008. i 2009. godini, shodno zakonu o ANB i procedure su ispoštovane”, kazao je Konjević.

Zadovoljan posjetom bio je tadašnji direktor Agencije za nacionalnu bezbjednost Duško Marković.

“Danas smo pokazali kao institucija da smo izgradili standarde, definisali procedure i da se u svakom segmentu pridržavamo i standarda i procedura”, istakao je Marković.

Poslanici su, kako je tada saopšteno, slučajnim uzorkom pogledali po tri dosijea.

Odbor za bezbjednost i odbranu, inače, svake godine na posebnoj sjednici razmatra izvještaj ANB.